Dlaczego warto uczyć się przez całe życie?

Dlaczego uczenie się przez całe życie (lifelong learning, LLL) jest tak ważne? Czy nie wystarczy przejść wybraną ścieżkę edukacyjną, żeby uznać, że jest się fachowcem w danej dziedzinie?

Nie, w dzisiejszych czasach to nie wystarcza. Świat zmienia się zbyt szybko. Co roku część np. urządzeń przechodzi do lamusa, a ich miejsce zajmują nowinki, których nie byliśmy w stanie nawet wyśnić. Wielu z nas pamięta jeszcze, jaką nowością były stacjonarne telefony z przyciskami zamiast tarczy. Dziś nie wyobrażamy sobie życia nie tylko bez komórek, ale również bez np. wideokonferencji.

Ta sama zasada, czyli pewnik, że “jedyną stałą jest zmiana” obowiązuje obecnie w każdej dziedzinie życia i nauki. Dziś ten, kto nie próbuje choćby nadążać za zmianami, nie tylko nie stoi w miejscu, ale wręcz się cofa. Dlatego pierwszym powodem, dla którego warto uczyć się przez całe życie jest chęć niepozostania z tyłu, za innymi.

Drugą, równie ważną przyczyną, jest fakt, że nieustanna nauka zwiększa nasze szanse na rynku pracy. Już dziś prognozuje się, że za 10-15 lat nie będzie może nawet połowy zawodów, które obecnie funkcjonują. Za to wielu z zawodów, które wówczas będą na czasie, teraz jeszcze w ogóle nie ma. Jak inaczej przygotować się na pracę przyszłości, jeśli nie będziemy gromadzić wiedzy, umiejętności i doświadczeń?

Następny powód to samorozwój. Longlife learning nie polega bowiem wyłącznie na poszerzaniu swojej wiedzy fachowej, związanej z wykonywaną pracą. Nie jest również związane wyłącznie z uczeniem się formalnym (np. szkołą). To również uczenie się nieformalne i pozaformalne, przy okazji i mimochodem. To każde doświadczenie zdobyte podczas wycieczki, każde wrażenie z wystawy, każdy fragment wiedzy, który zapamiętaliśmy czytając książkę, każda umiejętność zdobyta i rozwinięta choćby podczas wykonywania prac domowych. Nie musi to być od razu wiedza super fachowa i bardzo specjalistyczna. Każda nowa umiejętność jest wartościowa i może być w przyszłości wykorzystana. Warto oduczyć się deprecjonowania różnych umiejętności codziennych, np. pieczenia ciast czy dokładnego sprzątania. Pamiętajmy, że inni na tych umiejętnościach zarabiają.

Uczenie się przez całe życie utrzymuje również w dobrej kondycji nasz mózg, chroniąc częściowo przed nasilającymi się z wiekiem uciążliwościami, jak osłabienie pamięci. Dzięki przyswajaniu różnych porcji wiedzy, nasze umysły dłużej pozostają sprawne i elastyczne.

I na koniec – LLL sprzyja utrzymaniu radości życia i ciekawości otoczenia. Świat nie przestaje nas zadziwiać, przez co każdy dzień staje po prostu źródłem frajdy.

Zobacz też: dlaczego warto uczyć się przez całe życie – polityka LLL

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn