Małgorzata Stachura

ZSK 1/2024

ROLA NOWOCZESNEGO DORADZTWA ZAWODOWEGO W KREOWANIU PRZYSZŁOŚCI - SPAWALNICZE HORYZONTY

Na dzisiejszym rynku pracy liczą się nie tylko konkretne umiejętności zawodowe. Równie ważne są: umiejętność planowania kariery, gotowość do zmian i kompetencje miękkie. Branżowe Centra Umiejętności to bardzo ważny krok w przygotowaniu uczniów i dorosłych, żeby swobodnie poruszali się po rynku pracy.

W Branżowym Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie kształtują się nowe perspektywy dla uczniów i osób dorosłych, chcących kształcić się w dziedzinie spawalnictwa. To więcej niż tylko nauka zawodu – to uczenie się przez całe życie. Kluczową rolę odgrywa tu doradztwo zawodowe, które pomaga uczniom odkryć swoje predyspozycje i zaplanować ścieżkę kariery. Dzięki temu są lepiej przygotowani do potrzeb wymagającego rynku pracy.

Absolwenci centrum nie tylko będą posiadać solidne umiejętności spawalnicze, ale również elastyczność i umiejętność adaptacji, co sprawi, że będą pożądanymi pracownikami w dynamicznym środowisku zawodowym. W dzisiejszym świecie, w którym tempo zmian i postęp technologiczny są nieustanne, wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej staje się coraz bardziej skomplikowany dla młodych ludzi.

Branżowe Centrum Umiejętności w Staszowie nie tylko oferuje solidne wykształcenie w zakresie spawalnictwa, ale również stawia na kształcenie przez całe życie. To nie tylko nauka zawodu, lecz także rozwój umiejętności, które wykorzystywane będą przez wiele lat po ukończeniu szkoły. Dlatego też osoby korzystające z oferty centrum będą mieć szansę na ciągłe doskonalenie się i dostosowywanie do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Dzięki doradztwu zawodowemu młodzi ludzie mogą lepiej poznać swoje predyspozycje, zainteresowania oraz możliwości rozwoju. Indywidualne podejście do każdego ucznia pozwala z kolei na wybór ścieżki edukacyjnej i zawodowej, która najlepiej odpowiada jego umiejętnościom i aspiracjom.

Niezwykle istotny jest również dostęp do aktualnych informacji dotyczących rynku pracy. Specjaliści w Branżowym Centrum Umiejętności w Staszowie śledzą trendy i zapotrzebowanie na pracowników, co umożliwia dostosowanie programów nauczania do potrzeb przyszłych pracodawców. Ścisła współpraca z przedsiębiorcami oraz z kluczowym partnerem – Polskim Towarzystwem Spawalniczym w Gliwicach w ramach podpisanych porozumień dotyczących m.in. opisu kwalifikacji sektorowej pozwolą na bieżące reagowanie na zmiany i modyfikacje programów. Dzięki temu absolwenci będą lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy i będą mogli liczyć na atrakcyjne oferty zatrudnienia.

Uczniowie i absolwenci branżowych centrów umiejętności, takich jak to w Staszowie, będą posiadać nie tylko solidne kwalifikacje zawodowe, ale także szereg kompetencji, które są niezbędne w dzisiejszym świecie pracy. Umiejętność pracy w zespole, komunikacja, kreatywność czy zdolność do rozwiązywania problemów to tylko niektóre z umiejętności kształtowanych w trakcie nauki w centrum.

#FunduszeUE