Jak zmienić zawód?

Męczy Cię Twój aktualny stan zawodowy? Niskie zarobki, frustracja, wypalenie zawodowe? Pragniesz w końcu rozpocząć wymarzoną pracę powiązaną z Twoją pasją? Mamy kilka porad.

Męczy Cię Twój aktualny stan zawodowy? Niskie zarobki, frustracja, wypalenie zawodowe? Pragniesz w końcu rozpocząć wymarzoną pracę powiązaną z Twoją pasją? Różne przyczyny decydują o zmianie drogi zawodowej. Wielu Polaków coraz częściej myśli o przebranżowieniu, a nierzadko zmusza ich do tego dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Poniżej opisano kilka praktycznych wskazówek dla osób, które myślą nad zmianą zawodu.

Sprawdź oczekiwania na rynku pracy

Zmiana zawodu jest zawsze trudną decyzją i pociąga za sobą szereg zobowiązań, szczególnie jeśli poświęciliśmy wiele lat na naukę i pracę w branży, którą teraz planujemy porzucić. Często jednak, okoliczności sprawiają, że jest to jednak jedyny słuszny wybór. Jak by nie było,  jest to jedno z najważniejszych postanowień życiowych. Warto więc przed jego podjęciem przeanalizować aktualne oferty pracy. W ten sposób dowiesz się co oferuje rynek i które zawody uznawane są za przyszłościowe. 

Poznaj opinie ekspertów

Przed podjęciem decyzji o zmianie zawodu warto zapoznać się z opinią ekspertów. Współczesny rynek jest bowiem bardzo dynamicznym środowiskiem. Ciężko przewidzieć jak dokładnie zmieni się sytuacja w ciągu najbliższych 20 lat. Dlatego pomocne mogą okazać się opisy kwalifikacji w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Są one bowiem często zgłaszane i opisywane przez przedsiębiorców, dlatego stanowią podpowiedź, na jakich stanowiskach brakuje pracowników lub kogo poszukują. Warto również wspomagać się artykułami i badaniami rynku z prognozą zawodową. Przykładowo, eksperci przewidują, że specjaliści z branży IT, nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy, nawet w perspektywie kilku dekad. Może zatem warto rozejrzeć się za kursem programowania, projektowania graficznego czy tworzenia witryn internetowych? 

Innym rozsądnym podejściem jest wybranie się na targi pracy z danej branży i rozmowa z potencjalnym rekruterem, który przedstawi czego można się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej i jakie są wymogi na dane stanowisko. 

Przeanalizuj swoje mocne strony

Czym chcesz się zajmować? Co potrafisz? Czy możliwości rynku pracy odpowiadają Twoim kompetencjom? Przed podjęciem pracy w danej branży trzeba zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście będzie to odpowiednie dla mnie środowisko. W zależności od stanowiska wymagania predyspozycji zawodowych mogą się różnić. Warto więc zrobić sobie kilka pytań: Co lubię robić? Które zawodowe czynności nie sprawiają mi trudności? Co jest dla mnie interesujące? W jakiej dziedzinie chcę się rozwijać? Pomocnym narzędziem może być rozmowa z doradcą zawodowym, który pomoże nam ustalić predyspozycje. Zweryfikuj swój potencjał. Być może przed podjęciem konkretnej pracy trzeba będzie nabyć dodatkowych umiejętności. Przegląd opisów kwalifikacji może nakierować Cię na właściwą drogę edukacji. Dowiesz się, czego należy się nauczyć, żeby osiągnąć konieczne umiejętności w wybranym zawodzie. Nowy zawód wymaga nauki nowych umiejętności, dlatego wybór branży musi być trafny. Inaczej znów może grozić nam wypalenie zawodowe i utrata satysfakcji z wykonywanej pracy. 

Określ plan działania

Wiesz już co chcesz robić? Jeśli tak, to czas na ułożenie planu działania. Kluczowym pytaniem jest, co trzeba zrobić, aby osiągnąć wyznaczony cel? Poszukiwanie zatrudnienia w nowym zawodzie może trwać nawet kilka miesięcy. Szczególnie jeśli zależy nam na dobrych warunkach zatrudnienia. Atrakcyjne stanowiska wymagają od pracowników rzetelnych kompetencji. Dlatego tak ważne jest znalezienie optymalnej ścieżki rozwoju.

Bądź konsekwentny

Jak się za to zabrać? Jak zdobyć nowe kwalifikacje? Kursy online czy samodzielna nauka z podręczników i tutoriali? Szkolenia z urzędu pracy? Prywatne lekcje? Możliwości jest wiele. Przebranżowienie się może być długotrwałym procesem, który wymaga systematycznej pracy. Wytrwać w postanowieniach wcale nie jest łatwo. 

Pomocnym narzędziem może być metoda małych kroków, polegająca na tym, aby nie nakładać na siebie zbyt wielu zadań. Intensywne tempo może być dla wielu zniechęcające na dłuższą metę, dlatego warto rozplanować w czasie wszystkie kroki w rozsądnych “dawkach” np. załóż sobie postanowienie, że codziennie będziesz uczyć się nowych umiejętności przez 2h dziennie. Takie rozwiązanie przyniesie większe efekty niż w przypadku poświęcenia całej soboty. 

Innym rozwiązaniem jest technika pomodoro, która polega na dzieleniu czasu nauki na 25 minutowe bloki. Po każdym bloku trzeba robić sobie 5 minutową przerwę, a po czwartym bloku dłuższą przerwę np. 45 minut. W takim trybie mózg się nie męczy aż tak bardzo, a ty skupiasz się na swoim zadaniu. Ważne jest, aby w czasie pracy wyeliminować wszystkie rozpraszacze, takie jak nadmierne przeglądanie mediów społecznościowych na smartfonie.

Mam umiejętności i co dalej?

Załóżmy, że posiadasz kompetencje do wykonywania danego zawodu nabyte na drodze samodzielnego uczenia się i zaczynasz rozsyłać CV. Jak potwierdzić umiejętność przed pracodawcą? Kursy z serwisów internetowych mogą nie być wystarczającą argumentacją dla rekrutera. Z pewnością na pracodawcy zrobi większe wrażenie osoba z państwowym certyfikatem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Takie możliwości daje Zintegrowany System Kwalifikacji, dzięki któremu możesz zweryfikować swoje umiejętności w procesie walidacji. ZSK gromadzi i opisuje kwalifikacje w powszechnie dostępnym rejestrze. Potwierdzone kwalifikacje są uznawane nie tylko w Polsce, ale i w za granicą. Pozwala to znacznie znacznie perspektywy zawodowe i ułatwia przebranżowienie lub zmianę pracy. 

Facebook
Twitter
LinkedIn