200 kwalifikacji rynkowych w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji!

ZSK prężnie się rozwija i przyczynia się do rozwoju kwalifikacji w Polsce. Dlatego z dumą ogłaszamy, że do systemu wpisana została 200 kwalifikacja rynkowa.

Kwalifikacja rynkowa, która jako dwusetna została włączona do ZSK, to “Montowanie mebli i zabudów na wymiar”. Obwieszczenie w tej sprawie podpisał Minister Rozwoju i Technologii. Chwilę wcześniej do systemu trafiły kwalifikacje baristy, nauczanie druku 3D oraz programowania komputerów kwantowych. 

200 kwalifikacji rynkowych włączonych do systemu to niezwykły sukces Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Chciałbym podziękować wszystkim ekspertom, instytucjom oraz ministerstwom zaangażowanym w ten skomplikowany proces. To kolejny ważny krok w rozwoju ZSK. Musimy przy tym pamiętać że kwalifikacje rynkowe projektowane są przez środowiska branżowe na bazie ich wiedzy i doświadczeń. Dzięki temu system tworzony jest przez branżę dla branży – zaznaczył Ireneusz Baranowski, Zastępca Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Warto zaznaczyć, że kwalifikacje rynkowe, które trafiają do systemu, są wręcz kluczowe dla poszczególnych branż. Przygotowywane przez ekspertów z danych dziedzin prowadzą do rozwoju poszczególnych gałęzi biznesu, przemysłu lub sektora. Rozpiętość tematyczna również robi wrażenie. Do ZSK dołączyły tak różne od siebie kwalifikacje jak: Barber (Wykonywanie usług barberskich), Trener Snowboardu, czy też Employer Branding. Wszystkie kwalifikacje można sprawdzić w rejestrze.

Cieszy mnie również to, że do ZSK dołączają kwalifikacje rynkowe z nowoczesnych branż tj. cyfryzacja biznesu, przemysł 4.0 albo sztuczna inteligencja. Z kolei na początku 2023 roku do ZSK trafiło wiele kwalifikacji sportowych związanych z ważnymi dyscyplinami: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, turystyka, snowboard, czy wspinaczka i spływy kajakowe – dodał Ireneusz Baranowski.

Ogólnie dla kwalifikacji rynkowych w ZSK wydano już ponad 7300 certyfikatów (według danych, które spłynęły do 03.02.2023). Zdecydowanie najwięcej wydano nowoczesnym kwalifikacjom rynkowym  tj. Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D, Projektowanie grafiki komputerowej, Certyfikat umiejętności komputerowych – poziom podstawowy czy Tworzenie witryn internetowych. Ale nie tylko, bo “wysoko na liście” są też kwalifikacje:

To zasługa nie tylko wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w włączanie kwalifikacji rynkowych, ale także ekspertów pracujących przy wdrażaniu ZSK, pracowników Instytutu Badań Edukacyjnych, czy też Regionalnych Liderów ds. ZSK. To również wiele ważnych konferencji, które zorganizowaliśmy, albo w nich uczestniczyliśmy, publikacje, Sektorowe Ramy Kwalifikacji, nowe narzędzia cyfrowe związane z walidacją oraz nieustanne działania związane z rozwojem systemu Odznaka+ oraz pracy nad aplikacjami – podsumował Zastępca Dyrektora IBE ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Według danych, w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest już 118 funkcjonujących kwalifikacji (dane na koniec marca 2023 r.). Z kolei w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji zalogowanych jest już prawie 2 tys. użytkowników. 

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

Facebook
Twitter
LinkedIn