Rodzaje niepełnosprawności
Pod pojęciem niepełnosprawności kryją się różne problemy zdrowotne. Mogą dotyczyć narządów ruchu, wzroku, słuchu, sprawności intelektualnej i chorób przewlekłych utrudniających funkcjonowanie. Są niepełnosprawności towarzyszące człowiekowi od urodzenia oraz takie, które pojawiły się na jakimś etapie życia i np. uniemożliwiły wykonywanie dotychczasowego zawodu. Każdy z tych problemów będzie inaczej wpływał na to, czy i jaka praca dla osób niepełnosprawnych będzie możliwa i dostępna. Osoba z niepełnosprawnością ruchową (np. z dysfunkcją rąk, nóg czy kręgosłupa) może wykonywać pracę, która nie wymaga chodzenia, stania, manipulowania przedmiotami. Praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej będzie już zupełnie inna. Częściej będzie to wykonywanie nieskomplikowanych czynności lub prac pomocniczych.
Dzisiejsza technologia stwarza coraz więcej ułatwień np. dla osób z dysfunkcjami wzroku. Mogą one swobodnie korzystać z komputera i innych urządzeń elektronicznych, co daje dobre podstawy do szukania dla siebie możliwości zawodowych. Elastyczny czas pracy czy praca zadaniowa sprzyjają osobom, które ze względu na stan zdrowia nie mogą pracować na pełny etat, ale nie chcą też całkowicie zrezygnować z pracy. Obecnie oferta rynku jest na tyle szeroka, że możliwe jest znalezienie pracy dla osób z niepełnosprawnością, niezależnie od problemu zdrowotnego.
Praca dla osób niepełnosprawnych – znajdź swoje mocne strony
Zarówno życie prywatne, jak i praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności są pełne wyzwań. Bardzo ważne jest to, żeby nie koncentrować się na swoich ograniczeniach, tylko możliwościach, a jednocześnie szukać swoich mocnych stron, wzmacniać je i rozwijać. Warto poświęcić na to trochę czasu i szukać cech nieoczywistych. Np. ktoś, kto potrafi słuchać i odpowiadać na potrzeby innych, może być świetnym pracownikiem obsługi klienta. Taką pracę można wykonywać na siedząco, przy komputerze lub telefonie, dostępna jest więc dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Warto pamiętać, że rynek pracy rozwija się i zmienia bardzo szybko. Powstaje wiele nowych zawodów, które wymagają oczywiście określonych umiejętności, ale ich zdobycie często leży w zasięgu możliwości bardzo wielu osób, nie tylko tych cieszących się doskonałym zdrowiem.
Kreatywność i upór
Czasy pandemii przyniosły rozkwit zdalnego modelu pracy w większym stopniu, niż się nam wcześniej wydawało. Z pomocą technologii informatycznych pracować można z domu w wielu zawodach, co daje coraz więcej możliwości m.in. osobom z różnymi typami niepełnosprawności. Zdalnie można: uczyć, prowadzić konferencje i prezentacje, sprzedawać, doradzać, prowadzić księgowość, zawierać umowy itd.
Dużym wyzwaniem jest praca dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Firmy często obawiają się zatrudnić takich pracowników, warto jednak szukać pracy i czasem samodzielnie przekonać pracodawcę. Przy wykonywaniu nieskomplikowanych, powtarzalnych zadań takie osoby mogą być nieocenione. Praca będzie dla nich nie tylko źródłem zarobku, ale też osobistej satysfakcji, drogą do samodzielności czy kontaktów z ludźmi. Warto też być kreatywnym – dla przykładu, we Wrocławiu od czerwca 2018 r. pod egidą fundacji działa klubokawiarnia Cafe Równik, w której jako barmani i kelnerzy pracują wyłącznie osoby niepełnosprawne intelektualnie. Takich inicjatyw powstaje coraz więcej, często są one rozpoczynane przez opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Kwalifikacje to szansa na pracę dla osób z niepełnosprawnością
Jak przekonać pracodawcę, że osoba z niepełnosprawnością dobrze wykona swoje obowiązki? Jednym ze sposobów jest pokazanie wiarygodnego certyfikatu posiadania kwalifikacji, który zaświadczy, że dana osoba naprawdę wie i umie to, czego się od niej oczekuje. Jak go zdobyć? Zintegrowany System Kwalifikacji to miejsce, w którym zebrano informacje o kompetencjach zawodowych z wielu branż. Szczegółowo opisane są tam zarówno bardzo proste kwalifikacje, jak i te wymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Na stronie ZSK można się też dowiedzieć, jak uzyskać wiarygodne da pracodawców certyfikaty potwierdzające kwalifikacje. Np. w przypadku wspomnianej Cafe Równik, przydatne do pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, będą takie umiejętności jak:
- zmywanie naczyń,
- pakowanie posiłków i pomoc w dostarczaniu do odbiorcy,
- obróbka wstępna warzyw i owoców.
Praca dla osób niepełnosprawnych – podsumowanie
Wprowadzając w życie nowatorskie pomysły i korzystając z udogodnień, jak chociażby home office, pracownik z niepełnosprawnością może łatwiej znaleźć pracę, która będzie go satysfakcjonowała. Każdy ma wiedzę, umiejętności i zainteresowania, które będą bazą nie tylko przy szukaniu pracy, ale też kierunków rozwoju. Warto przy tym dbać o potwierdzenie swoich kompetencji, rozwijanie ich i zdobywanie kolejnych. O tym, jakie są możliwości, w jaki sposób to osiągnąć i z jakich narzędzi skorzystać, dowiesz się na stronie ZSK.
Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat