Zostań swoim własnym STARTUPEM. Tomasz Rożek tłumaczy, jak zrobić to z ZSK

Szukasz pracy, ale nie wiesz, od czego zacząć. A może chcesz zmienić zawód, branżę lub po prostu zacząć coś "od zera". Jest na to sposób.

W dzisiejszych czasach szybki rozwój obejmuje niemal wszystkie obszary życia. Wymaga to od nas nieustannego poszerzenia swoich kompetencji, nabywania nowych umiejętności, także tych dotyczących wykorzystywania swojego potencjału. Można to zrobić na wiele sposobów, m.in. poprzez udział w warsztatach, szkoleniach, czy kursach zawodowych. Wiele osób zdobywa wiedzę na własną rękę, korzystając z zasobów online czy YouTube.

Ale czy można zrobić „coś” więcej, aby później zmienić pracę, podjąć nowe wyzwanie, lub założyć firmę? Okazuje się, że można. Przekonuje o tym dr Tomasz Rożek z znanego kanału popularnonaukowego „Nauka.To lubię”.

I z pomocą przychodzi wtedy Zintegrowany System Kwalifikacji, który pozwala uzyskać certyfikat świadczący o posiadanych kompetencjach. Jak to zrobić?

Wyjaśnimy to na przykładzie. Jesteś samoukiem, który najpierw ogrywał wszystkich w Fifę, potem sam kompletował sprzęt komputerowy, w końcu sam nauczył się programowania buszując po forach, czy oglądając tutoriale na YouTube. Do tego ogarniasz HTML, CSS i JavaScript, wiesz co to hosting, a konfiguracja serwera to dla ciebie drobnostka.

Kwalifikacje to klucz do twojego własnego startupu!

Wchodzisz na stronę Rejestru Kwalifikacji i sprawdzasz kwalifikacje. Możesz je pogrupować według odpowiedniej branży, albo wpisując słowa kluczowa. Okazuje się, że jest kilka ciekawych możliwości:

Każda z tych kwalifikacji jest dokładnie opisana. Możesz sprawdzić, jakie do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę, albo na ile lat wydawany jest certyfikat. Sprawdzisz tam również, jak potwierdza się umiejętności, czyli przechodzi walidację. Może to być tylko portfolio, ale najczęściej jest to test teoretyczny lub praktyczny.

Kiedy już wybrałeś kwalifikację, zgłaszasz się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, podchodzisz do egzaminu, dokonujesz opłaty i… dostajesz certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej.

Mapa kwalifikacji oraz certyfikatów – wybierz i działaj!

 

Facebook
Twitter
LinkedIn