Kiedy załączać list motywacyjny?
Zdarza się, że rekruterzy czytają codziennie dziesiątki, a nawet setki podobnych CV. Wysłanie krótkiego listu motywacyjnego może pomóc wyróżnić się spośród aplikacji innych kandydatów na dane stanowisko. Pokaże też, że zależy nam na podjęciu pracy. W niektórych branżach list motywacyjny jest koniecznością. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk o charakterze formalnym (np. nauczyciel, księgowa, doradca klienta, pracownik banku, logistyk).
Istnieją pewne branże, które zwykle nie wymagają listu motywacyjnego, a jedynie załączenia portfolio. Dotyczy to głównie stanowisk, w których należy przedstawić swoje dokonania i prace twórcze, np. dekorator wnętrz, architekt, grafik, programista, fotograf, copywriter czy projektant. Dobrym przykładem będą agencje reklamowe, w których nie ma wymogu wysyłania listu motywacyjnego, ponieważ rekruter często stawia na kreatywność i oryginalną formę przekazania informacji o sobie. Jednak należy pamiętać, że bez względu na branżę, list motywacyjny warto załączyć w kilku przypadkach: kiedy oferta pracy tego wymaga, osoba rekrutująca o niego poprosi, aplikujemy bezpośrednio do konkretnej osoby oraz w przypadku polecenia naszej kandydatury przez inną osobę.
Czy list motywacyjny jest ważny dla pracodawcy?
List motywacyjny może być doskonałym uzupełnieniem dokumentów aplikacyjnych. Jednak powinien być jedynie rozwinięciem informacji zawartych w CV, nie może ich powtarzać. Jak napisać list motywacyjny? Należy dostosować go do danej firmy oraz opisać, dlaczego zależy nam na podjęciu pracy właśnie tu. Warto podkreślić w liście swoje dokonania zawodowe, osiągnięcia, atuty i cechy, które są wymagane na danym stanowisku. List motywacyjny nie powinien być długi – jedna strona A4 w zupełności wystarczy. Niektóre elementy można napisać pogrubioną czcionką lub wypunktować.
List motywacyjny, oprócz informacji o osiągnięciach zawodowych, doświadczeniu czy kwalifikacjach, powinien zawierać opis umiejętności miękkich kandydata. Należą do nich m.in. otwartość na zmiany, kreatywność, samodzielność czy umiejętność pracy pod presją. Cechy muszą oczywiście pokrywać się z rzeczywistością i być zbieżne z wymaganiami stawianymi przez rekrutera.
Pracodawcy cenią pracowników, którzy chcą stale rozwijać się, zdobywać nowe umiejętności czy certyfikaty potwierdzające nabytą wiedzę. Jak odpowiedzieć na te oczekiwania? List motywacyjny jest dobrym miejscem, żeby podkreślić swoje atuty, ale oczywiście trzeba je mieć. Co zrobić, jeśli brakuje nam ważnych kwalifikacji czy umiejętności? Pamiętaj, że w wielu przypadkach nie musisz kończyć kursu czy szkolenia, aby zdobyć kwalifikacje. Możesz uczyć się samodzielnie, a później tylko potwierdzić swoje umiejętności. Zintegrowany System Kwalifikacji daje możliwość uzyskania certyfikatu i potwierdzenia swoich umiejętności, niezależnie od tego, czy zostały nabyte na studiach, kursach czy samodzielnie w domu. Liczy się przede wszystkim efekt, a nie sposób czy tryb nauki. Uzyskany certyfikat jest dla pracodawcy nie tylko informacją o posiadanych kwalifikacjach, ale również wskazówką, że dany kandydat dba o samorozwój.
Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat