Chcesz zostać sushi masterem? Z certyfikatem to bardzo proste

Rolowanie sushi, kręcenie pizzy czy ogarnianie grilla - to jedne z najciekawszych kwalifikacji, które można potwierdzić w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Kuchnia japońska od lat podbija gusta kulinarne Polaków. Restauracje sushi cieszą się coraz większą popularnością nie tylko na zachodzie, ale i w Polsce. Może nie są aż tak rozchwytywane jak miejsca z pizzą czy „kebabownie”, ale nadal są na topie.

Dlatego Polska pilnie potrzebuje sushi masterów. Lokale gastronomiczne, hotele i restauracje w Polsce i całej UE poszukują osób, znających się na „rolowaniu”, najlepiej z dyplomem ukończenia kursu kucharskiego. Ale żeby nauczyć się fachu nie trzeba kończyć żadnych szkół. Mało tego, aby przygotowywać sushi, można nauczyć się „zwijania rolek” z… YouTube’a. Ale nie ma co ukrywać, sushi bar nie przyjmie nikogo bez przygotowania. I tutaj na pomoc nadciągają certyfikaty Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

ZSK jest współfinansowane z Unii Europejskiej, a certyfikaty i poziomy kwalifikacji przyznają i uznają niemal wszystkie kraje UE. Podstawą systemu jest to, co potrafimy, jakie mamy umiejętności i kompetencje, a nie to, gdzie się tego wszystkiego nauczyliśmy.

Certyfikat z przygotowywania sushi 

Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Nowe umiejętności zdobywamy wszędzie – w pracy, domu, podczas uprawiania hobby czy poświęcania się pasji. W ZSK można przekuć swoje umiejętności w wiarygodny certyfikat. Najpierw należy odnaleźć interesujące nas zajęcie i odpowiednią branżę – na przykład marketing, gastronomia, budownictwo czy technologia cyfrowa. Tych kwalifikacji jest sporo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Potem musimy sprawdzić, co trzeba zrobić, aby przejść walidację, czyli sprawdzian naszych umiejętności. A potem odebrać certyfikat i… znaleźć pracę.

No dobrze, ale co z tym sushi? W ZSK jest kwalifikacja „Przygotowanie i serwowanie sushi i sashimi”. Skierowana jest do osób, które chcą pracować w restauracji, karczmie, hotelu, albo wręcz otworzyć własne miejsce.  Co trzeba jednak wiedzieć, aby zacząć? Pełne info możecie znaleźć tutaj, ale od razu wyjaśniamy, że coś tam umieć trzeba. Na przykład, czym są topingi, jaka jest różnica między anago a hirame, albo jak się zaprawia shari. Wiadomo, że trzeba też biegle posługiwać się pałeczkami, umieć zwijać oraz wie, jaką rybę wybrać do sushi i sashimi.

ZSK zaskakuje liczbą kwalifikacji

Co najważniejsze, w ZSK znajdziesz nie tylko możliwość zdobycia certyfikatu sushi mastera. Są również inne kwalifikacje gastronomiczne:

W ogóle w bazie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest mnóstwo ciekawych kwalifikacji. W stale rozbudowywanej ofercie są ciekawe certyfikaty dla osób, które chcą pracować zdalnie, z tworzenia witryn internetowych, programowania druku 3D, czy content marketing. Jeśli jednak nie lubisz home office, to możesz sprawdzić kwalifikacje pilota imprez turystycznych, obsługi biura, montażu stolarki, przygotowywania sushi czy też lakierowania samochodów.

Wystarczy odnaleźć taką, która nas interesuje, podejść do egzaminu i cieszyć się ze zdobytego certyfikatu. I tak, nie potrzeba do tego specjalistycznej szkoły, ani żadnego kursu. Bo nieważne, gdzie się tego nauczyłeś, ważne, że umiesz!

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn