Jak negocjować wynagrodzenie z pracodawcą?

Starasz się o awans? A może chcesz podjąć nową pracę i wynegocjować dobre warunki? Rozmowa o wynagrodzeniu może być sporym wyzwaniem, dlatego warto obrać odpowiednią strategię negocjacji oraz podejść do dyskusji w sposób profesjonalny i merytoryczny.

Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?

Zastanawiasz się, jak negocjować wynagrodzenie? Przede wszystkim musisz się odpowiednio się do tego przygotować. Jeżeli w ogłoszeniu nie ma zamieszczonej informacji o wysokości pensji, zrób rozeznanie na rynku pracy i sprawdź, jakie są średnie zarobki na danym stanowisku dla osób z podobnym doświadczeniem zawodowym. Weź również pod uwagę wielkość firmy oraz możliwości zatrudnienia w danym regionie. Taka wiedza da ci mocny argument podczas negocjowania wynagrodzenia.

Wysokość pensji powinna być satysfakcjonująca dla kandydata, a jednocześnie realna do uzyskania. Negocjowanie wynagrodzenia przed podpisaniem umowy zwykle odbywa się na dwa sposoby – można podać widełki lub konkretną stawkę. Można ją podwyższyć o 10–15% w stosunku do średniej pensji na danym stanowisku. To dobry punkt wyjścia do dalszej negocjacji z przyszłym pracodawcą. Trzeba jednak wyważyć swoje oczekiwania. Podanie zbyt niskiej stawki może zamknąć drogę do uzyskania lepszych warunków współpracy, a wcale nie musi zwiększać szansy kandydata na zdobycie pracy. Natomiast zbyt wygórowane oczekiwania finansowe mogą spowodować, że kandydat zostanie od razu wykluczony z rekrutacji.

Negocjacja warunków pracy u aktualnego pracodawcy

Dyskusja o wynagrodzeniu jest ważna nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy. Z tego względu warto znaleźć odpowiedni moment i zapowiedzieć przełożonemu, co będzie tematem spotkania. Jeśli zdecydujesz się na rozmowę z pracodawcą, pokażesz swoje przywiązanie do firmy i lojalność. Pamiętaj, że negocjowanie wynagrodzenia nie zawsze przebiega według ustalonego przez ciebie scenariusza. Jeżeli przełożony nie zgodzi się na podwyżkę, można negocjować warunki pracy, starając się np. o pakiet dodatkowych benefitów pozapłacowych. Podczas rozmowy należy przygotować się na każdy możliwy wariant i postarać się przewidzieć reakcję pracodawcy. Pracownik powinien przemyśleć, jaki jest jego realny wkład w rozwój firmy oraz co jeszcze może zaoferować pracodawcy.

Jakich argumentów warto użyć, negocjując wynagrodzenie?

Zarówno w przypadku negocjacji wynagrodzenia na rozmowie z nowym pracodawcą, jak i przy staraniu się o awans czy podwyżkę w strukturach firmy, należy zastanowić się nad argumentami. Kandydat na dane stanowisko lub pracownik musi odpowiednio uzasadnić proponowane przez siebie warunki współpracy. Dobrymi argumentami podczas rozmowy są przebyte kursy, doświadczenie zawodowe, certyfikaty czy sukcesy w poprzednich miejscach pracy. Pracodawcy cenią pracowników, którzy dbają o rozwój, dokształcają się, zdobywają nowe umiejętności i są otwarci na wyzwania. Jednak należy odpowiednio potwierdzić kompetencje, umiejętności i wiedzę, przedstawiając np. certyfikat. Taką szansę daje Zintegrowany System Kwalifikacji.

Na stronie ZSK można znaleźć wiele narzędzi przydatnych dla osób, które szukają nowych wyzwań zawodowych i chcą podwyższać swoje kompetencje. Dostępny jest również opis wielu kwalifikacji oraz informacje, w jaki sposób zdobyć certyfikat. Dobrze opisane kwalifikacje podpowiedzą, jaką wiedzę i umiejętności musi posiadać osoba, która chce potwierdzić swoje kompetencje w danej dziedzinie lub czego pracodawca może oczekiwać od kandydata na określone stanowisko. Nie ma znaczenia, czy nabyliśmy nowe umiejętności i wiedzę na kursach zawodowych, czy samodzielnie, np. korzystając z zasobów internetu.

Uzyskany certyfikat jest również cenną informacją dla pracodawcy o poziomie zaangażowania pracownika i chęci rozwoju. Może to się stać kartą przetargową podczas negocjowania wynagrodzenia.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

 

Facebook
Twitter
LinkedIn