Znajomość języków obcych a rynek pracy

Znajomość języków obcych w znaczący sposób wspiera konkurencyjność na rynku pracy i otwiera nowe możliwości. Posługiwanie się co najmniej jednym językiem poza rodzimym daje szansę znalezienia pracy w wielu sektorach, również za granicą. Oznacza również większe zarobki i nowe perspektywy rozwoju. Dlaczego jeszcze warto uczyć się języków obcych?

Popularne i niszowe języki obce

W wielu branżach znajomość języka angielskiego to minimum, aby zdobyć satysfakcjonującą pracę. Osoby władające tym językiem stają się konkurencyjnymi kandydatami na rynku pracy, zwłaszcza w takich dziedzinach jak IT, marketing, HR czy obsługa klienta. Angielski to również niezastąpione narzędzie do komunikacji z osobami różnej narodowości. Znajomość tego języka umożliwia kontakt z zagranicznymi klientami i kontrahentami, choć w tym przypadku może być niezbędne słownictwo branżowe. Ponadto wiele specjalistycznych szkoleń i wykładów jest prowadzonych właśnie w języku angielskim.

Oprócz znajomości języka angielskiego, pracodawcy szukają pracowników potrafiących porozumiewać się po niemiecku, hiszpańsku, włosku lub francusku. Coraz częściej pojawiają się oferty pracy dla osób ze znajomością języków: chińskiego, japońskiego, chorwackiego, rumuńskiego, węgierskiego czy greckiego.

Jak efektywnie uczyć się języka?

Obecnie istnieje wiele sposobów, metod i form nauki języków obcych, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jedną z metod są kursy i szkolenia językowe, często prowadzone przez native speakerów. Zajęcia nie muszą opierać się jedynie na ustalonym programie, mogą być swobodną konwersacją. Umiejętność prowadzenia small talku w języku obcym jest bardzo ważna i mile widziana nie tylko w kontaktach towarzyskich, ale i biznesowych. Można zdecydować się na kursy stacjonarne albo online, prowadzone za pomocą komunikatorów internetowych. Inną, bardzo popularną metodą, są aplikacje do nauki języka. Krótkie zadania, przypominające grę komputerową, można wykonywać niemal w każdej chwili: w pociągu, tramwaju, stojąc w kolejce… Wystarczy kilka minut. Aplikacje do nauki języka sprawdzą się zwłaszcza u osób, które mają kłopot z systematyczną nauką, nie lubią tradycyjnego wkuwania słówek. Wiele z nich jest bezpłatnych. 

A może konwersacje z osobami z zagranicy? Kontakt z obcokrajowcami, na przykład za pomocą programu Skype, pomaga nie tylko w swobodnej komunikacji, pozbyciu się bariery językowej, ale również pozwala poprawić swoją wymowę. Jak znaleźć partnera do rozmowy? Istnieje wiele portali internetowych typu „conversation exchange”, dzięki którym możesz znaleźć taką osobę. Warto również poszukać  w mediach społecznościowych grup poświęconych wymianie językowej. 

Tak naprawdę nie ma jednego, idealnego sposobu na naukę języka obcego, dlatego warto poszukać najlepszego dla siebie. Dla lepszej skuteczności można połączyć kilka form. Nawet oglądanie filmów bez polskiego lektora, czytanie książek w oryginalne czy przeglądanie zagranicznych stron internetowych może dać świetne efekty. Ważne, żeby mieć systematyczny kontakt z językiem. Poświęcenie choćby kilku minut, ale codziennie, jest lepsze niż kilka godzin, ale rzadko. 

Dofinansowania do nauki języków

Warto pomyśleć również o dofinansowaniu do nauki języka obcego w ramach programów unijnych czy realizowanych przez urzędy pracy. Możliwości jest sporo, trzeba jednak sprawdzić warunki, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o refundację kosztów. Refundowane kursy językowe prowadzone są stacjonarnie lub online.

Żeby nauczyć się języka obcego, nie trzeba posiadać ogromnych funduszy, ani nawet wychodzić z domu. Przeszkodą nie jest też ani wiek, ani wykształcenie. Nauka języka obcego, podobnie jak nabywanie innych umiejętności, wpisuje się w ideę lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie. Jest to ważne, bo pozwala czuć się bezpiecznie na zmiennym rynku pracy przez całe życie. Idea ta jest również jednym z założeń Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Na stronie ZSK można znaleźć informacje na temat różnych kwalifikacji, w tym takich, do których potrzebna jest znajomość języka obcego. Można się dowiedzieć, jak i gdzie potwierdzić swoje kwalifikacje i zdobyć certyfikat uznawany w całej UE. Można również skorzystać z wielu przydatnych narzędzi, jakie daje ZSK.

Facebook
Twitter
LinkedIn