O czym rozmawialiśmy podczas konferencji „Trendy, innowacje i wyzwania w branży IT i cyberbezpieczeństwa”?

grafika przedstawiająca tarczę z dziurką od klucza - symbol cyberbezpieczeństwa
Województwo lubuskie, choć jest jednym z najmniejszych województw w Polsce, ma ogromny potencjał rozwoju w sektorze nowoczesnych technologii. Dlatego branże IT i cyberbezpieczeństwa  spotkały  się w Zielonej Górze. 

Branża IT i cyberbezpieczeństwa w województwie lubuskim ma szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę specyfikę tego regionu. Lubuskie to województwo przygraniczne, które inwestuje w edukację technologiczną. Uczelnie wyższe kształcą specjalistów w zakresie informatyki, inżynierii oprogramowania, sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwa, a ścisła współpraca z biznesem otwiera dla studentów nowe możliwości. Przykładem dobrych praktyk w zakresie zaangażowania edukacji i biznesu jest utworzenie pracowni cyberbezpieczeństwa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Laboratorium wyposażono w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, co daje gwarancję rozwoju umiejętności informatycznych i jeszcze intensywniejszego zgłębiania tajników ochrony systemów IT.

 

 

Uniwersytet Zielonogórski posiada już ofertę w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wspólnie z przedsiębiorstwem Perceptus prowadzimy studia podyplomowe Cyberbezpieczeństwo, otworzyliśmy patronackie laboratorium i zaczynamy realizację projektu na zakup infrastruktury programowo-sprzętowej.

— prof. dr hab. Justyna Elżbieta Patalas-Maliszewska, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego

Jednocześnie IT w województwie lubuskim nie rozwija się w oderwaniu od innych branż. Przemysł coraz częściej wdraża rozwiązania informatyczne, które poprawiają efektywność produkcji i zarządzania. Konferencja była okazją do poznania innowacyjnych rozwiązań, np. dostarczanych przez Lubuskie Centrum Cyfryzacji, które tworzy nowoczesne centrum danych specjalizujące się w kompleksowych usługach IT dla sektora publicznego.   

W trakcie konferencji podkreślano, że wiedza w branży IT i cyberbezpieczeństwa szybko ewoluuje, ponieważ nowe zagrożenia i technologie pojawiają się regularnie. Dlatego też profesjonaliści w dziedzinie IT i cyberbezpieczeństwa muszą nieustannie inwestować w doskonalenie swoich kompetencji, aby efektywnie reagować na zmieniające się wyzwania i chronić swoje zasoby przed coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami. Duże wyzwania dla branży stawia m.in. szybki rozwój sztucznej inteligencji. 

AI powinno służyć człowiekowi, nie go zastępować. 

— Marcin Gucia, prezes Lubuskiego Centrum Cyfryzacji

Jak zmienia się codzienność branży IT przez AI? Jeszcze 2 lata temu to była zabawka. Dziś to współpracownik, który pisze kod, generuje AI i… po cichu zmienia reguły gry. Dziś nie trzeba być ekspertem od AI, żeby pozostać w grze. Trzeba umieć z niej mądrze korzystać na co dzień.

— Krzysztof Kisielewski, dyrektor operacyjny Codetain

Prelegenci wskazywali także, że w branży IT ogromne znaczenie mają kompetencje miękkie. Współczesne środowisko IT wymaga również zdolności interpersonalnych, które wpływają na efektywność pracy zespołowej, komunikację z klientami i współpracownikami oraz rozwiązywanie problemów.

O ile przedsiębiorstwa szybko adaptują się do zmian technologicznych czy społecznych, to dziś potrzebujemy przede wszystkim szybkiego reagowania na te zmiany w edukacji. Dla pracodawców coraz ważniejsze są kompetencje miękkie: komunikacja, praca w zespole, samodzielność czy wreszcie sama motywacja do pracy. I te umiejętności – obok kwalifikacji zawodowych – powinny być dziś w centrum zainteresowania instytucji systemu oświaty, ale też rodziny, w której młody człowiek się kształtuje.

— Jarosław Nieradka, wiceprzewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej

Niejeden projekt upadł, przez brak kompetencji… miękkich. Czy stać nas na taki wydatek zwłaszcza w czasach, gdy ludzie wkraczający na rynek pracy są świadomi ich wartości i chcą je rozwijać?

— Albert Szafrański, doradca zawodowy i psycholog w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w WUP w Zielonej Górze.

Podsumowaniem konferencji był panel dyskusyjny „Współpraca edukacji i biznesu – w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań”. Moderator Dariusz Sikorski (ekspert IBE PIB) zaprosił do wymiany opinii i doświadczeń ekspertów z branży IT, ze świata edukacji oraz biznesu. Zgodnie potwierdzili oni konieczność oddziaływania i uzupełniania tych dwóch środowisk.

Od czego zależy dobra współpraca biznesu i edukacji? „Misja, wspólne cele, zaangażowanie w działania, komunikacja, otwartość i wzajemne zrozumienie – to kilka słów, które trafnie podsumowują niezwykle ciekawe rozmowy w trakcie panelu dyskusyjnego” – podkreśla Aneta Czarniecka, ekspert kluczowy ds. współpracy ze środowiskami branżowymi, ZSK6 / IBE PIB. I jak dodaje: – konferencja stała się doskonałą przestrzenią do wymiany myśli, podzielenia się dobrymi praktykami, ale też inspirowania i wzajemnego motywowania się do dalszych działań. 

PARTNERZY

Patronat honorowy:

  1. Wojewoda Lubuski 
  2. Marszałek Województwa Lubuskiego 
  3. Prezydent Miasta Zielona Góra
  4. Lubuski Kurator Oświaty
  5. Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego

Partner wspierający:

  • Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej

Partner merytoryczny:

  • Polskie Towarzystwo Informatyczne
  • BCU nr 1 w Zielonej Górze 
  • Perceptus sp. z o. o.
  • Codetain
  • 4CS sp. z o.o. 

>>>>> program

>>>>> prelegenci

Już teraz zapowiadamy Kwartalnik ZSK 2/2025, w którym opublikujemy materiały nawiązujące do tematyki konferencji.   

 

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn