VIII Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych ma na celu popularyzację mediacji jako metody rozwiązywania sporów, integrację środowiska mediatorów rówieśniczych, prezentację dorobku szkolnych klubów oraz promocję szkół, w których działają kluby mediatorów rówieśniczych.
W kongresie udział wzięło ponad 300 osób, w tym ponad 90 dyrektorów szkół, nauczycieli i zaproszonych gości reprezentujących oświatę oraz 182 uczniów z 47 szkół. Tak wysoka frekwencja to efekt tego, że w województwie podkarpackim funkcjonuje już ponad 200 przeszkolonych mediatorów.
Instytut Badań Edukacyjnych reprezentowali: dr Jakub Koper, Zastępca Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych, lider projektu ZSK4 oraz Odznaki+ Michał Nowakowski oraz eksperci Aleksandra Tomsia, Aneta Czarniecka i Wojciech Jaślar.
Mediacja pokazuje że nie ma tutaj przegranych, jest relacja win-win, każdy tutaj zwycięża. Najważniejsze jest to, że uczniowie dojdą do konsensusu – powiedział dr Jakub Koper, Zastępca Dyrektora IBE.
Program kongresu został podzielony na moduły dla uczniów, dyrektorów i nauczycieli, prelekcje oraz warsztaty dla młodzieży, nauczycieli i prezentacje dobrych praktyk.
Wystąpienie Michała Nowakowskiego z IBE dotyczyło aplikacji Odznaka+, czyli cyfrowego poświadczenia kompetencji, umiejętności i doświadczenia w odniesieniu do działalności Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych.