Zmiana zawodu po 50. roku życia – jak zdobyć wymarzoną pracę w nowej branży? 

Dla pracodawcy osoby po 50. roku życia są niezwykle wartościowymi pracownikami: oferują doświadczenie, zaangażowanie i praktyczne umiejętności. Jednak zdarza się, że po wielu latach praca nie daje satysfakcji, wynagrodzenie nie zadowala albo pracodawca redukuje etaty. Jak zdobyć wymarzoną pracę w nowej branży?

Mimo niepewności i stresu związanego z nową sytuacją zawodową warto sprawdzić możliwości na rynku pracy. To idealna okazja do podjęcia odważnych kroków w budowaniu kariery, zdobycia nowych umiejętności i przebranżowienia się. W końcu uczymy się przez całe życie.

Zmiana zawodu po pięćdziesiątce – jak przygotować się do zmiany pracy?

Frustracja, stres i zmęczenie mogą być objawami przepracowania lub wypalenia zawodowego. Nigdy jednak nie jest za późno na zmiany i znalezienie odpowiedniej pracy. Trzeba  jednak pamiętać, że decyzja musi być przemyślana, a cały proces zaplanowany. Nie warto z dnia na dzień rzucać pracy, ale do tego kroku należy się odpowiednio przygotować,  w przeciwnym razie może się zdarzyć, że brak poduszki finansowej zmusi do podjęcia pierwszego lepszego wakatu. 

Rozważając zmianę pracy po 50. roku życia należy podsumować dotychczasową karierę, czyli które stanowiska i obowiązki były najbardziej satysfakcjonujące. Dobrze jest też zastanowić się nad własnymi potrzebami odnoszącymi się do wynagrodzenia, charakteru i wymiaru czasu pracy czy miejsca zatrudnienia. Nie należy trzymać się kurczowo jednego pomysłu, ale warto opracować kilka alternatywnych ścieżek kariery, dzięki czemu będziemy mieli większe możliwości znalezienia nowego stanowiska pracy. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, jak tak naprawdę wygląda dana branża „od środka” ‒ można np. porozmawiać z osobami, które pracują na określonych stanowiskach. 

Jak się przebranżowić i zdobywać nowe umiejętności?

Pracując na dotychczasowym stanowisku, warto poświęcać wolne chwile na rozwój i zdobywanie wiedzy i kompetencji. Kiedy podejmiemy nową pracę, pracodawca będzie ich oczekiwał, dlatego zanim ją zmienimy, dobrym krokiem jest  udział w szkoleniach lub      kursach. Pomocne będą również certyfikaty lub uprawnienia. Nim jednak zdecydujemy się na dane szkolenie zakończone certyfikatem, najlepiej sprawdzić, czy rzeczywiście przyda się w zdobyciu nowej pracy. 

Zintegrowany System Kwalifikacji znacznie ułatwia potwierdzenie wiedzy i kompetencji, które posiadamy lub chcemy zdobyć. Zgodnie z założeniami ZSK pracownik może uzyskać formalne potwierdzenie umiejętności i wiedzy, które np. zdobył samodzielnie. Znając wymagania na danym stanowisku pracy, kandydat będzie mógł lepiej zaprezentować swoje kwalifikacje. Zmiana pracy po 50. roku życia nie musi być trudna, o ile odpowiednio się do niej przygotujemy. 

Utrata pracy po 50. roku życia – jak zacząć na nowo?

Wbrew pozorom nie tylko młode osoby mają otwarte drzwi do wymarzonej kariery. Pracownik po 50. roku życia może stanowić cenny kapitał dla przedsiębiorstwa. Dojrzałe osoby mają większe doświadczenie oraz mniej zobowiązań, dzięki czemu mogą w pełni poświęcić się pracy. Dobre nastawienie i wiara we własne możliwości również mogą ułatwić start. Utrata pracy po 50. roku życia może być szansą na bardziej satysfakcjonującą karierę zawodową. Może warto jest się zastanowić nad założeniem własnej działalności,  przekuwając hobby w źródło dochodu? Innym pomysłem może być zapoznanie się z możliwościami dofinansowania z urzędu pracy lub projektów aktywizujących osoby chcące wrócić na rynek pracy. Istnieje szereg rozwiązań, takich jak kursy, szkolenia, doradztwo zawodowe, skierowanych do osób 50 plus. Utrata pracy nie musi oznaczać przymusowego bezrobocia do emerytury – aktywnie poszukując nowego zajęcia, istnieje szansa na podjęcie satysfakcjonującej pracy.

Praca dla osób 50 plus? Żaden problem 

Facebook
Twitter
LinkedIn