144 kwalifikacje rynkowe w ZSK. Właśnie dołączyły kolejne

Zintegrowany System Kwalifikacji rozwija się w szybkim tempie. Do systemy trafiły właśnie kolejne kwalifikacje rynkowe dotyczący branży edukacyjnej, odzieżowej oraz medycznej.

Jednym z głównych celów towarzyszących wdrażaniu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce jest opisywanie już istniejących kwalifikacji rynkowych, tworzenie nowych i włączanie ich do systemu kwalifikacji. Założenie jest proste – wzrost liczby osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności i formalnie je potwierdzać przełoży się na poprawę sytuacji na rynku pracy. Dlatego tak ważny, dla rozwoju całego kraju, jest stały przyrost kwalifikacji rynkowych funkcjonujących w ramach ZSK.

Pod koniec 2020 roku przekroczyliśmy barierę 100 kwalifikacji rynkowych włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Teraz w systemie są już 144 kwalifikacje. Ostatnio do ZSK trafiły kolejne z ważnych branż i obszarów działalności społecznej. Minister Edukacji i Nauki włączył do ZSK niezwykle istotne kwalifikacje, które dotyczącą bezpieczeństwa w szkołach:

Wprowadzanie i monitorowanie programów zapobiegania przemocy rówieśniczej w szkołach

Projektowanie i wdrażanie działań zapobiegających przemocy szkolnej, wykluczaniu i prześladowaniu rówieśniczemu na poziomie oddziału szkolnego

Kwalifikacje dla branży logistyczno – odzieżowej

Minister Rozwoju i Technologii zdecydował się z kolei na włączenie do ZSK kwalifikacji dotyczącej branży odzieżowej, logistyki oraz wsparcia firm w działaniach dotyczących rozwoju projektów. Informacje dotyczące każdej z kwalifikacji i efektów uczenia się znajdują się poniżej. 

  • Kontrolowanie jakości w branży odzieżowej ⇒ link
  • Prowadzenie działań logistycznych związanych z produkcją odzieży ⇒ link
  • Wspieranie przedsiębiorców w opracowaniu i rozwoju projektów biznesowych ⇒ link

Jedną z ostatnio włączonych kwalifikacji jest „Komunikacja z pacjentem i jego bliskimi”. Odpowiada za nią Ministerstwo Zdrowia. Więcej informacji o wymogach dotyczących jej potwierdzenia można przeczytać tutaj

Zintegrowany System Kwalifikacji to wiarygodne certyfikaty

ZSK dotyczy tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać przez całe życie. Albo tych, którzy nagle postanowili się przebranżowić, bezrobotnych czy osób, którzy chcą wrócić do pracy po dłuższym okresie przerwy. Ale także dla młodych osób, którzy dopiero przygotowują się do wejścia na rynek pracy. Podstawą systemu jest to, co potrafimy, jakie mamy umiejętności i kompetencje, a nie to, gdzie się tego wszystkiego nauczyliśmy.

Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Nowe umiejętności zdobywamy wszędzie – w pracy, domu, podczas uprawiania hobby czy poświęcania się pasji. W ZSK można przekuć swoje umiejętności w wiarygodny certyfikat. Najpierw należy odnaleźć interesujące nas zajęcie i odpowiednią branżę – na przykład marketing, gastronomia, budownictwo czy technologia cyfrowa. Tych kwalifikacji jest sporo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Potem musimy sprawdzić, co trzeba zrobić, aby przejść walidację, czyli sprawdzian naszych umiejętności.

ZSK krok po kroku – jak zdobyć certyfikat?

Wyjaśnimy to na przykładzie. Jesteś samoukiem, który najpierw ogrywał wszystkich w Fifę, potem sam kompletował sprzęt komputerowy, w końcu sam nauczył się programowania buszując po forach, czy oglądając tutoriale na YouTube. Do tego ogarniasz HTML, CSS i JavaScript, wiesz co to hosting, a konfiguracja serwera to dla ciebie drobnostka.

Wchodzisz na stronę Rejestru Kwalifikacji i sprawdzasz kwalifikacje. Możesz je pogrupować według odpowiedniej branży, albo wpisując słowa kluczowa. Okazuje się, że jest kilka ciekawych możliwości:

Każda z tych kwalifikacji jest dokładnie opisana. Możesz sprawdzić, jakie do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę, albo na ile lat wydawany jest certyfikat. Sprawdzisz tam również, jak potwierdza się umiejętności, czyli przechodzi walidację. Może to być tylko portfolio, ale najczęściej jest to test teoretyczny lub praktyczny.

Certyfikat z poziomem PRK to szansa na pracę 

Kiedy już wybrałeś kwalifikację, zgłaszasz się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, podchodzisz do egzaminu, dokonujesz opłaty i… dostajesz certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej. Już niedługo będą one wydawane w cyfrowym standardzie Open Badges, gdzie pod jedną grafiką będą zapisane wszystkie osiągnięcia. 

A liczba ciekawych kwalifikacji nadal rośnie. Co jest ważne? Ich różnorodność. Dlatego w ZSK jest miejsce na takie możliwości zawodowe jak:

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

Facebook
Twitter
LinkedIn