Rozwijanie swoich kompetencji

Pracownik, który chce się rozwijać zawodowo, może wybierać spośród wielu możliwości, takich jak kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy warsztaty. Jedną z opcji jest także samodzielne zdobywanie wiedzy. Poznaj sprawdzone ścieżki podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i osobistych. 

Określ cel i to, jakich kompetencji ci brakuje

Podstawą do stworzenia planu podnoszenia kompetencji jest wyznaczenie sobie celu. Może być nim na przykład awans na managera. Osoba na takim stanowisku musi mieć konkretne kompetencje: wiedzę, umiejętności, a także określone cechy charakteru. Zależy Ci na wyższej pensji? Oceń, które umiejętności warto zdobyć, by zarabiać więcej. Szansą, by samemu decydować o swoich zarobkach jest właśnie rozwój kompetencji zawodowych. 

Aby zwiększyć szanse na zmianę pracy, przede wszystkim zdefiniuj swoje braki, czyli znajdź tzw. lukę kompetencyjną. Wielu pracodawców wymaga na danym stanowisku np. znajomości języka angielskiego. Jeśli go nie znasz, jest to Twoja luka kompetencyjna. Warto ją uzupełnić, gdyż jest to na aktualnym rynku pracy w wielu miejscach niemal standardowa kompetencja. 

Wykonaj plan podnoszenia kompetencji

Zdefiniuj braki w kompetencjach i zadbaj o ich uzupełnienie. Weź pod uwagę zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie – możesz skorzystać z Kart Kompetencji, czyli pomocnego narzędzia, które pozwoli ci szybko określić, które kompetencje masz, a jakich ci brakuje.

Zaplanuj, kiedy oraz w jaki sposób możesz zdobywać nowe umiejętności i poszerzać zakres kompetencji. Możesz je wypunktować i zacząć realizować po kolei. Jeśli zdecydujesz się rozwijać kilka jednocześnie, zwiększysz swoje szanse na szybki awans i rozwój zawodowy. 

Jak zadbać o swój rozwój?

Najprostszą formą rozwijania kompetencji w pracy jest udział w programie rozwoju kompetencji pracowników. Jeśli Twój pracodawca nie daje takich możliwości, sprawdź kursy, które oferowane są na lokalnym rynku. Możesz skorzystać z pomocy urzędu pracy i bezpłatnych szkoleń dla osób, które chcą się rozwijać i poszerzać zakres umiejętności.

Jedną z nowoczesnych form pozyskiwania wiedzy są webinary, czyli szkolenia online, które zwykle są znacznie tańsze niż stacjonarne. Pomyśl nie tylko o kompetencjach twardych, ale też miękkich, które są coraz bardziej pożądane szczególnie wśród dużych organizacji. Warto rozważyć np. udział w warsztatach interpersonalnych lub coaching.

Zdobywaj i potwierdzaj nowe kompetencje 

Pamiętaj, że wiele kompetencji możesz potwierdzić odpowiednim certyfikatem, który przyda się podczas poszukiwania pracy czy zmiany branży. O tym, jakie kompetencje i kwalifikacje możesz formalnie potwierdzić, dowiesz się ze Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Postępuj zgodnie z ideą lifelong learning – uczenia się przez całe życie 

Lifelong learning to idea uczenia się przez całe życie, której celem jest dążenie do osobistego rozwoju. Dotyczy zarówno kompetencji twardych, jak i miękkich i zwiększa szansę na szybką adaptację do zmian następujących na rynku pracy.

Na bieżąco kontroluj rynek i zapotrzebowanie na konkretne kwalifikacje czy wiedzę, a następnie je zdobywaj. Ambitna postawa i chęć ciągłego samodoskonalenia będą Twoim głównym atutem na zmieniającym się rynku pracy. 

Samorozwój wymaga zmotywowania, czasu, dyscypliny i wysiłku, ale jest do zrealizowania. Warto wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. Gdy zaczniemy podążać ścieżką samorozwoju, zwykle już nie chcemy z niej zejść.

Facebook
Twitter
LinkedIn