Uczenie się przez całe życie (z ang. Lifelong Learning; w skrócie LLL) to koncepcja, która zakłada kontynuację podnoszenia swoich kwalifikacji i ciągłego dokształcanie się. Można to robić poprzez udział w kursach i szkoleniach, jak również całkowicie samodzielnie np. poprzez oglądanie filmów instruktażowych i czytanie książek. Idea ta odnosi się do wszystkich dziedzin wiedzy oraz obszarów działalności.
ZSK w pigułce – kliknij i dowiedz się więcej!
W praktyce LLL prowadzi do zwiększenia własnych możliwości, a przez to zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy. A według badań Attention Marketing Research 60% ludzi, którzy dopiero wejdą na rynek pracy do 2025 roku będzie wykonywać zawód, który w tym momencie nie istnieje. Stąd też w trakcie procesów rekrutacyjnych liczy się nie tylko uzyskany dyplom i wykształcenie. Ważne stają się także chęć i predyspozycje do nauki, podejmowanie nowych wyzwań i wychodzenie poza utarte schematy, czyli jakby nie było – korzystanie z idei LLL.
Jak przekonuje popularyzator nauki Tomasz Rożek, twórca kanału „Nauka.To lubię”, „warto rozwijać się w kierunku, który jest naszą pasją”.
Dla niektórych hasło „uczymy się przez całe życie” to oczywista oczywistość, ale są i tacy, którzy uważają, że nauka kończy się wraz z otrzymaniem świadectwa ukończenia szkoły. Przez kilka lat uczyłem w szkole, trochę wykładałem na uczelni i te doświadczenia wystarczą mi by stwierdzić, że kwalifikacje nie zawsze są związane z dyplomami czy świadectwami. Lekarz, nauczyciel, naukowiec, ale także budowlaniec czy rzemieślnik – żeby być mistrzem w tym co robi, żeby być w tym co robi konkurencją na rynku pracy, musi uczyć się całe życie. Ale po to by ta nauka nie była torturą i udręką, warto rozwijać się w kierunku, który jest naszą pasją. Warto też potwierdzać – nabyte podczas nauki w szkole, w ramach hobby, czy jakiegoś kursu – umiejętności wiarygodnym certyfikatem w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Tomasz Rożek o uczeniu się przez całe życie – zobacz nagranie
W Polsce idea uczenia się przez całe życie promowana jest poprzez działania Instytutu Badań Edukacyjnych. Realizuje je za pomocą właśnie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Jak to działa? W ZSK można potwierdzić swoją wiedzę, kompetencje i umiejętności niezależnie od sposobu ich zdobycia. Jest to dużą zaletą dla osób preferujących samodzielną naukę. W ZSK gromadzone są i opisywane różne kwalifikacje, które są dokładnie opisane, jak można je wykorzystać oraz co trzeba zrobić, aby uzyskać certyfikat.
ZSK krok po kroku – jak zdobyć certyfikat?
Wyjaśnimy to na przykładzie. Jesteś samoukiem, który najpierw ogrywał wszystkich w Fifę, potem sam kompletował sprzęt komputerowy, w końcu sam nauczył się programowania buszując po forach, czy oglądając tutoriale na YouTube. Do tego ogarniasz HTML, CSS i JavaScript, wiesz co to hosting, a konfiguracja serwera to dla ciebie drobnostka.
Wchodzisz na stronę Rejestru Kwalifikacji i sprawdzasz kwalifikacje. Możesz je pogrupować według odpowiedniej branży, albo wpisując słowa kluczowa. Okazuje się, że jest kilka ciekawych możliwości:
- Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D
- Projektowanie grafiki komputerowej
- Tworzenie witryn internetowych
- Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD
Każda z tych kwalifikacji jest dokładnie opisana. Możesz sprawdzić, jakie do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę, albo na ile lat wydawany jest certyfikat. Kiedy już wybrałeś kwalifikację, zgłaszasz się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, podchodzisz do egzaminu, dokonujesz opłaty i… dostajesz certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej.
A liczba ciekawych kwalifikacji nadal rośnie. Co jest ważne? Ich różnorodność. Dlatego w ZSK jest miejsce na takie możliwości zawodowe jak:
- Montowanie stolarki budowlanej
- Pilotowanie imprez turystycznych
- Content marketing
- Zarządzanie pracą restauracji
- Wykonywanie fotografii
- Prowadzenie mediacji sądowych
- Projektowanie odzieży
- Przygotowywanie sushi albo pizzy
- Lakierowanie samochodów
- Kosmetyczka
i wiele, wiele innych ciekawych zajęć.