Praktyki w technikum – czym kierować się przy wyborze?

Uczysz się w technikum i szukasz praktyk?  W pierwszej kolejności powinieneś zdać sobie sprawę, że stoisz przed szansą nawiązania pierwszych relacji z ewentualnymi pracodawcami, a także sprawdzenia się na danym stanowisku. Na czym polegają praktyki i jak wybrać miejsce ich odbywania?

Jak wyglądają praktyki w technikum?

Każdy uczeń technikum jest zobowiązany do odbycia praktyk. Ich cel to zdobywanie praktycznych umiejętności w dziedzinie, w której się kształci. Dzięki praktykom można skonfrontować posiadaną wiedzę z wymaganiami stawianymi przez przyszłych pracodawców. Praktyki realizowane są w wymiarze określonym w podstawie programowej kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Trwają 4 tygodnie, a efekty nauki poddawane są ocenie. O sposobie odbywania praktyk decyduje dyrektor szkoły. Sam możesz wybrać miejsce, gdzie odbędziesz praktyki lub skorzystać z bazy firm, z którymi współpracuje szkoła. Obowiązek zorganizowania praktyk leży po stronie placówki edukacyjnej, a umowę o praktyki zawodowe podpisuje dyrektor z przedsiębiorcą, który przyjmuje praktykanta do swojej firmy.

Jak znaleźć praktyki?

Praktyki mogą odbywać się m.in. w firmach prywatnych, instytucjach publicznych, samorządowych czy organizacjach non-profit. Zdarza się, że informacje o naborze znajdują się na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Wybierając miejsce odbywania praktyk, warto zwrócić uwagę na program przygotowany przez daną firmę.   

Porada:
Stwórz listę firm, w których możesz odbyć praktyki, a następnie zapoznaj się z praktykami realizowanymi do tej pory przez danego pracodawcę. Sprawdź, jakie wymagania stawia firma, do której chcesz aplikować, aby odpowiednio przygotować swoje CV i list motywacyjny.

Jak wybrać miejsce odbywania praktyki zawodowej?

Praktyki zawodowe są pożądanym przez pracodawców punktem w CV. Jednak najważniejsze jest zdobycie cennego doświadczenia oraz sprawdzenie, czy dany zawód rzeczywiście jest dla nas odpowiedni. Dlatego warto odbyć praktyki rzetelnie. Zakres obowiązków praktykanta na takim samym stanowisku może różnić się w konkretnych firmach. Z tego względu warto od razu dowiedzieć się, jakie zadania będą na Ciebie czekać. Przedsiębiorcy, którzy od dawna oferują praktyki, wiedzą, czego oczekują od uczniów i co mogą im zaproponować. Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy dowiedz się, jakie są możliwości dalszego rozwoju zawodowego w przedsiębiorstwie oraz poznaj zakres pracy, który należy zrealizować w określonym czasie.

Praktyki w technikum – podsumowanie

Praktyki w technikum nie powinny być jedynie wpisem w CV, ale szansą na zdobycie cennego doświadczenia, wiedzy, a nawet pracy w przyszłości. Pracodawcy cenią osoby, które są zaangażowane w powierzone obowiązki i chcą zdobywać nowe umiejętności. Zgodnie z ideą lifelong learning każdy może rozwijać się na różnych poziomach poprzez stałe podnoszenie kwalifikacji. Warto pamiętać, że odbycie praktyk w technikum nie jest równoznaczne z zakończeniem procesu kształcenia.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn