Trener personalny – kim jest i jakie ma kompetencje

Uwielbiasz aktywność fizyczną i potrafisz sprawić, żeby inni także ją pokochali? W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest rozważenie ścieżki zawodowej  jako  trener personalny. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się trener, jakie są cechy dobrego trenera i jak zostać trenerem personalnym.

Kompetencje trenera personalnego

Trener personalny to osoba, która pomaga innym osiągnąć założony cel, np. schudnąć, wymodelować sylwetkę czy zbudować i utrzymać formę fizyczną. Dlatego trener personalny musi posiadać takie umiejętności jak:

• Diagnozowanie potrzeb i możliwości uczestnika treningu.
  • Planowanie procesu treningowego.
  • Prowadzenie indywidualnych sesji treningowych.
  • Dostosowanie rodzaju treningu do celu oraz możliwości fizycznych trenującego.
  • Rozwijanie wiedzy trenującego na temat prozdrowotnego stylu życia.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa podczas treningu.

Cechy dobrego trenera

Trening z trenerem personalnym powinien być skuteczny i służyć zdrowiu. Musi być także prowadzony na podstawie solidnej wiedzy dotyczącej teorii i metodyki sportu, biologicznych i psychospołecznych podstaw funkcjonowania człowieka oraz pierwszej pomocy. Trener, żeby rozwijać swoje kompetencje zawodowe, musi na bieżąco śledzić nowości metodyczne i naukowe z tych dziedzin.

Dobry trener personalny posiada wysoko rozwinięte kompetencje miękkie, w tym empatię i umiejętności związane z komunikacją interpersonalną. To one pozwalają mu zrozumieć, jaki rodzaj motywacji będzie odpowiedni dla danej osoby, a także z jakimi problemami zmaga się np. osoba z nadmierną wagą.

Trener personalny powinien być także osobą przedsiębiorczą. Znaczna część trenerów pracuje w ramach własnej działalności gospodarczej, a nie na etacie. Niektórzy trenerzy decydują się budować własną, rozpoznawalną markę osobistą, żeby zapewnić sobie stały napływ klientów.

Trener personalny – jak nim zostać

Na potwierdzenie kompetencji  trenera personalnego decydują się często studenci i absolwenci kierunków w obszarze nauk medycznych (rehabilitanci, fizjoterapeuci), zdrowia lub kultury fizycznej, którzy prowadzą już zajęcia i ćwiczenia w klubach fitness, ośrodkach sportowych i wypoczynkowych czy centrach zdrowia. Daje im to solidne podstawy do wyboru takiej ścieżki zawodowej.

Jednak wyższa uczelnia to nie jedyna ścieżka dla osób, które chcą pracować w zawodzie trenera personalnego. Aby nim zostać, wystarczy mieć wykształcenie średnie i znaleźć odpowiednie szkolenie zawodowe albo rozwijać umiejętności pod okiem innego doświadczonego trenera.

Trener personalny – kwalifikacje są ważne!

Osoby, które planują ćwiczenia z trenerem personalnym, często sprawdzają jego formalne kwalifikacje. Nic dziwnego. W końcu trener personalny to zaufana osoba, która odpowiada za ich zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli więc planujesz karierę jako trener personalny, sprawdź na platformie Zintegrowany System Kwalifikacji, gdzie możesz uzyskać certyfikat i potwierdzić kwalifikacje „Prowadzenie procesu treningu personalnego”.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat