Kwalifikacje w turystyce i Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Turystyki

starsze osoby podziwiające panoramę gór
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego przypominamy kwalifikacje związane z branżą turystyczną, dostępne w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Branża turystyczne należy do najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Ciekawą perspektywą jest rozwijający się sektor usług turystycznych dla osób powyżej 55 roku życia. W dzisiejszym świecie ludzie dłużej pozostają aktywni i ciekawi świata. W związku z tym chętnie uczestniczą również w wyjazdach turystycznych, poznają nowe miejsca i gromadzą nowe doświadczenia.

Jak czytamy w badaniu „Aktywność turystyczna osób starszych” (2019, na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki)

” […] udział osób powyżej 55 roku życia, które uczestniczyły w przynajmniej jednym wyjeździe turystycznym w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wyniósł 62%. Większe uczestnictwo w wyjazdach zaobserwowano wśród osób mieszkających w mieście. 38% badanych nie odbyło żadnej podróży w ostatnich 12 miesiącach, a 36% ankietowanych odpowiedziało, że jej nie planuje. Najczęstszym powodem rezygnacji z podróży, był zły stan zdrowia – na tę przyczynę wskazało 40% osób, które nie odbyły podróży w ostatnim roku oraz 44% osób, które podróży nie planują.”

Osoby, które nigdzie nie wyjechały lub nie planują wyjazdu, na drugim miejscu wskazywały powody finansowe (odpowiednio: 25% i 29%). Brak takiej potrzeby znalazł się dopiero na trzecim miejscu (po 25% odpowiedzi).

Nieco ponad połowa osób, które wyjechały, wzięła udział w dłuższym wyjeździe krajowym, a trochę powyżej 40% – w krótkim, a ok. 1/3 uczestników badania zadeklarowała, że zdecydowała się na wyjazd zagraniczny.

W Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji można znaleźć również kwalifikacje związane z turystyką:

Osoby związane z turystyką zainteresować mogą też kwalifikacje związane ze sportem i rekreacją.

W ramach ZSK dostępna jest też Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Turystyki (SRKT).

Porządkuje ona kwalifikacje na rynku pracy związanym z turystyką. Opisuje kompetencje wymagane od pracowników zatrudnionych w tym sektorze (w hotelarstwie, gastronomii, organizacji i sprzedaży imprez turystycznych, pośrednictwie turystycznym, pilotażu wycieczek, przewodnictwie turystycznym i animacji czasu wolnego).

Jest to narzędzie stworzone przede wszystkim z myślą o pracodawcach i osobach uczących się, zainteresowanych uzyskaniem konkretnych kwalifikacji. Przyda się również podmiotom opisującym kwalifikacje oraz instytucjom szkoleniowym. Pomoże w określaniu poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji branżowych oraz zobrazowanie różnic między poszczególnymi kwalifikacjami funkcjonującymi na rynku pracy w branży turystyki.

>>>>> link do pobrania Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Turystyki: https://kwalifikacje.edu.pl/sektorowa-rama-kwalifikacji-dla-turystyki/

>>>>> Sektorowe Ramy Kwalifikacji opracowane w ramach ZSK: https://kwalifikacje.gov.pl/aktualnosci/1514-sektorowe-ramy-kwalifikacji

Instytut Badań Edukacyjnych wspiera branżę w pracach nad tworzeniem oraz aktualizacją sektorowych ram kwalifikacji. Do tej pory przy ścisłej współpracy z ekspertami z branży IBE opracowało 21 sektorowych ram kwalifikacji. Wszelkie osoby zainteresowane tematyką SRK zachęcamy do kontaktu pod mailem: srk@ibe.edu.pl.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

#FunduszeUE

 

Facebook
Twitter
LinkedIn