Kiedy najlepiej zmienić pracę?

Masz świadomość, że w twoim miejscu pracy nie ma możliwości rozwoju czy otrzymania awansu? Czujesz znużenie lub frustrację, jednak nie potrafisz się zdecydować na odejście z firmy? Jak rozpoznać wyraźny sygnał, że już czas zmienić pracę?

Decyzja o zmianie

Jeśli dotychczas wykonywana praca przestała dawać ci radość, chodzisz do niej z niechęcią, czujesz, że coś jest nie tak – przede wszystkim warto zastanowić się nad przyczynami. Może zmieniło się kierownictwo lub zarządzanie firmą? Może masz za dużo obowiązków? Może nowy pracownik zaburzył dobrą atmosferę? A może masz objawy wypalenia zawodowego, bo robisz to samo od wielu lat?

Zanim podejmiesz decyzję o zmianie pracy, przeanalizuj swoją sytuację zawodową. Czy są szanse na zmiany na lepsze i czy chcesz nadal pracować w obecnym miejscu pracy? Nie zawsze decyzja o zmianie pracy jest konieczna. Często pomaga szczera rozmowa z przełożonym lub spotkanie w zespole. Rozwiązaniem może być też dłuższy urlop, po którym człowiek wraca do pracy z nowymi siłami.

Jeśli jednak atmosfera od długiego czasu jest zła i próby poprawy spełzły na niczym,  zmiana pracy może być najlepszym wyjściem. Przyczyną myślenia o zmianie pracy może być też to, że twoja kariera utknęła w martwym punkcie, nie masz szansy na awans, a firma nie daje możliwości rozwoju zawodowego. Być może dodatkowo wykonujesz pracę poniżej swoich kwalifikacji.

Czasem nic specjalnego się nie dzieje, ale po prostu potrzebujesz zmiany, spróbowania czegoś innego, poznania nowych ludzi, miejsc, zobaczenia, jak pracuje się gdzieś indziej. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie jest to twoje dwudzieste miejsce pracy w ciągu ostatnich miesięcy…

Jak przygotować się do zmiany pracy?

Nikt nie jest przypisany na stałe nie tylko do jednego miejsca pracy, ale też do jednego zawodu czy branży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie obrać nową ścieżkę kariery. Należy jednak odpowiednio przygotować się do tego procesu. Zmiana stanowiska pracy lub przebranżowienie się może okazać się najlepszą decyzją w życiu. Obierz właściwy kierunek i podążaj za nim, po drodze szkoląc się i nabywając nowe kompetencje, bo to jest podstawa niemal w każdej pracy.

Nawet jeśli zamierzasz pozostać przy swoim zawodzie, a jedynie zmienić miejsce pracy, zadbaj o rozwój zawodowy, skończ dodatkowy kurs, szkolenie, naucz się czegoś samodzielnie. Jak to zrobić, dowiesz się np. ze strony Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, gdzie znajdziesz opisy funkcjonujących na rynku kwalifikacji wraz z informacjami, co trzeba wiedzieć i umieć, żeby starać się o certyfikat. Warto wiedzieć, że aby potwierdzić posiadanie jakiejś kwalifikacji, nie zawsze trzeba kończyć szkolenie lub studia. Jeśli masz odpowiednią wiedzę lub umiejętności, możesz od razu starać się o certyfikat, niezależnie od tego, w jaki sposób nabyłeś/nabyłaś wiedzę.

Ciągły rozwój, zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności to podstawa na dzisiejszym rynku pracy. Dzięki temu żadna zmiana pracy nie będzie dla ciebie straszna, poczujesz się pewnie i łatwiej będzie ci podjąć dowolną decyzję zawodową.

Dowiedz się więcej o ZSK. Obejrzyj nasze wideo

Facebook
Twitter
LinkedIn