Międzynarodowy Dzień Surfingu – kwalifikacje w ZSK

wielka fala morska nadająca się do uprawiania surfingu
Surfing, czyli ślizg na falach na specjalnej desce przystosowanej do takiego zastosowania, to rodzic wielu sportów wodnych i lądowych.
[ilustracja: Canva]

Sport ten najprawdopodobniej wywodzi się z Polinezji. Przykłady podobnych aktywności znaleziono też w okolicach Nowej Zelandii i Tahiti. Jednak pierwszy zapisek na ten temat, notatki kapitana Jamesa Cooka, dokumentuje ślizganie na deskach na Hawajach. W XIX w. surfing uległ prawie całkowitemu zapomnieniu, a jego renesans rozpoczął się na początku XX w., kiedy to w 1908 r. założono Hawaiian Outrigger Canoe Club. Było to pierwsze stowarzyszenie, które zajmowało się popularyzację surfingu. W mniej więcej tym samym czasie pisarz Jack London opisywał surfing w swoich książkach, a w Kalifornii organizowano pokazy w wykonaniu George’a Freetha, potomka hawajskiej rodziny arystokratycznej. Wszystko to sprawiło, że sportem tym zainteresowała się szersza publiczność i z roku na rok przybywało jego pasjonatów.

W Polsce warunków do klasycznego surfingu niestety nie mamy. Uprawiane są jednak inne „sporty z deską”. W ramach aż trzech z nich można potwierdzać kwalifikacje wolnorynkowe. Są one dostępne w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Każda kwalifikacja jest tam dokładnie opisana. Podane jest wszystko, co powinna wiedzieć i umieć osoba, która chciałaby mieć taką kwalifikację. Jeśli taką wiedzę i umiejętności posiada (niezależnie od tego, w jaki sposób je zdobyła), może zdobyć certyfikat.

Kwalifikacje „surfingowe” dostępne w ramach ZSK:

Kiteboarding:

Wakeboard:

Snowboard:

A fanom dwóch desek proponujemy również:

Narciarstwo:

Narciarstwo wodne:

Zachęcamy do potwierdzania swoich kwalifikacji – to może być początek wspaniałej przygody.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn