Kwalifikacje rynkowe w edukacji zawierają efekty uczenia się przydatne w pracy nauczyciela, które nabywa on w toku swojej pracy.
W ramach projektu udzielane jest wsparcie ekspertów IBE pozwalające na przygotowanie opisów 5 kwalifikacji rynkowych w edukacji wraz ze szczegółowymi informacjami o sposobie zorganizowania i przeprowadzenia walidacji dla tych kwalifikacji oraz opracowanie wybranych narzędzi walidacji.
Instytut Badań Edukacyjnych zapewnia:
- szkolenie dla członków zespołu opisującego kwalifikacje z zakresu przygotowania wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej do ZSK oraz zasad przypisywania poziomu PRK do kwalifikacji,
- bieżące konsultacje merytoryczne dla zespołu opisującego kwalifikacje z zakresu opisywania kwalifikacji rynkowej,
- doradztwo w zakresie planowania procesu opisania kwalifikacji rynkowej i zgłoszenia jej do ZSK,
- dostęp do materiałów pomocniczych dotyczących m.in. PRK, procesu włączania kwalifikacji rynkowych do ZSK, opisywania efektów uczenia się wymaganych dla kwalifikacji,
- organizację, przygotowanie i prowadzenie spotkań roboczych zespołu opisującego kwalifikację przez ekspertów IBE (osoby bezpośrednio zaangażowane w projektowanie i wdrażanie rozwiązań merytorycznych i instytucjonalnych); spotkania będą się odbywać w formie on-line,
- wsparcie przy zgłoszeniu wniosku o włączenie kwalifikacji do ZSK.
IBE nie pokrywa kosztów wynagrodzeń osób zaangażowanych w opisywanie kwalifikacji oraz kosztów zgłoszenia kwalifikacji do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK).
W wyniku przeglądu i analizy wybranych badań i projektów dotyczących umiejętności nauczycieli i innych edukatorów, jak również szkoleń w zakresie rozwoju zawodowego nauczycieli, wyłoniono obszary tematyczne do przygotowania propozycji kwalifikacji rynkowych. Należą do nich:
W 2021 r. podczas konsultacji z ponad 400 uczestnikami spotkań informacyjnych „Zintegrowany System Kwalifikacji – możliwości dla edukacji” (raport z tych spotkań znajduje się tutaj) przedstawiono te obszary i wyodrębniono z nich tematy, które są szczególnie ważne.
Następnie na ich podstawie wyłoniono 15 kwalifikacji rynkowych spośród zgłoszonych w I turze, którym udzielono wsparcia w opisie:
- Nauczanie modelowania, drukowania i skanowania 3D
- Kształtowanie zachowań prozdrowotnych w środowisku edukacyjnym
- Koordynowanie działań z zakresu edukacji włączającej
- Wspieranie zdolnych i uzdolnionych dzieci oraz młodzieży
- Wykorzystanie metody wielomateriałowych projektów technicznych w nauczaniu techniki
- Koordynowanie projektów realizowanych przez dzieci i młodzież
- Wykorzystanie biblioterapii podczas warsztatów ogólnorozwojowych dla dzieci i młodzieży
- Wspieranie rodziców i podopiecznych poprzez prowadzenie tutoringu rodzinnego
- Wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w kształceniu
- Prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży w edukacji pozaformalnej z wykorzystaniem metod wzmacniających zasoby wewnętrzne i zewnętrzne
- Organizowanie efektywnego procesu kształcenia zawodowego
- Koordynowanie strategii wyprzedzającej w placówkach edukacyjnych
- Pełnienie funkcji opiekuna studenckich praktyk pedagogicznych
- Kształtowanie u dzieci i młodzieży kompetencji przyszłości poprzez realizację zajęć z wykorzystaniem gier dydaktycznych, w tym łamigłówek logicznych
- Wsparcie funkcjonowania społecznego osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Kwalifikacje te są obecnie na etapie oceny wniosków o ich włączenie do ZSK (niektóre z nich są na etapie konsultacji przez ekspertów z wybranej dziedziny i można się z nimi zapoznać pod podanymi linkami). Listę wszystkich zgłoszonych kwalifikacji można sprawdzić tutaj.
Tematyka nowych propozycji kwalifikacji nie może się pokrywać z tymi, które są już zgłoszone do ZSK, ale mogą stanowić źródło inspiracji i pomysłów.
Jeśli są Państwo zainteresowani zakresami powyższych kwalifikacji, ponieważ rozważają opisanie podobnej, to prosimy o kontakt.
Zgłoszenia należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: kwalifikacjewedukacji@ibe.edu.pl do 3 lutego 2023 r.
Możliwe jest zgłaszanie kilku propozycji kwalifikacji.
Spośród nadesłanych zgłoszeń IBE wybierze 5 propozycji kwalifikacji, których autorom udzieli wsparcia do 31.08.2023 r.
W celu zgłoszenia propozycji kwalifikacji do wsparcia należy przesłać zgłoszenie zawierające:
- nazwę kwalifikacji
- podmiot zgłaszający kwalifikację
- uzasadnienie potrzeby dla kwalifikacji
- propozycję składu zespołu ekspertów
Działania są realizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych w ramach projektu „Wsparcie rozwoju ZSK w szczególności na poziomie regionalnym poprzez wdrażanie rozwiązań i inicjatyw skierowanych do użytkowników końcowych systemu – ZSK4”.