Praca bez szefa, czyli kto może zostać freelancerem?

Praca bez szefa i etatu to marzenie wielu z nas. Jeśli odczuwasz potrzebę niezależności, a do tego jesteś osobą zorganizowaną, samodzielną i przedsiębiorczą, rozważ zostanie freelancerem. Wyjaśniamy, na czym to polega.

Kim jest freelancer?

Coraz częściej słyszy się o rosnącej popularności pracy wykonywanej samodzielnie, na własny rachunek. Na czym to polega i jakich profesji dotyczy? Najkrótsza definicja freelancera to wolny strzelec, czyli osoba, która wykonuje swój zawód nie na podstawie umowy o pracę, tylko inaczej, zwykle prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, pracując na umowę o dzieło albo umowę zlecenie. Na podobnej zasadzie pracują przedstawiciele wolnych zawodów, czyli np. lekarze, adwokaci, architekci, psychologowie. 

Freelancerzy zwykle starają się połączyć swoją pasję z pracą. Sami zdobywają zlecenia, a także decydują, ile mogą ich przyjąć. Ustalają też stawki za swoje usługi, zgodnie z aktualną sytuacją w danej branży. Przede wszystkim jednak muszą posiadać konkretne umiejętności i kompetencje, dzięki którym zyskają zlecenia. 

Plusy i minusy bycia wolnym strzelcem 

Bycie freelancerem  gwarantuje swobodę, elastyczny czas pracy, wolność działania, możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, a także planowanie rozwoju firmy. Praca bez szefa nie oznacza jednak pracy bez stresu i idealnego work-life balance – wymaga samozaparcia i świetnej organizacji. 

Taka samodzielna praca może budzić obawy związane z notorycznym brakiem czasu, ogromną odpowiedzialnością, utrzymaniem płynności finansowej i zapewnieniem sobie regularnych wpływów. Dla  wielu osób ważniejsze są jednak  elastyczność, perspektywa dobrych zarobków oraz prestiż, z jakim kojarzy się taki styl pracy. Jeśli ktoś jest naprawdę dobry w swojej dziedzinie, może liczyć na wysoko płatne zlecenia. Na pewno jednak bycie freelencerem wymaga określonych  predyspozycji i cech charakteru oraz szerokich kompetencji, nie tylko związanych z konkretnym zawodem.

Kto może być freelancerem? 

Mimo obaw i zagrożeń, poszerza się grono osób wybierających pracę na własny rachunek. Wśród osób będących freelancerami najczęściej spotkamy grafików, fotografów, copywriterów czy specjalistów od social mediów. Są to często osoby pracujące w branży media oraz marketing. Ich lista poszerza się z roku na rok o nowe zawody, takie jak np. influencerzy, blogerzy i vlogerzy.

Inną grupą freelancerów są m.in. programiści, którzy często pracują z domu i w oparciu o umowę B2B. Branża IT daje duże szanse na prowadzenie własnej firmy jednoosobowej i pozyskiwanie zleceń.

Zdobywaj nowe kwalifikacje i postaw na rozwój

Zaletą pracy na własny rachunek jest możliwość samodzielnego decydowania o czasie pracy, poczucie niezależności i możliwość rozwijania biznesu według własnej wizji. Należy jednak również samemu dbać o własny rozwój zawodowy, który dla freelancera jest niezbędny 

Nie tylko rynek pracy cały czas się zmienia, zmieniają się również oczekiwania zleceniodawców, pojawiają się nowe trendy, rozwiązania technologiczne. Freelancer musi być ze wszystkim na bieżąco. W wielu zawodach bez dokształcania nie można myśleć nie tylko o podwyższaniu stawek za swoje usługi, ale często nawet o nowych zleceniach. Dlatego, zgodnie z ideą lifelong learning, tak ważne jest pozyskiwanie nowych kwalifikacji i inwestowanie w siebie. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Jest tam m.in. stale uaktualniany spis kwalifikacji,  zgromadzony w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Na stronie ZSK dowiesz się także, gdzie i jak możesz zdobyć wartościowe certyfikaty, by zwiększyć swoje szanse na sukces – niezależnie od zawodu i stylu pracy.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

.

Facebook
Twitter
LinkedIn