Lakiernik przemysłowy – co trzeba umieć?
Osoba posiadająca kwalifikację rynkową „Lakierowanie w lakierniach przemysłowych – lakiernik przemysłowy” jest gotowa do organizowania i przeprowadzenia procesu lakierowania przemysłowego w ramach swojego stanowiska pracy. Ocenia stan powierzchni, która ma zostać lakierowana. Dobiera technologię przygotowania powierzchni do lakierowania. Wykonuje prace przygotowawcze, w tym: szlifuje lub wykonuje obróbkę strumieniowo-ścierną, odtłuszcza, oczyszcza powierzchnię, wykonuje maskowanie powierzchni, które nie będą lakierowane, oraz przygotowuje powierzchnię do dalszych prac lakierniczych.
Dobiera technologię lakierowania. Samodzielnie aplikuje materiał lakierniczy. Kontroluje jakość wykonanych czynności, a w razie potrzeby przeprowadza korektę lakierowanych elementów.
Lutowanie ręczne – co trzeba wiedzieć?
Zintegrowany System Kwalifikacji powiększył się również o kwalifikację z branży elektronicznej. Chodzi o „Lutowanie ręczne zespołów elektrycznych i elektronicznych w technologii przewlekanej i powierzchniowej”. Osoba, która posiada taką kwalifikację posługuje się instrukcjami z zakresu lutowania elektryki, elektroniki oraz posługuje się narzędziami, maszynami i urządzeniami w pracach montażowych oraz lutowaniu. Wykonuje również lutowanie różnych typów zespołów i podzespołów elektronicznych.
Więcej o nowych kwalifikacjach można przeczytać w nowym wydaniu Kwartalnika ZSK.