Księgowość i zarządzanie procesami płacowymi to jedne z najważniejszych oraz najbardziej odpowiedzialnych zadań w każdej organizacji, instytucji, firmie czy przedsiębiorstwie. Zawody te wymagają sporej wiedzy, umiejętności i gotowości do ciągłego doszkalania się, jednak dają niesamowitą szansę na samorealizację i satysfakcję z pracy. Nie ma co ukrywać, ale są to również bardzo dobrze płatne stanowiska.
Księgowość to nie tylko Excel, zbieranie faktur, czyli rejestracja wpłat i wypłat. Praca księgowego lub księgowej to niemal fundament działalności firm w zakresie zarządzania finansami i spraw związanych z pośredniczeniem pomiędzy przedsiębiorstwem a urzędami czy bankami. Do głównych jego zadań można zaliczyć:
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- księgowanie bieżących wydatków,
- prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych,
- wyliczanie rezerw oraz podatków,
- świadczenie usług audytu dla firm,
- współpracę z podmiotami zewnętrznymi.
Bez wątpienia praca księgowego stwarza ogromne możliwości rozwoju. A do tego trzeba sporo umieć. Czy warto? Na pewno, bo zarobki księgowego/księgowej zaczynają się od 5000 zł brutto, a główny księgowy to już pensja w zakresie 11 000–20 000 zł brutto. Więcej można się dowiedzieć w naszym poradniku “Czy warto zostać księgowym?”.
Z tymi kwalifikacjami łatwiej znajdziesz pracę
Praca na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac wymaga kompetencji merytorycznych, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności za powierzone zadania. Ze względu na zmiany zachodzące w prawie i na rynku pracy, istotny jest również nieustanny rozwój wiedzy i umiejętności. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie jest stałe – według prognoz Barometru Zawodów 2022 w najbliższym roku pracownicy ds. rachunkowości i księgowości będą znajdowali się w grupie zawodów deficytowych. Co zrobić, aby zdobyć takie zawody? Do wyboru jest wiele opcji, m.in. studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe z zakresu finansów i rachunkowości oraz kursy i szkolenia z zakresu zarządzania procesami płacowymi.
Ale można również samodzielnie zgłębiać niezbędną wiedzę, a następnie postarać się o zdobycie odpowiedniego certyfikatu, korzystając ze Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Uzyskanie kwalifikacji Zarządzanie procesami płacowymi będzie cennym punktem w CV przyszłych i obecnych księgowych oraz pracowników działów kadrowo-płacowych. W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji mamy jeszcze bardzo ważne kwalifikacje, idealne dla osób zainteresowanych księgowością oraz systemami płacowymi:
- Wspomaganie obsługi procesów księgowych
- Obsługa procesów księgowych
- Zarządzanie procesami księgowymi
Wystarczy wybrać – kliknąć w odpowiednią kwalifikację aby sprawdzić, jaką wiedzę i umiejętności trzeba posiadać, żeby potwierdzić swoje kompetencje. Jeśli udowodnisz, to wszystko wiesz i umiesz, otrzymasz wiarygodny certyfikat, rozpoznawany w całej UE. Będzie on informacją dla pracodawcy o posiadanych umiejętnościach, wiedzy i kompetencjach, potrzebnych do wykonywania zawodu. A stąd już tylko krok do wymarzonej pracy.