“PRACA w branży IT, czyli Z(y)SK na bazie umiejętności”. Podsumowanie konferencji

Za nami konferencja dla branży IT, na którą zarejestrowało się prawie 900 uczestników. Na scenie online oraz przed monitorami komputerów, zebrali się przedstawiciele świata biznesu, kadry menedżerskiej, pracownicy działów HR, CSR, firm szkoleniowych świadczących usługi w obszarze IT, firm rekrutacyjnych, obecni i przyszli pracownicy branży (m.in. studenci i uczniowie), wykładowcy i nauczyciele.

Konferencja “PRACA w branży IT, czyli Z(y)SK na bazie umiejętności” zorganizowana przez IBE pokazała wspaniałe projekty, realizowane przez firmy i instytucje w zakresie przygotowania aktualnej i przyszłej kadry do nowych wyzwań, poprzez wyposażenie jej w kluczowe umiejętności. Dyskusja podczas konferencji skupiła się wokół umiejętności w branży IT i założeń Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, który Instytut wdraża w Polsce. Przedstawiono  ofertę korzyści biznesowych z włączenia się w rozwój systemu, opisu, walidowania i certyfikacji kwalifikacji rynkowych. Pokazano najlepsze przykłady współpracy biznesu z edukacją, a ZSK jako most łączący te światy przy wykorzystaniu najbardziej aktualnych narzędzi online.

Była to przestrzeń do wymiany wiedzy, doświadczenia i podzielenia się dobrymi przykładami i praktykami biznesowymi. Była mowa o trendach, możliwościach i wyzwaniach, jakie stoją przed branżą IT w Polsce.

Zachęcamy do obejrzenia I części wystąpień wystąpień  i prezentacji. II część będzie dostępna wkrótce. 

Wprowadzenie do konferencji

Wyzwania przed branżą IT w Polsce – Piotr Nowosielski, Just Join IT.

Umiejętności dla rozwoju employability – Sławomir Szymczak, IBE.

Algorytmy odporności i motywacji – Agnieszka Maruda–Sperczak.

 

Panele edukacyjno-biznesowe

Panel Kwalifikacje dla branży IT, zebrał przed ekranami komputerów prawie 200 osób zainteresowanych kompetencjami i kwalifikacjami niezbędnymi w szybko rozwijającym się sektorze.

Poruszono kwestie potrzeby opisywania i włączenia kwalifikacji rynkowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz przedstawiono przykłady tych kwalifikacji. Zaprezentowano zapotrzebowanie branży na kwalifikacje i kompetencje na przykładzie doświadczeń największych firm oraz przed jakimi wyzwaniami stoją uczniowie i studenci, którzy wkrótce podejmą pracę w branży IT.

Wyzwania rekrutacji dla branży IT – Paweł Zapałowski, Objectivity.

Rozwój kwalifikacji w miejscu pracy – Ewa Krupa, Orange Polska.

Nowa kompetencja: budowanie silnej marki osobistej – Angelika Chimkowska.

Bazowy poziom kwalifikacji ICT – szanse w kontekście ZSK – Leszek Dudzik, ITPass.

Panel dyskusyjny

W panelu dyskusyjnym, poświęconym dobrym praktykom w zakresie współpracy edukacji i biznesu, na rzecz rozwoju kompetencji w branży IT w województwie podlaskim, udział wzięli przedstawiciele: Klastra Infotech, Infinity Group Sp. z o.o., Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, Stowarzyszenia Europartner Akademickiego Klubu Integracji Europejskiej oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku.

Panel dyskusyjny. Od eksportowca do fullstack programmersa, czyli szansa na sukces w IT na Podlasiu.  

Wirtualne Targi Kwalifikacje Przyszłości

Konferencję zamykały wirtualne targi. Na stoiskach partnerzy wydarzenia prezentowali swoje firmy, aktualne oferty pracy i współpracy. Była to przestrzeń do osobistego kontaktu z przedstawicielami branży IT oraz możliwość wzięcia udziału w warsztatach dla uczniów i studentów, którą oferował Instytut. Odbyły się również ciekawe prelekcje i prezentacje dotyczące innowacyjności i konkurencyjności, które daje projekt wdrażający Zintegrowany System Kwalifikacji w Polsce.

Przedstawiono również zakres współpracy, zadania i role, jakie pełnią regionalni liderzy ds. ZSK oraz prowadzone przez nich Regionalne Centra ds. ZSK i wspierania LLL zlokalizowane we wszystkich miastach wojewódzkich. Centra działają na rzecz wdrożenia systemu ZSK w Polsce i upowszechniania idei uczenia się przez całe życie (lifelong learning).

Kontakt z regionalnymi liderami ds. ZSK – Regionalne Centra ds. ZSK i wspierania LLL

Paneliści

Biogramy panelistów występujących podczas konferencji są dostępne tutaj.

Partnerzy wydarzenia

Konferencję patronatem objął Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Naszymi partnerami i prelegentami byli:  IBM Polska, P-TechKlaster Technologiczny INFOTECH, Cisco Systems Poland Sp. z o.o.Orange PolskaFujitsu Technology Solutions Sp. z o.o.ING Tech PolandKodillaAntalJust Join ITObjectivityPolitechnika WrocławskaIT PassEuropartner Akademicki Klub Integracji EuropejskiejCentrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w BiałymstokuWojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku oraz Infinity Group.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

czerwiec 2024

filtruj wydarzenia

Brak wydarzeń