„Cyfrowa Europa to przede wszystkim Europa, w której nikt nie powinien pozostać w tyle. W szybko zmieniającym się świecie istnieje coraz większe zapotrzebowanie na naukę korzystania z nowych technologii. Bez odpowiednich umiejętności ludzie pozostają w tyle. Jeśli wystarczająca ich liczba znajdzie się na końcu, to całe społeczeństwo zaczyna się rozpadać. Obecnie 52% europejskich pracowników wymaga przekwalifikowania. Inwestowanie w umiejętności cyfrowe i kształcenie ustawiczne Europejczyków nie jest opcjonalne – jest absolutnie kluczowe.” – DigitalEurope (stowarzyszenie badające transformacje cyfrowe w organizacjach).
Osoba posiadająca kwalifikację wolnorynkową „Diagnozowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych w organizacji” wykazuje kompetencje cyfrowe na zaawansowanym poziomie Europejskiej Ramy Kompetencji Cyfrowych dla Obywateli – DigComp. W swoich działaniach posługuje się wiedzą na temat ramy kompetencji cyfrowych. Opisuje kompetencje cyfrowe na poszczególnych stanowiskach pracy w organizacji. Wykonuje diagnozę kompetencji cyfrowych pracowników i – w odniesieniu do wyników diagnozy – określa potrzeby infrastrukturalne organizacji. Wskazuje narzędzia walidacji kompetencji cyfrowych oraz możliwości dalszego rozwoju pracowników w zakresie kompetencji cyfrowych. Organizuje i prowadzi szkolenia. Wspiera organizację w procesie pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji cyfrowych.
Kwalifikacją „Diagnozowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych w organizacji” mogą być szczególnie zainteresowani:
- doradcy zawodowi, pracownicy sektora rynku pracy;
- doradcy personalni, pracownicy działów HR;
- menedżerowie;
- trenerzy, szkoleniowcy branży IT.
Jest ona szczególnie istotna dla w/w grup odbiorców, z uwagi na obecność efektów uczenia się dotyczących znajomość struktury organizacji lub/i kompetencji cyfrowych, jak również prowadzenia szkoleń. Potwierdzenie pozostałych efektów uczenia się pozwala świadczyć usługi komercyjne dla przedsiębiorstw.
Więcej nt. tej kwalifikacji można dowiedzieć się w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji:
>>> „Diagnozowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych w organizacji”
Już niedługo, kiedy kwalifikacja otrzyma Instytucję Certyfikującą (IC) oraz Podmiot Zewnętrznego Zapewniania Jakości (PZZJ), każdy będzie mógł potwierdzić swoje kompetencje w tym zakresie oraz uzyskać certyfikat rozpoznawany w całej UE. Będzie on informacją dla pracodawcy o posiadanych umiejętnościach, wiedzy i kompetencjach, potrzebnych do wykonywania zawodu.
Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat
#FunduszeUE