Kompetencje trenera personalnego
Trener personalny to osoba, która pomaga innym osiągnąć założony cel, np. schudnąć, wymodelować sylwetkę czy zbudować i utrzymać formę fizyczną. Dlatego trener personalny musi posiadać takie umiejętności jak:
- Diagnozowanie potrzeb i możliwości uczestnika treningu.
- Planowanie procesu treningowego.
- Prowadzenie indywidualnych sesji treningowych.
- Dostosowanie rodzaju treningu do celu oraz możliwości fizycznych trenującego.
- Rozwijanie wiedzy trenującego na temat prozdrowotnego stylu życia.
- Zapewnienie bezpieczeństwa podczas treningu.
Cechy dobrego trenera
Trening z trenerem personalnym powinien być skuteczny i służyć zdrowiu. Musi być także prowadzony na podstawie solidnej wiedzy dotyczącej teorii i metodyki sportu, biologicznych i psychospołecznych podstaw funkcjonowania człowieka oraz pierwszej pomocy. Trener, żeby rozwijać swoje kompetencje zawodowe, musi na bieżąco śledzić nowości metodyczne i naukowe z tych dziedzin.
Dobry trener personalny posiada wysoko rozwinięte kompetencje miękkie, w tym empatię i umiejętności związane z komunikacją interpersonalną. To one pozwalają mu zrozumieć, jaki rodzaj motywacji będzie odpowiedni dla danej osoby, a także z jakimi problemami zmaga się np. osoba z nadmierną wagą.
Trener personalny powinien być także osobą przedsiębiorczą. Znaczna część trenerów pracuje w ramach własnej działalności gospodarczej, a nie na etacie. Niektórzy trenerzy decydują się budować własną, rozpoznawalną markę osobistą, żeby zapewnić sobie stały napływ klientów.
Trener personalny – jak nim zostać
Na potwierdzenie kompetencji trenera personalnego decydują się często studenci i absolwenci kierunków w obszarze nauk medycznych (rehabilitanci, fizjoterapeuci), zdrowia lub kultury fizycznej, którzy prowadzą już zajęcia i ćwiczenia w klubach fitness, ośrodkach sportowych i wypoczynkowych czy centrach zdrowia. Daje im to solidne podstawy do wyboru takiej ścieżki zawodowej.
Jednak wyższa uczelnia to nie jedyna ścieżka dla osób, które chcą pracować w zawodzie trenera personalnego. Aby nim zostać, wystarczy mieć wykształcenie średnie i znaleźć odpowiednie szkolenie zawodowe albo rozwijać umiejętności pod okiem innego doświadczonego trenera.
Trener personalny – kwalifikacje są ważne!
Osoby, które planują ćwiczenia z trenerem personalnym, często sprawdzają jego formalne kwalifikacje. Nic dziwnego. W końcu trener personalny to zaufana osoba, która odpowiada za ich zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli więc planujesz karierę jako trener personalny, sprawdź na platformie Zintegrowany System Kwalifikacji, gdzie możesz uzyskać certyfikat i potwierdzić kwalifikacje „Prowadzenie procesu treningu personalnego”.