Zwolnienie z pracy – jakie kroki podjąć?

Zwolnienie z pracy przez pracodawcę to z jednej strony przykre doświadczenie, ale z drugiej – szansa na pozytywne zmiany w życiu zawodowym. Sprawdź, jak wykorzystać okres wypowiedzenia i przygotować się do zmiany pracy.

Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony

Osoby zwolnione z pracy często mają problem z wiarą we własne możliwości. To zrozumiałe, warto jednak zobaczyć w tym trudnym przeżyciu szansę na zmianę na lepsze. Czas wypowiedzenia lub pierwsze dni po zwolnieniu warto od razu poświęcić na analizę sukcesów zawodowych oraz swoich mocnych i słabych stron. Dlaczego od razu? Bo jesteś jeszcze w trybie zadaniowym, trybie pracy, im dłuższą przerwę zrobisz, tym trudniej będzie zacząć. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie listy głównych atutów pożądanych na stanowisku pracy, które cię interesuje. Ważna jest też spokojna analiza słabych stron. Może dotychczasowy zawód nie jest dla Ciebie odpowiedni? A może warto nad czymś popracować? Świadomość mocnych i słabych stron pozwoli Ci lepiej pokierować swoją karierą zawodową.

Przemyśl oczekiwania względem nowej pracy

Po wypisaniu swoich słabych i mocnych stron, pora na określenie predyspozycji zawodowych, umiejętności i możliwości. To da Ci odpowiedź na pytanie, w jakich branżach, miejscach warto rozpocząć poszukiwanie pracy. Kolejnym krokiem jest określenie swoich potrzeb zawodowych. Brak takiej analizy lub chęć szybkiej zmiany pracy nie doprowadzą do niczego dobrego, albo spowodują, że będziesz powielać stare błędy. Po rzetelnej analizie może się okazać, że potrzebujesz nabyć dodatkowe kwalifikacje. A może rozwiązaniem będzie przebranżowienie się? Albo wręcz przeciwnie – twoje potrzeby i kwalifikacje są jasno określone i dojdziesz do wniosku, że wystarczy poszukać takiej samej pracy, ale u innego pracodawcy. Utrata pracy to dobry moment na przemyślenie dalszej kariery zawodowej. Nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy może być szansą na pozytywne zmiany w życiu zawodowym.

Stwórz profesjonalne CV

Curriculum vitae jest wizytówką każdej osoby poszukującej pracy. Pozwala rekruterowi stworzyć obraz kandydata i w dużym stopniu decyduje o zaproszeniu go na rozmowę rekrutacyjną. CV powinno być przejrzyste, estetyczne i zwięzłe. Warto skorzystać z aplikacji internetowych, które pozwolą stworzyć profesjonalne CV. Jedną z nich jest Moje Portfolio, darmowe narzędzie, które daje możliwość zebrania w jednym miejscu informacji o doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, dokonaniach, planów rozwoju oraz dowodów posiadanych kompetencji. W dokumencie aplikacyjnym warto skupić się nie tylko na doświadczeniu, ale również zwięźle podkreślić swoje atuty i cechy charakteru oraz uargumentować ich przydatność na danym stanowisku pracy. CV warto odświeżać albo przygotowywać na nowo przy każdej zmianie pracy.

Zdobywaj nową wiedzę i umiejętności

Okres wypowiedzenia i bezrobocie to idealny czas na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Wkrótce mogą być Twoją kartą przetargową na rozmowie kwalifikacyjnej. Im wyższe kwalifikacje, tym możliwości zawodowe mogą być bardziej atrakcyjne. Zgodnie z ideą lifelong learning, człowiek uczy się przez całe życie. Każdy może zdobywać nowe kwalifikacje, niezależnie od wieku, stażu zawodowego czy branży. Pracodawcy cenią pracowników, którzy dbają o swój rozwój zawodowy. Nie ma znaczenia, gdzie kandydat zdobył wiedzę i umiejętności – liczy się efekt. Możesz ukończyć kurs lub szkolenie, ale możesz też uczyć się samodzielnie, korzystając z zasobów internetu czy książek specjalistycznych. Potem jednak warto potwierdzić zdobyte umiejętności i wiedzę. Z pomocą przychodzi Zintegrowany System Kwalifikacji, który daje możliwość przystąpienia do egzaminu i uzyskania certyfikatu potwierdzającego kompetencje.

Zwolnienia z pracy przez pracodawcę nie warto traktować jako zawodowej porażki, bo jest to szansa na zdobycie wymarzonej pracy, która będzie dawać satysfakcję.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn