
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną od Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego.
Istotne dla obu branż zagadnienia poruszano na zorganizowanej przez IBE PIB w kwietniu w Zielonej Górze konferencji z cyklu „Branża wczoraj, dziś i jutro” zatytułowanej „Trendy, innowacje i wyzwania w branży IT i cyberbezpieczeństwa w regionie lubuskim”. Podczas wydarzenia wiele miejsca poświęcono kwalifikacjom i kompetencjom w branży IT i cyberbezpieczeństwa, badaniom w kontekście problematyki zapotrzebowania na zawody, nowym technologiom oraz możliwościom wsparcia oferowanego przez IBE PIB dla pracodawców i przedsiębiorców.
Wystąpienia prelegentów w wielu miejscach nawiązywały do opublikowanej niedawno Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Cyberbezpieczeństwa i dotyczyły m.in. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jako fundamentu nowoczesnej edukacji i rozwoju kompetencji IT (dr Anna Sitek, IBE PIB), Sektorowej Ramy Kwalifikacji jako narzędzia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (dr Dawid Dymkowski, IBE PIB) oraz roli kwalifikacji wolnorynkowych ZSK w działaniach Polskiego Towarzystwa Informatycznego na rzecz branży IT (Bogusław Dębski, dyrektor Centrum Certyfikacji Kompetencji i Potwierdzenia Kwalifikacji, Polskie Towarzystwo Informatyczne). W trakcie konferencji uczestnicy odwiedzili dwa laboratoria funkcjonujące na terenie Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji Sp. z o.o. w Zielonej Górze: Laboratorium Kryptografii i Przeciwdziałania Cyberzagrożeniom oraz Laboratorium Systemów Zrobotyzowanych i Sztucznej Inteligencji.
Bogata tematyka konferencji znajduje swoje odbicie w artykułach bieżącego numeru. Zagadnienia związane z obecnym funkcjonowaniem i przyszłością Branżowych Centrów Umiejętności przybliża artykuł Andrzeja Gazdy, a kwestie dotyczące sektorowych ram kwalifikacji jako wsparcia do opracowania wartościowych kwalifikacji wolnorynkowych ZSK w branżach IT i cyberbezpieczeństwa omawia Bogusław Dębski. Zmianom zachodzącym w branży IT w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji przygląda się w swoim artykule Krzysztof Kisielewski, a konkretne zastosowania sztucznej inteligencji przez Lubuskie Centrum Cyfryzacji przedstawia Marcin Gucia. O procesie kreatywnym jako odpowiedzi na cyberzagrożenia pisze Tomasz Król, natomiast o znaczeniu kompetencji cyfrowych i miękkich dla osiągnięcia sukcesu zawodowego przekonuje w swoim artykule Albert Szafrański. W numerze omówiono także niedawno opracowaną Sektorową Ramę Kwalifikacji dla Cyberbezpieczeństwa i przedstawiono jej zastosowanie dla pracodawców, szkół i placówek oświatowych, uczelni wyższych, firm szkoleniowych, interesariuszy ZSK oraz innych podmiotów. Zapraszamy także do zapoznania się z trzema inspirującymi podcastami poświęconymi branży IT i cyberbezpieczeństwa.
Redaktor prowadząca: Urszula Szulc
© Copyright by: Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy Warszawa 2025
Wydawca: Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy ul. Górczewska 8 01-180 Warszawa tel. +48 22 241 71 00 www.ibe.edu.pl
#FunduszeUE
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną od Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego.
© 2025 Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy
Projekt realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Główny ekspert ds. upowszechniania w Zespole ds. Kwalifikacji w Instytucie Badań Edukacyjnych – Państwowym Instytucie Badawczym. Związana z Instytutem od 2021 r. jako Inicjatorka i prowadząca działania mające na celu upowszechnianie Zintegrowanego Systemu Edukacji oraz realizowanych w IBE projektów, redaktorka prowadząca Kwartalnik ZSK i gospodyni podcastów o ZSK. Zaangażowana w projekty edukacyjne z zakresu edukacji finansowej. Doktorantka w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.