Ciągły rozwój to aktualny wymóg na rynku pracy. Jeśli się nie kształcisz, Twoje szanse na zmianę pozycji zawodowej czy awans maleją. Wskazane są kursy, szkolenia i webinary zawodowe, językowe oraz wszelkie inne dające wiedzę i umiejętności. Ciągły rozwój otworzy przed Tobą nowe możliwości. Do wyboru jest wiele form dokształcania i sposobów na naukę konkretnego zawodu – prezentujemy wybrane z nich.
Technika, która ułatwia samodzielną naukę
Samodzielna nauka jest jak najbardziej możliwa, jeśli cechuje Cię systematyczność, samodyscyplina oraz umiejętność zarządzania czasem. Warto też korzystać z pomocnych technik. Jedną z nich jest metoda opracowana przez Francisa P. Robinsona, tzw. SQ3R. Składa się ona z pięciu elementów:
S (ang. Survey), czyli wstępne zapoznanie się, zorientowanie – można je porównać do spojrzenia na mapę przed podróżą;
Q (ang. Qeustions), czyli pytania, które służą określeniu celu;
3R (ang. Read, Recite, Review), czyli: czytanie – spokojne, bez pośpiechu, z wyjaśnieniem terminów i szukaniem przykładów; powtarzanie przyswojonych informacji swoimi słowami; przegląd, czyli powtórzenie materiału i powracanie do przeczytanego fragmentu, co pomaga utrwalić dany materiał i zobaczyć go w szerszym kontekście.
Kwalifikacyjne kursy zawodowe
Kwalifikacyjny kurs zawodowy stanowi pozaszkolną formę edukacji i wymaga od uczestnika poświęcenia czasu oraz motywacji do samodzielnej nauki w domu. To prosty sposób, by uzyskać konkretne umiejętności zawodowe. Pozwala na naukę od podstaw nowej umiejętności lub doskonalenie już posiadanej. Każdy kurs kończy się egzaminem, a uzyskany certyfikat będzie potwierdzeniem uzyskanych kwalifikacji w danym zakresie. Program kwalifikacyjnego kursu zawodowego musi być zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Jeśli planujesz zdobyć nowy zawód, wybierz kurs zawodowy – to realna szansa na przekwalifikowanie się.
Wybór kursów jest bardzo szeroki. Jeśli masz umysł analityczny, dobrym wyborem będzie na przykład nauka programowania. Jeśli śledzisz aktualne trendy na rynku pracy, wiesz, że cały czas rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT. Możesz zapisać się na kurs, a dodatkowo uczestniczyć w webinarach, czytać podręczniki i uczyć się konkretnego języka programowania – np. JavaScript, Python czy HTML/CSS.
Na chętnych czeka też wiele innych kursów z różnych branż. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
E-learning
Systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych zwiększa Twoją atrakcyjność i uniwersalność na rynku pracy. Nie ma znaczenia, czy uczysz się na tradycyjnym kursie, szkoleniu czy online. Obecnie bardzo popularny jest e-learning, czyli nauka przez internet. Służą do tego nowoczesne technologie i narzędzia elektroniczne, takie jak aplikacje czy platformy edukacyjne.
Szkolenia i kursy zawodowe online mają wiele zalet – m.in. możliwość nauki w wybranych godzinach i we własnym tempie, z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności dopasowywania się do innych uczestników.
Nowoczesną formą e-learningu są webinary, czyli prezentacje, lekcje, wykłady lub treningi zorganizowane za pomocą wirtualnych narzędzi, m.in. technologii webcast. Pozwalają na prowadzenie spotkań przez internet i na odległość, a także na komunikację między prowadzącym a uczestnikami. Ich ogromną zaletą jest interaktywność, czyli możliwość wysyłania i odbierania informacji oraz prowadzenia dyskusji w czasie rzeczywistym.
Potwierdzaj nowe kwalifikacje
Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat kwalifikacji zawodowych, kursów oraz certyfikatów, wejdź na stronę Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. ZSK to prosty sposób na wyszukanie kwalifikacji, szkoleń oraz informacji na temat możliwości formalnego potwierdzenia swoich kwalifikacji. Skorzystaj też z narzędzia do przygotowania profesjonalnego portfolio – Moje Portfolio, które może okazać się przydatne w czasie rozmów rekrutacyjnych.