Formularz zgłoszenia udziału w konkursie “Kariera jutra” na pracę opisującą ścieżkę rozwoju zawodowego pracownika/pracowników zgodną z  Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji

Jesteś z sektora małych i średnich przedsiębiorstw? Weź udział w naszym konkursie z atrakcyjnymi nagrodami!

Zadanie konkursowe:

Jako właściciel małego lub średniego przedsiębiorstwa stoisz przed zadaniem zatrudnienia osoby, która swoją edukację ukończyła 15 lat temu. Zgłasza się do Ciebie sześciu kandydatów – Marta, Szymon, Filip, Mirek, Weronika i Kinga. Możesz zatrudnić jedną osobę, a także zaplanować jej ścieżkę rozwoju.

Wybierz jedną z tych osób i opisz na minimum 1200 znaków jej ścieżkę rozwoju w Twoim przedsiębiorstwie.

  1. Bohaterka – Marta

Marta ma 38 lat i jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku finanse i rachunkowość. Swoją karierę zawodową zaczynała od pracy w niewielkim biurze księgowym, a potem przez wiele lat pracowała na rynku nieruchomości. Marta posiada ścisły umysł: liczenie, analizowanie i wpatrywanie się w arkusze Excela to jej pasja.

Marta potwierdziła kwalifikacje w ramach ZSK:

  • „Obsługa procesów księgowych”
  • “Zarządzanie procesami księgowymi”
  1. Bohater – Szymon

Szymon ma 34 lata i skończył szkołę 15 lat temu. Uwielbia pracę z ludźmi i ma dar do zabawiania innych. Po liceum przez kilka lat grał w zespole weselnym, próbował swoich sił jako DJ, a także był wodzirejem. Szymon ma smykałkę do komputerów – świetnie orientuje się w nowinkach technologicznych i chętnie pomaga innym w rozwiązywaniu problemów z komputerami i 10 oprogramowaniem. Przez kilka lat pracował jako doradca sprzedażowy w sklepie ze sprzętem elektronicznym.

Szymon potwierdził kwalifikacje w ramach ZSK:

  • „Certyfikat umiejętności komputerowych – poziom podstawowy”

• „Obsługa klienta i sprzedaż w punkcie handlowym – sprzedawca”

  1. Bohater – Filip

Filip ma 36 lat i jest absolwentem technikum gastronomicznego. Po ukończeniu szkoły od razu udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako kelner, barman, kucharz, a także menadżer niewielkiej restauracji. Uwielbia pracę z ludźmi i jest osobą niezwykle kreatywną. Obecnie w Polsce dorabia sobie jako freelancer – podejmuje liczne zlecenia na promocję restauracji w internecie.

Filip potwierdził kwalifikacje w ramach ZSK:

  • „Zarządzanie pracą restauracji”
  • “Planowanie, tworzenie i dystrybuowanie treści marketingowych (content marketing)”
  1. Bohater – Mirek

Mirek ma 37 lat i jest absolwentem technikum budowlanego. Zaczynał pracę w ekipie remontowej, a później przez kilka lat prowadził własną niewielką firmę zajmującą się montowaniem stolarki budowlanej, chwytając się zleceń w całym kraju. W jego CV znalazła się również praca w niewielkim pensjonacie w górach, gdzie zajmował się zarówno organizacją wycieczek, jak i wykonywaniem prac „złotej rączki”.

Mirek potwierdził kwalifikacje w ramach ZSK:

  • “Montowanie stolarki budowlanej”
  • “Organizowanie wycieczek górskich”
  1. Bohaterka – Weronika

Weronika ma 35 lata i po zdaniu matury, od razu zaczęła pracować w rodzinnym pensjonacie nad morzem, organizując pobyty zdrowotne. Po kilku latach postanowiła się przebranżowić i podjęła staż w agencji marketingowej, gdzie następnie pracowała jako graficzka, copywriterka i projektantka stron www.

Weronika potwierdziła kwalifikacje w ramach ZSK:

  • “Projektowanie grafiki komputerowej”
  • “Tworzenie witryn internetowych” 11
  1. Bohaterka – Kinga

Kinga ma 34 lata i jest z zawodu fryzjerką. Interesuje się modą i posiada ogromną wiedzę na temat nowych trendów w branży beauty. Jej pasją jest zdrowe odżywianie się i uprawianie fitnessu – dorabia sobie jako trener personalny.

Kinga potwierdziła kwalifikacje w ramach ZSK:

  • “Prowadzenie zajęć z grupowych form fitnessu”

• “Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia”

Autorom najwyżej ocenionych prac zgłoszonych do Konkursu zostaną przyznane nagrody:

  • I miejsce – 4 500 zł

  • II miejsce – 2 500 zł

  • III miejsce – 1 800 zł

Pytania pomocnicze do opisu kariery:

  • Opisz profil swojej firmy (czym się zajmuje, jak długo funkcjonuje na rynku, jakie oferuje produkty usługi na rynku, lokalizacja, liczba pracowników etc).
  • Przedstaw jaki jest cel rozwoju zawodowego tej osoby/osób w kontekście jej/ich własnej ścieżki/ścieżek kariery. Opisz jakie kwalifikacje powinna uzyskać dana osoba i jakie umiejętności doskonalić. Uzasadnij ich wybór. Wybierając formy kształcenia skorzystaj z narzędzi oferowanych przez Zintegrowany System Kwalifikacji.
  • Wskaż jakie korzyści zawodowe może uzyskać   osoba zdobywając nowe kwalifikacje lub uzyskując certyfikaty z już posiadanych umiejętności. Możesz opisać zupełnie nowe kwalifikacje i umiejętności nieistniejące na rynku a niezbędne w Twojej firmie.
  • Jak nowe kwalifikacje i umiejętności wpłyną na jej obecną pracę, usprawnienie jej wykonywane zadania? Może widzisz dla swojego pracownika całkiem nowy zawód?
  • Wskaż jak rozwój zawodowy Twoich pracowników wpłynie na rozwój Twojej firmy. Jakie korzyści może zyskać Twoja firma z kształcenia pracowników (finansowe, wizerunkowe, rozwojowe).

Pytania i wyjaśnienia do Regulaminu konkursu na pracę opisują ścieżkę rozwoju zawodowego pracownika/pracowników powiązaną z Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji „Kariera jutra”

Pytanie nr 1

Czy przedsiębiorstwo biorące udział w konkursie “Kariera jutra” musi zaplanować ścieżkę rozwoju wybranego pracownika w swojej firmie, czy może być to wymyślone przedsiębiorstwo?

Odpowiedź:

Zadanie konkursowe polega na opracowaniu ścieżki rozwoju zawodowego pracownika lub pracowniczki w istniejącym przedsiębiorstwie, w oparciu o życiorysy fikcyjnych bohaterów. Uczestnik konkursu opracowując ścieżkę rozwoju zawodowego dla pracownika/pracowników ma do dyspozycji pytania pomocnicze znajdujące się w formularzu rejestracyjnym, ukierunkowujące go na zaprezentowanie profilu swojej firmy i możliwości jej rozwoju, wynikających ze ścieżek kariery jej pracowników.