KWARTALNIK ZSK 3/2023
W numerze prezentowane są także doświadczenia związane z przygotowywaniem nowych kwalifikacji. Z pilotażem walidacji zmierzyła się, i poleca to rozwiązanie, branża beauty. Natomiast branża didżejów przedstawia wyniki badań dotyczących zarówno pracy ekspertów zajmujących się zawodowo dobieraniem, odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo, jak i oczekiwań ich publiczności. Omawiane są także wyniki zagranicznych badań dotyczących wpływu osoby asesora na wyniki walidacji.
W numerze
Kreujemy przyszłość
Bieżący numer Kwartalnika ZSK to przede wszystkim podsumowanie konferencji „Współpraca w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji” organizowanej przez IBE 12 września 2023 r. Celem wydarzenia była głównie promocja świadomego uczenia i uczenia się. W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy dotychczasowe osiągnięcia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz dobre praktyki promujące współpracę pomiędzy wszystkimi uczestnikami Systemu.
Kreujemy przyszłość. Współpraca z ZSK
Zintegrowany System Kwalifikacji w pięciu odsłonach – wystąpienia lidera i ekspertów kluczowych projektu ZSK.
Współpraca w ZSK
W drugiej części konferencji „Kreujemy przyszłość. Współpraca w ZSK” prezentowano przykłady dobrych praktyk w ramach Systemu.
Współpraca między interesariuszami fundamentem funkcjonowania ZSK
Mówiąc o współpracy różnych grup interesariuszy w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), jako kluczowe ogniwa należy traktować branże i administrację państwową.
Kwalifikacje rynkowe na straży bezpieczeństwa Polek i Polaków
Dane dotyczące występowania pożarów i liczby ofiar biorących udział w tego typu zdarzeniach w naszym kraju są alarmujące i jednoznacznie ukazują, jak istotne jest, aby za bezpieczeństwo Polek i Polaków odpowiadali wyłącznie pracownicy o najwyższym poziomie kompetencji.
Różne perspektywy współpracy w ZSK
Podmioty działające w ramach ZSK, niezależnie od tego, jaką funkcję pełnią (czy są wnioskodawcą, instytucją wspierającą inne podmioty jak IBE, czy ministerstwem właściwym), powinny dostrzegać możliwości wielopłaszczyznowej współpracy. Współpraca ta jest bardzo potrzebna w ZSK, ponieważ dzięki czerpaniu z doświadczenia innych instytucji pozwala zaoszczędzić cenny czas.
7 lat funkcjonowania ZSK – perspektywa instytucji certyfikującej
W sierpniu bieżącego roku minęło dokładnie 7 lat od rozpoczęcia wdrażania w Polsce Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Współpraca pomiędzy różnymi interesariuszami ZSK, jej nowe formy i obowiązki z nią związane, stanowią po dziś dzień jedno z głównych wyzwań związanych z dalszym rozwojem systemu kwalifikacji w naszym kraju.
Wykorzystanie ZSK w kształceniu zawodowym w technikum
Do kwalifikacji ujętych w ZSK szkoły mogą przygotowywać zarówno w formie zajęć dodatkowych, jak i obowiązkowych. Skutkiem tych działań będzie wzmocnienie pozycji absolwentów szkoły na rynku pracy oraz zapewnienie pracodawcom lepiej wykwalifikowanych pracowników.
Pilotaż metod walidacji w branży beauty
Sprawdzenie adekwatności metod walidacji do proponowanych efektów uczenia się, przed złożeniem wniosku o włączenie kwalifikacji, pozwala uniknąć problemów w przyszłości.
Odkrywamy kompetencje didżeja
Kwalifikacje w branży didżejów są już opisane. Przeprowadzono badania dotyczące pracy ekspertów (didżejów) zajmujących się zawodowo dobieraniem, odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo oraz oczekiwań ich publiczności.
Efekt asesora
W jaki sposób osoba asesora może wpłynąć na wyniki walidacji? Wnioski z badań zagranicznych.
Uwarunkowania uczenia się w dorosłości. Raport z badania „Uczenie się dorosłych Polaków”
Kto uczy się chętniej: kobiety czy mężczyźni? Jaki wpływ na uczenie się w dorosłości ma dzieciństwo? Na te i wiele innych pytań odpowiada szeroko zakrojone badanie przeprowadzone przez zespół badawczy IBE wśród dorosłych Polaków.