Z raportu Barometr Rynku Pracy opublikowanego w 2020 roku wynika, że aż 10% pracowników zamierza zmienić swój zawód. Powodem jest wypalenie zawodowe, brak satysfakcji z wykonywanej pracy lub potrzeba przerwania rutyny. Przebranżowienie się bywa skomplikowanym i długotrwałym procesem, wymaga też nabycia nowej wiedzy, zwłaszcza branży IT, która nie należy do najłatwiejszych. Jednak pojawia się w niej coraz więcej zawodów, które nie wymagają umiejętności programowania ani wieloletnich studiów informatycznych. Zmiana branży na IT jest możliwa i warto się nad tym zastanowić, ponieważ sektor ten oferuje naprawdę szeroką perspektywę zatrudnienia.
Jak się przebranżowić na IT?
Pracowników w tej branży brakuje, dlatego wiele firm IT tworzy własne akademie o różnych profilach. Umożliwia to osobom spoza sektora IT lub tym, które już działają w tej branży, zdobycie albo poszerzenie umiejętności. Przedsiębiorstwa technologiczne cały czas poszukują specjalistów, którzy pomogą im w zaspokojeniu potrzeb klientów. Przekłada się to na lepsze warunki pracy i wiele benefitów, a przede wszystkim daje możliwość odbycia szkoleń i rozwijania się w branży.
Warto korzystać z takich możliwości, ale uczyć się można również samodzielnie. Obecnie dostępnych jest wiele kursów i szkoleń, część z nich w formie online. Ich tematyka jest bardzo rozległa, ponieważ technologia rozwija się niemal z dnia na dzień. Dlatego każdy, kto myśli o branży IT, albo już w niej pracuje, powinien na bieżąco śledzić nowości i nastawić się na nieustanną naukę.
Jak się przebranżowić na programistę?
Wiele narzędzi do nauki programowania jest darmowa, więc jedyne wydatki, jakie poniesiesz, będą wiązały się z zakupem kursów. Na początek możesz skorzystać również z kursów darmowych, oferują je np. uczelnie techniczne. Powinieneś opanować co najmniej jeden język programowania i popularne frameworki z nim związane. Framework to szkielet służący do budowy aplikacji, w którym dostępne są biblioteki oraz komponenty definiujące strukturę i działanie konkretnej aplikacji. Dzięki frameworkowi przyspieszasz tworzenie aplikacji, ponieważ masz mniej kodu do napisania, a sama jego jakość jest wyższa.
Niezbędna będzie również znajomość dobrych praktyk projektowania, które odnoszą się do zarządzania ryzykiem, sposobem komunikacji, określaniem czasu realizacji projektu, a także szacowaniem kosztów. Właśnie dlatego warto pamiętać, że jeden kurs to za mało, aby otrzymać pracę w branży IT. Na naukę trzeba poświęcić co najmniej rok.
Zmiana branży na IT będzie łatwiejsza, jeśli wybierzesz jedną, wąską dziedzinę. Możliwości jest bardzo wiele, zatem masz dość szerokie pole do działania. Oto kilka przykładów: front-end i back-end developer. Front-end developer dodaje do stron internetowych i aplikacji moduły interakcji, np. przyciski, które wykonują zapisywanie danych lub przesłanie plików na serwer. Wzbogaca strony o animacje, menu rozwijane, slidery czy walidację formularzy. Front-end jest mniej problematyczny, ponieważ nie wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej z IT. Potrzebny jest jednak zmysł estetyczny, ponieważ front-endowiec odpowiada za dostarczanie interfejsu i komunikację z użytkownikiem. Języki, z których będziesz korzystać to: HTML, CSS, JavaScript, REACT oraz TypeScript. Oprócz tego powinieneś również znać narzędzia do zarządzania historią kodu źródłowego, takie jak np. GIT.
Back-end developer odpowiada za wewnętrzne działanie aplikacji lub stron internetowych. Nie skupia się tylko na elementach, które widzi użytkownik, ale na logice i integracji po stronie serwera. Tworzy kod, który jest pomocny w komunikacji pomiędzy bazą danych a aplikacją lub stroną internetową. Monitoruje działanie witryny i wprowadza zmiany, które poprawiają jej wydajność. Back-endowiec opracowywuje system, tworzy jedną całość i projektuje komunikację pomiędzy wszystkimi serwisami, które są używane w projekcie. Do najczęściej używanych języków należą: Java, PHP i Python. A do frameworków godnych uwagi zalicza się m.in. Spring, Django, Ruby on Rails.
Jeśli opanujesz umiejętności z front-endu i back-endu, możesz zostać full-stack developerem. Warto również zastanowić się nad nauką jednego języka programowania i stać się w nim specjalistą.
IT bez programowania
Pamiętaj jednak, że istnieje wiele zawodów w branży IT, które nie wymagają programowania. Możesz zostać np. UX Designerem, który odpowiada za doświadczenie użytkownika związane z aplikacją lub stroną internetową. Ciekawą opcją jest również kariera specjalisty SEO. Osoba na tym stanowisku zajmuje się generowaniem ruchu na stronach internetowych i powinna mieć wiedzę związaną z tym, jak działają wyszukiwarki internetowe. To tylko przykłady, do wyboru masz bardzo wiele opcji.
Gdzie znaleźć potwierdzenie kwalifikacji?
Jak się przebranżowić na IT? Zintegrowany System Kwalifikacji gromadzi opisy kwalifikacji z różnych branż, a IT jest jedną z nich. Wśród nich znajdziesz m.in. Tworzenie witryn internetowych lub Wykorzystywanie standardu WCAG przy tworzeniu i dostosowywaniu stron internetowych. ZSK określa standardy i zasady ich potwierdzania. Po przejściu procesu walidacji możesz otrzymać certyfikat z logo Polskiej Ramy Kwalifikacji, który poświadczy Twoje umiejętności z branży IT, niezależnie od tego, w jaki sposób je nabyłeś.
Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat