Jak stworzyć dobre portfolio?

Istnieje wiele zawodów, w których, oprócz CV oraz listu motywacyjnego, wymagane jest potwierdzenie swojego dorobku. Dzięki niemu pracodawca dowie się znacznie więcej o kandydacie do pracy, a przede wszystkim zobaczy, co on naprawdę umie i potrafi zrobić.  

Swoje dotychczasowe dokonania można zaprezentować za pomocą portfolio.  Warto pamiętać, że obrazuje ono nie tylko dokonania, ale również samego twórcę. Jak zrobić dobre portfolio i w jakich zawodach jest wykorzystywane? 

Co to jest portfolio?

Portfolio to wizytówka twórcy i prezentacja jego dorobku zawodowego  lub artystycznego. Przedstawia realizację, styl, umiejętności czy pomysły autora. Portfolio najczęściej jest wykorzystywane w zawodach, w których na podstawie samego CV trudno jest ocenić kompetencje, umiejętności czy zdolności kandydata do pracy. Zbiór dorobku twórczego powinni posiadać między innymi graficy, webdesignerzy, architekci, fotografowie, twórcy wideo, rysownicy, ilustratorzy, projektanci, programiści, twórcy gier, tłumacze czy copywriterzy. 

Jak zrobić portfolio grafika, architekta lub projektanta?

W zależności od charakteru danej pracy, portfolio może przybierać różne formy, np. zbioru grafik, zdjęć, rysunków, projektów czy artykułów. Do tego warto zadbać o możliwość zaprezentowania swoich prac online, przez udostępnianie ich zainteresowanym osobom. Duża konkurencja na rynku pracy sprawia, że profesjonalne i umiejętne pokazanie swoich dokonań ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju kariery. Portfolio w ciekawej formie mogą przedstawić zarówno specjaliści, artyści, jak i osoby bezrobotne, które chcą wejść lub wrócić na rynek pracy i zaprezentować swoją twórczość.

Najważniejsze zasady tworzenia portfolio

Istnieje kilka kluczowych zasad, którymi należy się kierować, aby odbiorca zechciał lepiej poznać twórcę i jego dorobek. Jak zrobić portfolio fotograficzne lub ilustracyjne? Przede wszystkim należy przedstawić w nim swoje najlepsze prace, skupiając się na jakości, a nie ilości – odbiorcy zwykle zapoznają się z kilkoma projektami lub obszarami, które najbardziej ich interesują. Jeżeli jednak przyszły pracodawca lub klient oczekują wyczerpujących informacji, warto stworzyć spis treści. Portfolio powinno być proste, przejrzyste, efektowne i mieć ciekawą formę. Jednak trzeba uważać, bo zbyt kreatywna forma może odciągnąć uwagę od prac. Należy również dbać o aktualność portfolio, aby pokazać, że twórca jest  aktywny w danym obszarze, ciągle się rozwija i doskonali  swoje umiejętności. W zbiorze prac warto przedstawić siebie, dostarczając kilku kluczowych informacji na temat doświadczenia, ukończonych kursów, uczelni, zdobytych certyfikatów czy celów na przyszłość. 

Jak zrobić dobre portfolio?

Profesjonalne portfolio jest jednym z ważniejszych kryteriów rekrutacji w firmie oraz sposobów na pozyskanie klienta. Współczesne technologie otwierają przed twórcami wiele ścieżek i możliwości prezentacji swoich dokonań. Może to być format drukowany, cyfrowy lub prezentacja dorobku na własnej stronie internetowej. W wielu przypadkach ta ostatnia forma okazuje się najlepsza, ponieważ świadczy o profesjonalizmie i poważnym traktowaniu swojej działalności. Można jednak z powodzeniem wykorzystać bardzo atrakcyjne formy prezentacji za pomocą dedykowanych platform. Jedną z nich jest strona Moje Portfolio, która daje możliwość tworzenia profesjonalnego portfolio w kilku prostych krokach. 

Moje Portfolio to darmowa aplikacja dedykowana wszystkim, którzy chcą w atrakcyjny i przejrzysty sposób przedstawić swoje prace, dokonania i umiejętności. Dzięki niej w jednym miejscu można zgromadzić zdjęcia, skany, grafiki, firmy czy nagrania oraz zaprezentować swoje możliwości. 

Moje Portfolio – zobacz, jak działa darmowa aplikacja

Aplikacja pomaga również uporządkować dokumentację potrzebną do potwierdzenia posiadanych kompetencji (czyli do tzw. walidacji)  i uzyskania certyfikatu kwalifikacji znajdującej się w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. ZSK nie tylko pomaga  uzyskać formalne potwierdzenie umiejętności. Dzięki niemu możesz również sprawdzić, jakie certyfikaty, kwalifikacje, szkolenia czy kursy przydadzą się w zdobyciu wymarzonej pracy.

Mapa kwalifikacji ZSK. Znajdź certyfikat i zdobądź go!

Facebook
Twitter
LinkedIn