Plasterki salami – czyli jak zwiększyć efektywność pracy?

Codziennie stajemy przed koniecznością wykonywania różnych projektów i zadań nie tylko w pracy, a także w życiu codziennym. Dla każdego - zwłaszcza jeśli ma skłonności do prokrastynacji - świetnym usprawnieniem przy wykonywaniu zadań i dłuższych projektów może być metoda plasterków salami.

Czym jest metoda plasterków salami?

Jest to jedna z metod zarządzania czasem pracy, która pomaga uporządkować wykonywane zadania. Polega ona na podziale projektów na krótkie, łatwe do zrealizowania odcinki – „plasterki salami”. Wykonanie ich powinno zajmować ok. 10-15 minut.  Efektywne zarządzanie czasem pomaga dotrzymać założonych terminów. Jest to możliwe wtedy, gdy zagadnienie, którym należy się zająć, nie jest nadmiernie złożone, a data jego wykonania realna. Takie właśnie założenia spełnia podział dużego przedsięwzięcia na mniejsze części.

Kiedy najlepiej sprawdzi się ta metoda?

Opisywany sposób pracy może być pomocny w przypadku skomplikowanych projektów, w których poszczególne etapy wymagają chronologicznej realizacji. Trudne zlecenia, które kojarzą się z nieprzyjemnym działaniem, zamieniają się wtedy w proste czynności, które szybko dają widoczne rezultaty. Ponadto ta technika zarządzania czasem sprawdza się w przypadku osób ze skłonnością do prokrastynacji, czyli ciągłego odkładania obowiązków na później, często na ostatnią chwilę. Realizacja wielkich zadań może je przerastać, ale wykonanie krótkich, szybkich aktywności nie jest problemem.

Przykłady zastosowań metody mniejszych części

Metoda plasterków salami może być z powodzeniem stosowana zarówno w życiu zawodowym, jak i poza pracą. Przydaje się w realizacji takich działań jak organizacja dużych wydarzeń, targów, konferencji czy uroczystości rodzinnych. Takie długofalowe przedsięwzięcia dobrze jest podzielić na krótkie partie. Inaczej brzmi zadanie: „organizacja spotkania na 200 osób”, a zupełnie inaczej „wybór restauracji”, „określenie daty spotkania” czy „ustalenie menu”.  Pierwsze polecenie może przytłaczać wielkością wyzwania, kolejne natomiast mają krótką, konkretną i zamkniętą formę, przez co łatwiej jest rozpocząć ich realizację.

Plasterki salami – dlaczego warto?

Jest to metoda znacznie zwiększająca efektywność pracy i ułatwiająca zarządzanie czasem. Szybka realizacja wyznaczonych celów skutecznie motywuje do dalszej pracy. Widząc efekty swojego działania, człowiek nabiera przekonania, że jego aktywność ma sens. Efektywne zarządzanie czasem przy użyciu metody plasterków salami pozwala sprawnie wykonać powierzone obowiązki nie tylko w pracy i w domu. Sprawdzi się również przy nabywaniu nowych umiejętności i wiedzy, czyli przy szeroko rozumianym rozwoju osobistym. Może być to ważne zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na samodzielne studiowanie jakiejś dziedziny. Nauka przez całe życie, zgodnie z zasadą lifelong learning, poszerza horyzonty i pomaga sprostać małym i wielkim wyzwaniom w życiu zawodowym i prywatnym. A dzięki metodzie plasterków salami może być nie tylko użyteczna, ale i przyjemna.

Facebook
Twitter
LinkedIn