Nowoczesne zawody

Rynek pracy dynamicznie się zmienia i stawia przed pracownikami nowe wymagania. Niektóre zawody przestają istnieć, a w ich miejsce pojawiają się inne. Osobom, które dbają o rozwój i stale poszerzają zakres swoich kompetencji, łatwiej jest utrzymać się na rynku pracy, a w razie konieczności zmienić dział lub branżę. Poznaj zawody przyszłości, by wiedzieć, gdzie można szukać dla siebie nowych możliwości rozwoju.

Nowe zawody – dlaczego warto śledzić trendy na rynku pracy?

Wiedząc, jakie profesje będą popularne za kilka lub kilkanaście lat, można łatwiej zaplanować swój rozwój oraz zarządzać karierą. Taka wiedza jest przydatna zarówno uczniom i studentom, którzy dopiero będą wkraczać na rynek pracy, jak i osobom aktualnie pracującym czy bezrobotnym. W każdym przypadku znajomość trendów pomoże odpowiednio przygotować się i zdobyć przydatne kompetencje. 

Nowe zawody i transformacja rynku pracy 

Nie ulega wątpliwości, że rynek pracy dynamicznie się przeobraża. Badacze z Oxfordu twierdzą, że 60% z nas będzie pracowało w przyszłości w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Około 47% aktualnych zawodów z kolei zniknie albo znacznie straci na znaczeniu. Będzie to oznaczało całkowitą transformację rynku pracy. O zawodach, które wejdą na rynek za kilka lat, dziś jeszcze nic nie wiadomo, jednak obserwując współczesne trendy, wiemy przynajmniej, w jakich miejscach możemy się spodziewać zmian. 

Nowe zawody XXI wieku 

Nowe zawody w dużej mierze dotyczą branży IT. Ten sektor nieustannie potrzebuje pracowników, o jakich jeszcze kilka lat temu nikt nawet nie myślał. IT jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż na świecie. Warto zapoznać się z trendami i ciekawymi  zawodami, na które już wkrótce będzie rosło zapotrzebowanie. Wśród nich warto wymienić m.in. specjalistę big data, specjalistę ds. uczenia maszynowego, inżyniera wirtualnej rzeczywistości, specjalistę od blockchain, architekta internetu rzeczy, specjalistę ds. cybersecurity czy prognostyka katastrof cybernetycznych.

Bloger, vloger, youtuber. Nowe zawody dotyczą także branży marketingowej i  cieszą się dużą popularnością wśród  młodych ludzi. W te branże wchodzą już nastolatki, zakładając własne blogi lub kanały z materiałami wideo. Publikują w nich treści dotyczące różnych dziedzin życia, przeznaczone głównie dla swoich rówieśników. Jeśli forma przekazu jest atrakcyjna, a treści ciekawe dla odbiorców, twórcy mogą zyskać dużą popularność, a nawet zarabiać, przy okazji zdobywając kompetencje cyfrowe i społeczne. Może to być dobry start i początek kariery zawodowej. 

Influencer. To tzw. lider opinii, gdyż jego zdanie bierze pod uwagę wiele osób, ale oczywiście na taką pozycję trzeba zapracować. Influencer posiada konta w social mediach, gdzie aktywnie działa. Regularnie publikuje treści, dzięki którym buduje silne relacje z czytelnikami. W ten sposób potrafi przekazać im konkretny komunikat. Grupa jego odbiorców jest lojalna, co z kolei jest na wagę złota dla współpracujących z nim marek. Influencer, podobnie jak bloger czy vloger, musi wykazywać się znajomością programów i narzędzi, odpornością na krytykę i hejt oraz chęcią ciągłego samorozwoju. 

Groomer. Zawód fryzjera psów staje się coraz popularniejszy – wiele ras regularnie potrzebuje wizyty u stylisty.

Traffic manager. Zajmuje się obserwowaniem i analizowaniem ruchu na danej stronie internetowej oraz sprawdzaniem aktywności internautów. Ocenia jakość witryny oraz sprawdza, czy budzi ona zainteresowanie odbiorców.

Menedżer inteligentnych domów. Coraz większa popularność inteligentnych domów wymusiła powstanie nowego zawodu – specjalisty od smart home. Jego rolą będzie współpraca z inżynierami, architektami i klientami oraz projektowanie budynków, które będą przyjazne środowisku i nowoczesne.

Broker informacji. Przydatnym zawodem jest też broker informacji. Osoby, które potrafią sprawnie wyszukiwać informacje, a następnie analizować je i weryfikować, są bardzo potrzebne w wielu firmach. 

Uczenie się przez całe życie a zmiana branży i zawodu

Obawy przed przyszłością będą mniejsze, jeśli uświadomisz sobie, że warto stawiać na rozwój zawodowy także po zakończeniu edukacji w szkole czy na studiach. Kluczem jest śledzenie na bieżąco rynku pracy i zapotrzebowania na konkretne kompetencje. Jeśli zauważysz, że w Twojej branży jest coraz mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, albo zmieniają się wymagania pracodawców – działaj natychmiast i szukaj dla siebie możliwości zdobycia nowych kompetencji. Pomocny będzie w tym Zintegrowany System Kwalifikacji. Znajdziesz w nim stale aktualizowany spis kwalifikacji z różnych branż wraz ze szczegółowym opisem każdej z nich i informacjami, gdzie i w jaki sposób można formalnie potwierdzić posiadanie danej kwalifikacji.

Źródłem wiedzy o tym systemie jest portal: kwalifikacje.edu.pl.

Facebook
Twitter
LinkedIn