Nowa podstawa ma wejść w życie 1 września 2025 r. U jej podstaw ma leżeć zrozumienie, że zdobywanie umiejętności ruchowych jest równie ważne, co wiedza i umiejętności z innych dziedzin. Zajęcia sportowe mają być dostosowane do potrzeb, możliwości i wymagań uczniów. Mają również uzupełniać inne przedmioty.
„Podstawa programowa z WF-u wymaga zmiany. Młodzież niestety ćwiczy coraz mniej, rusza się coraz mniej, coraz mniej ma kompetencji ruchowych.”
— Barbara Nowacka, ministra edukacji
„Nasze społeczeństwo się zmieniło. WF w znanej dzisiaj formie nie jest przystosowany do współczesnych potrzeb. Jeszcze niedawno WF był uzupełnieniem aktywności ruchowej. Dzisiaj jest dla niektórych podstawową aktywnością fizyczną.”
— Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki
„Sport jest ważny nie tylko dla zdrowia, ale – może przede wszystkim – dla ogólnego dobrostanu. Czynne zaangażowanie w aktywność sportową służy rozwojowi fizycznemu, oraz – o czym nie można zapominać – wspiera rozwijanie kompetencji miękkich, tak obecnie poszukiwanych przez pracodawców. Mówimy o odporności psychicznej, współpracy, systematyczności, gotowości do rozwoju i uczenia się nowych rzeczy, radzeniu sobie z przeciwnościami i niepowodzeniami. Doskonale wpisuje się to w filozofię uczenia się przez całe życie.”
— Maciej Tauber, lider projektu ZSK6
Maciej Tauber jest od 2020 r. członkiem Rady do Spraw Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej przy Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz wykładowcą Akademii Trenerskiej w Instytucie Sportu. Jest też zapalonym hokeistą reprezentującym barwy trzecioligowej Torpedy Warszawa.
#FunduszeUE