Przepis na pracę marzeń – zacznij już dziś!

Wykonujesz pracę, która nie daje Ci satysfakcji? Nigdy nie jest za późno na zmiany. Warto wziąć sprawy w swoje ręce i poszukać wymarzonego zajęcia. Czym się kierować i jak znaleźć pracę marzeń?

Podążaj za pasjami

Niby każdy sam wyznacza kierunek swojej kariery zawodowej i realizacji marzeń, jednak czasami sami dla siebie jesteśmy hamulcem na drodze rozwoju. Jeżeli nie dostrzegamy własnych predyspozycji i nie umiemy zdefiniować umiejętności, trudno jest sięgać po marzenia. Dlatego warto poświęcić czas i zastanowić się, jakie mamy zainteresowania, pasje, jakie zajęcia dają nam radość i w czym jesteśmy dobrzy. Na tej podstawie można stworzyć zarys pracy marzeń. Przykładowo, miłośnik zwierząt może zastanowić się nad pracą jako groomer, weterynarz, behawiorysta, podjąć pracę w fundacji lub założyć sklep zoologiczny.

Pomyśl, w czym jesteś dobry

Można spróbować przekuć swoje hobby w zawód. Nie zawsze jest to możliwe, ale z umiejętnością stylizacji fryzur, malowania paznokci, dekoracji tortów czy reperacji rowerów można wchodzić na rynek pracy. Osoby, które pasjonują się grami komputerowymi, mogą znaleźć satysfakcjonujący zawód, np. jako tester aplikacji czy gier komputerowych. Może okazać się, że jest to wymarzona praca dla introwertyków, którzy lubią pracować w ciszy, często w formie zdalnej.

Jak znaleźć pracę marzeń? Drogą eliminacji!

Zaraz po skończeniu edukacji często jeszcze nie wiemy, jaki zawód będzie dla nas odpowiedni. Dopiero rzeczywistość weryfikuje wyobrażenia. Wybór kierunku, w którym chcemy się rozwijać, może odbywać się drogą eliminacji, dlatego ważne są próby. Jeśli tylko możesz, angażuj się w wolontariaty, odbywaj krótkie staże w miejscach, w które wydają Ci się ciekawe. Myślisz o pracy w reklamie? Poszukaj praktyk w agencji i przekonaj się, czy jest to praca dla Ciebie. Może sprawia Ci przyjemność uczenie? Zacznij dawać korepetycje lub udzielać się w świetlicy środowiskowej. Dzięki praktykom w danej branży możemy szybko się przekonać, co nas interesuje i jaką drogą chcemy podążać.

Zdobywaj nowe kwalifikacje

Dzisiejszy rynek pracy tak szybko się zmienia i rozwija, że nie można zapominać o ważnej zasadzie: stałego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Właśnie takich ludzi szukają i cenią pracodawcy.

Stały rozwój nie musi oznaczać powrotu do szkoły! Zdobywać nowe kwalifikacje i wiedzę można na różne sposoby, choćby ucząc się w domu, korzystając z internetu lub praktykując u kogoś, kto przekaże nam wiedzę. Warto jednak postarać się o potwierdzenie posiadanych umiejętności, wiedzy i kompetencji, bo to zwiększy szansę na rozmowie rekrutacyjnej. Takie możliwości daje Zintegrowany System Kwalifikacji. Na stronie ZSK dowiesz się, jak potwierdzić nabyte kompetencje i zdobyć certyfikat, bez względu na to, jaką edukację masz za sobą. Jeśli nie wiesz, w którym kierunku się rozwijać, szukasz inspiracji, znajdziesz tam szczegółowe opisy bardzo wielu kwalifikacji funkcjonujących na rynku pracy. Dowiesz się, co trzeba umieć i wiedzieć, żeby zdobyć kwalifikację oraz jak się do tego zabrać.

Zintegrowany System Kwalifikacji w pigułce – zobacz wideo

Facebook
Twitter
LinkedIn