Do Roboty sprawdził, jak wygląda praca przy druku 3D

Latanie dronami, druk 3D czy projektowanie grafik. W 2021 roku to Ty wybierasz zawód, a nie zawód wybiera Ciebie.

Warstwy, technologia żywiczna i FDM – obsługa druku 3D to ekstremalnie ciekawe zajęcie, ale nie ma co ukrywać, trzeba mieć do niego skille. Dlatego zaczyna się od podstaw i szybko wskakuje na wyższe szczebelki. Co ciekawe, nie ma żadnej szkoły, która nauczy nas tego zawodu. Większość osób pracujących przy druku 3D to osoby, które nauczyły się tego sami.

Czy warto? Oczywiście, bo obsługiwanie i serwisowanie druku 3D generuje zupełnie nowe miejsca pracy. A za tym wszystkim idą zarobki. W zależności od skilli można zarobić nawet kilka tysięcy na rękę.

Do Roboty x ZSK. Druk 3D to kwalifikacja przyszłości!

Co trzeba zrobić, aby pracować w tej przyszłościowej branży? I jakie trzeba mieć umiejętności czy kompetencje do tego zawodu? Sprawdził to kanał Do Roboty, który ruszył do pracy w drukarni 3D

Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D

Co ciekawe, osoba, która we własnym zakresie nauczyła się obsługiwać drukarkę 3D lub sterować dronem, może zdobyć certyfikat i znaleźć pracę przyszłości. Po zdanym egzaminie otrzymuje dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji do wykonywania określonego zawodu.

Druk 3D pozwala na szybkie znalezienie pracy w działach produkcji oraz utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ale nie tylko. Prawie wszystkie nowoczesne branże potrzebują fachowców przyszłości: lotnictwo, kolej, motoryzacja, medycyna, przemysł jachtowy, czy produkcja opakowań produkcyjnych. Można również pracować w nowoczesnych pracowniach protetycznych czy w prototypowaniu.

Wszystkie potrzebne informacje na temat programowania druku 3D można znaleźć tutaj.

Rób, to co lubisz i zarabiaj na tym

W stale rozbudowywanej ofercie są również inne ciekawe certyfikaty z tworzenia grafik lub stron internetowych, obsługi dronów, czy content marketing. Jak to zrobić?

Wyjaśnimy to na przykładzie. Jesteś samoukiem, który najpierw ogrywał wszystkich w Fifę, potem sam kompletował sprzęt komputerowy, w końcu sam nauczył się programowania buszując po forach, czy oglądając tutoriale na YouTube. Do tego ogarniasz HTML, CSS i JavaScript, wiesz co to hosting, a konfiguracja serwera to dla ciebie drobnostka.

Wchodzisz na stronę Rejestru Kwalifikacji i sprawdzasz kwalifikacje. Możesz je pogrupować według odpowiedniej branży, albo wpisując słowa kluczowa. Okazuje się, że jest kilka ciekawych możliwości:

Każda z tych kwalifikacji jest dokładnie opisana. Możesz sprawdzić, jakie do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę, albo na ile lat wydawany jest certyfikat. Sprawdzisz tam również, jak potwierdza się umiejętności, czyli przechodzi walidację. Może to być tylko portfolio, ale najczęściej jest to test teoretyczny lub praktyczny.

Kiedy już wybrałeś kwalifikację, zgłaszasz się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, podchodzisz do egzaminu, dokonujesz opłaty i… dostajesz certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej.

Mapa kwalifikacji oraz certyfikatów – wybierz i działaj!

 

Facebook
Twitter
LinkedIn