Au pair – co to znaczy?
Wyjazd jako au pair najczęściej oznacza pracę za granicą jako opiekunka/opiekun dziecka lub dzieci z zamieszkaniem w rodzinie goszczącej, w zamian za zakwaterowanie i wynagrodzenie finansowe. W niektórych programach wyjazdowych zakres obowiązków może być nieco inny i polega również na wykonywaniu drobnych prac domowych lub opiece nad osobami starszymi. W tej pracy ważny jest nie tylko aspekt zawodowy, liczy się też możliwość rozwoju. Osoby przebywające za granicą poznają nową kulturę i język, wykorzystują wolny czas na podróżowanie (czasem wraz z rodziną można spędzić kilka dni lub tygodni na wakacyjnym wyjeździe) oraz mają okazję zdobyć nowe kompetencje. Praca najczęściej trwa kilka miesięcy (np. przez wakacje) lub rok.
Dokładny zakres obowiązków au pair ustalany jest indywidualnie i zależy przede wszystkim od potrzeb rodziny, która bierze udział w programie. Au pair może opiekować się:
- niemowlętami (przykładowe obowiązki: zabawa, pomoc przy karmieniu, przewijaniu, przygotowaniu do snu),
- dziećmi w wieku szkolnym (przykładowe obowiązki: czytanie książek, spacery, odprowadzenie do szkoły, pomoc w odrabianiu zadań domowych),
- osobami starszymi (przykładowe obowiązki: pomoc w spożywaniu posiłków, pielęgnacja, rozmowa, spacery).
Au pair – wymagania i niezbędne kompetencje
Wiesz już, kto to jest au pair i czym się zajmuje – przyjrzyjmy się zatem bliżej wymaganiom stawianym osobom, które chcą rozpocząć pracę w takim charakterze. Dokładne warunki udziału w programie mogą różnić się między poszczególnymi krajami. Od uczestnika wymaga się przede wszystkim odpowiednich predyspozycji psychologicznych (ocenianych na podstawie testu), znajomości języka obcego, czasem również doświadczenia w opiece nad dziećmi lub osobami starszymi. Dobrze, jeśli opiekun posiada wysoko rozwinięte kompetencje społeczne, wyróżnia się życzliwością i umiejętnością budowania relacji.
Au pair na wakacje – dlaczego warto?
Wyjazd jako au pair do innego kraju uczy odpowiedzialności i samodzielności w działaniu, a także pozwala rozwijać kompetencje twarde, np. znajomość języka obcego. Takie doświadczenie zawodowe jest cennym wyróżnikiem w CV.
Nie mniej ważne są również kwestie finansowe. To, ile zarabia au pair, zależy od zasad konkretnego programu. Warto jednak mieć na uwadze, że opiekun – poza kieszonkowym –nie ponosi opłat za zakwaterowanie oraz dojazd czy przelot do danego kraju. Za każdym razem należy jednak sprawdzić dokładnie warunki, bo mogą one się różnić w ramach różnych programów.
Jak zostać au pair?
Aby zostać au pair, musisz w pierwszej kolejności znaleźć odpowiedni program wymiany, sprawdzić, czy spełniasz jego warunki, a następnie wypełnić formularz i wziąć udział w rekrutacji.
Jak zwiększyć swoje szanse na zakwalifikowanie do programu? Jeśli masz doświadczenie w opiece nad dziećmi lub osobami starszymi, postaraj się o referencje lub opinie na temat Twojej pracy. Bazując na własnych kompetencjach, możesz również przygotować się do zdobycia oficjalnego certyfikatu w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Taki cerryfikat jest rozpoznawany we wszystkich krajach UE. Przyszłemu au pair przydatne będą następujące kwalifikacje: