Seminarium i warsztaty w Szczecinie – o czym mówiliśmy?

panorama Szczecina
Spotkaliśmy się w Szczecinie z przedstawicielami kadry dydaktycznej szkół wyższych, zainteresowanych rozwojem oferty edukacyjnej i potwierdzaniem efektów uczenia się zgodnie z założeniami ZSK.

W dniach 09 – 10 czerwca 2025 roku w Szczecinie odbyło się dwudniowe wydarzenie, seminarium informacyjne i warsztaty w ramach cyklu “Szlakiem kwalifikacji nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Akademią Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kadry zarządzającej i dydaktycznej szkół wyższych zainteresowani rozwojem oferty edukacyjnej i potwierdzaniem efektów uczenia się zgodnie z założeniami Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń

Seminaria i warsztaty, a także spotkania stacjonarne i online, obejmują m.in. promowanie i wdrażanie rozwiązań jakie daje Zintegrowany System Kwalifikacji, upowszechnianie idei uczenia się przez całe życie oraz możliwość sieciowania i wymiany doświadczeń w zakresie tematyki podnoszenia kompetencji i zdobywania kwalifikacji.

Zintegrowany System Kwalifikacji w szkolnictwie wyższym

W pierwszym dniu wydarzenia omówiono kluczowe założenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i Polskiej Ramy Kwalifikacji. Agnieszka Grabowska, ekspertka ds. ZSK z IBE PIB przybliżyła uczestnikom, jaką rolę pełni Zintegrowany System Kwalifikacji na rynku pracy i w edukacji, a Iwona Caputa, ekspertka ds. ZSK, IBE PIB szczegółowo omówiła formalne warunki oraz procedurę włączania kwalifikacji uzyskiwanych po ukończeniu studiów podyplomowych do ZSK.

Dobre praktyki i doświadczenia z zakresu uznawania osiągnięć

Ważnym punktem programu był panel dyskusyjny dotyczący uznawania osiągnięć zdobywanych poza formalnym tokiem studiów. W rozmowie udział wzięli przedstawiciele  pracodawców i szkół wyższych: Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, Akademii Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim. Panel moderowała Iwona Caputa.

Uczestnicy podzielili się doświadczeniami i wyzwaniami związanymi z uznawaniem osiągnięć przez instytucję szkolnictwa wyższego i pracodawcę. Zwrócili uwagę na potrzebę wysokiej jakości kompetencji i kwalifikacji zdobywanych poza uczelnią i ich weryfikację

Narzędzia wspierające rozwój kwalifikacji

W drugiej części seminarium Agnieszka Grabowska omówiła praktyczne aspekty tworzenia tabeli zgodności i przygotowania rekomendacji poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z dostępnymi narzędziami i aktualnymi źródłami finansowania wspierającymi rozwój i zdobywanie kwalifikacji, które przedstawiła Iwona Caputa. Na zakończenie pierwszego dnia, dr Natalia Kopeć-Panek, ekspertka ds. współpracy z Instytucjami Certyfikującymi z IBE PIB przedstawiła zagadnienia dotyczące walidacji w kwalifikacjach cząstkowych oraz zależności pomiędzy  kryteriami weryfikacji i narzędziami walidacji.

Opisywanie efektów uczenia się i kryteriów weryfikacji

Drugi dzień miał charakter warsztatowy i dotyczył opisywania kwalifikacji nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych, języka opisu, tworzenia efektów uczenia się i kryteriów weryfikacji, przypisywania poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz tworzenia odpowiedniej dokumentacji wymaganej do zgłoszenia kwalifikacji w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Warsztat moderowali eksperci ds. ZSK z IBE PIB, Agnieszka Grabowska, Iwona Caputa, dr Natalia Kopeć-Panek oraz Sławomir Kozieł.

Współpraca na rzecz jakości kształcenia

Wydarzenie w Szczecinie stworzyło przestrzeń do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk między instytucjami szkolnictwa wyższego a ekspertami Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Uczestnicy podkreślali wysoką wartość spotkania, które pozwoliło na wymianę dobrych praktyk i dostrzeżenie potencjału ZSK w kontekście kształcenia podyplomowego i formalnego uznawania kompetencji nabywanych poza systemem edukacji. 

Wszystkie działania jakie realizujemy w IBE PIB w ramach działalności związanej z wdrażaniem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, które mają na celu znalezienie płaszczyzny współpracy, najlepszych rozwiązań i dopasowanie oferty edukacyjnej do wymagań rynku pracy, prowadzenia rozmów na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i korzyści jakie daje szkołom wyższym i studentom oraz pokazywania najlepszych praktyk. 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszym zespołem ds. współpracy ze szkołami wyższymi pod adresem e-mail: wsparcie.uczelnie@ibe.edu.pl oraz do współpracy i realizacji podobnych wydarzeń na terenie całej Polski.

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn