Czym tak naprawdę jest sukces zawodowy?
Sukces można interpretować na wiele sposobów. W sferze zawodowej sukcesem może być stabilność zatrudnienia, podwyżka wynagrodzenia, możliwość łączenia pracy z pasją, objęcie konkretnego stanowiska czy awans. Innymi słowy, za sukces zawodowy można uznać konkretne sytuacje i wydarzenia na drodze kariery, które przynoszą nam radość i poczucie spełnienia. Sukces zawodowy może być w zasięgu ręki każdego, ale wymaga konsekwencji, zaangażowania i dobrego planu. Jednym z jego najważniejszych warunków jest ciągły rozwój i podwyższanie swoich kompetencji.
Planowanie drogi kariery
Planując ścieżkę kariery, należy najpierw określić, na czym nam zależy, co chcemy osiągnąć. To bardzo ważne i warto poświęcić temu sporo czasu, analizując również własne predyspozycje i możliwości. Następnym krokiem jest wyznaczenie kolejnych punktów do realizacji i określenie czasu na ich wykonanie. Jeśli naszym celem jest awans w pracy, warto ustalić, co musimy zrobić w tym kierunku. Możliwe, że potrzebne będą dodatkowe kwalifikacje, niezbędne na danym stanowisku. Trzeba dowiedzieć się, jakie i zastanowić się, jak je zdobyć. W wielu przypadkach nie ma znaczenia, gdzie nabywamy wiedzę i umiejętności, ponieważ dla pracodawcy liczy się efekt. Nabycie nowej kwalifikacji może otworzyć drogę do awansu. Może również uzasadnić podanie o podwyżkę wynagrodzenia.
Stałe podwyższanie kwalifikacji
Jak zdobyć nowe kwalifikacje? Można to zrobić, kończąc odpowiednią szkołę lub kierunek studiów, zapisując się na kurs czy szkolenie. Pamiętajmy, że obecnie wiele z nich odbywa się online, nie ma więc potrzeby nawet wychodzić z domu. Dla tych, którzy stawiają na samodzielność, jest jeszcze jedna droga: samodzielna nauka. W większości dziedzin wiedzę na jakiś temat można zdobyć samemu, przeszukując internet. Wiele materiałów dobrej jakości dostępnych jest za darmo. Samodzielna nauka wymaga sporo wysiłku i konsekwencji w działaniu, może jednak przynieść dużo satysfakcji, a przede wszystkim efekt.
Kolejnym krokiem powinno być potwierdzenie swoich kompetencji zawodowych wiarygodnym dokumentem. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy uczyliśmy się samodzielnie albo z innych przyczyn nie możemy udowodnić pracodawcy, że naprawdę mamy określoną wiedzę czy umiejętności. Z pomocą przychodzi tu Zintegrowany System Kwalifikacji. Daje on możliwość formalnego potwierdzenia bardzo wielu kwalifikacji zawodowych, nabytych w różny sposób, także na drodze samodzielnej nauki.
Na stronie ZSK można znaleźć opisy kwalifikacji funkcjonujących obecnie na rynku, a ich rejestr stale się poszerza. Dzięki nim wiadomo, co trzeba wiedzieć i umieć, żeby zdobyć daną kwalifikację. Można też się dowiedzieć, gdzie i jak zdobyć wiarygodny certyfikat, rozpoznawany również na terenie Unii Europejskiej.
Rozwijanie się, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności jest bardzo ważnym kluczem do sukcesu zawodowego, niezależnie od tego, jak go sobie wyobrażamy. Z ZSK może być to łatwiejsze, niż ci się wydaje.
Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat