Kompetencje w branży mechanicznej
– dziedzina spawalnictwo
w kontekście Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji
Prelegenci
Agnieszka Szymczak Zastępca Lidera projektu "Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce" z 10-letnim doświadczeniem w zakresie wdrażania i doskonalenia tego systemu, w tym w obszarach tj. m.in. sektorowe ramy kwalifikacji, wspieranie instytucji certyfikujących, zewnętrzne zapewnianie jakości nadawania kwalifikacji. Będąc jednym ze współautorów krajowej metodologii opracowywania i wdrażania sektorowych ram kwalifikacji, nadzorowała rozwój ram m.in. dla sektorów sportu i turystyki. Obecnie odpowiedzialna m.in. za nadzór nad współpracą IBE z Ministrem Koordynatorem ZSK w obszarze prac nad nowelizacją ustawy o ZSK. Przed dołączeniem do IBE przez wiele lat była HR Business Partnerem na rynku komercyjnym, odpowiadając za tworzenie, wdrażanie i doskonalenie narzędzi selekcji (w tym narzędzi do walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego), a także tworzenie narzędzi systemów zarządzania kompetencjami. Z wykształcenia socjolog.
Kierownik Działu Ośrodek Certyfikacji Centrum Spawalnictwa Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny Przedstawiciel Instytutu w strukturach Międzynarodowego Instytutu Spawalnictwa (IIW) i Europejskiej Federacji Spawalniczej (EWF). Pełni obowiązki zarządzającego (Chief Executive) Autoryzowaną Jednostką Nominowaną (ANB) IIW/EWF ds. Kwalifikowania i certyfikowania personelu spawalniczego oraz zarządzającego (Scheme Manager) Autoryzowaną Jednostką Nominowaną ds. Certyfikowania Zakładów Produkcji Spawalniczej (ANBCC) IIW/EWF. W latach 2020-2022 prezydent Europejskiej Federacji Spawalniczej.
Maksymilian Borek jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera na kierunku Inżynieria Materiałowa, specjalizując się w Inżynierii Spajania. Od kwietnia 2017 roku pracuje w firmie Progress Eco na stanowisku Głównego Spawalnika. Dodatkowo, od 2019 roku pełni funkcję Kierownika Ośrodka Szkolenia Spawaczy.
Jerzy Jabczuga – Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie z 30- letnim stażem pracy w oświacie. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Rzeszowskiej o specjalności Lotnicze Systemy Sterowania. Zaangażowany w rozwój nowoczesnej edukacji zawodowej i szkolnictwa branżowego oraz w promowanie idei uczenia się przez całe życie, w promocję zdrowia i rozwoju osobistego ucznia. Brał udział w wielu projektach edukacyjnych dotyczących szkolnictwa zawodowego. Współpracuje z wieloma instytucjami na rzecz rozwoju szkolnictwa.
Kierownik Katedry Spawalnictwa,kierownik studiów podyplomowych: „Technologie spawalnicze i kontrola jakości”. Członek: Polskiego Towarzystwa Spawalniczego, Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, Professional Association in Modern Manufacturing Technologies, Modtech Iasi-Romania, ECNMgroup Electric Carbon Nanomaterials, University of Cambridge, Wielka Brytania. W latach 2017 do 2022 członek Rady Naukowej Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Od 2023 roku jest członek Komisji Inżynierii Powierzchni PAN. Obszary badawcze: spawalność nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, metalurgia procesów spawalniczych, kontrola jakości procesów spawalniczych, procesy zużycia ściernego i erozyjnego oraz zastosowanie nanostrukturalnych materiałów węglowych do modyfikacji właściwości i struktury spoin, procesy cięcia termicznego.
Anna Zuszek jest absolwentką Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie uzyskała tytuł magistra socjologii. Od 2010 roku aktywnie działała w obszarze instytucji rynku pracy, zdobywając bogate doświadczenie na różnych stanowiskach, takich jak doradca zawodowy, pośrednik pracy. Od 2018 roku związana jest z Instytutem Badań Edukacyjnych, obecnie Ekspert ds. współpracy ze środowiskami branżowymi w województwie świętokrzyskim.
W IBE od 6 lat wdraża Zintegrowany System Kwalifikacji, opracowuje i szkoli z zakresu sektorowych ram kwalifikacji. Filolog, nauczyciel dyplomowany, wykładowca akademicki, trener, badacz, ewaluator zewnętrzny. Ponad 20 lat współpracuje z WSiP jako autor programów nauczania , poradników metodycznych oraz podręczników do nauki języków obcych, z których uczą się uczniowie w Polsce, Czechach i na Słowacji. Autorka podręczników dla studentów, materiałów metodycznych dla nauczycieli i materiałów dla uczniów. Przez 8 lat jako wizytator i zastępca dyrektora wydziału zajmowała się nadzorem pedagogicznym. Ekspert ORE weryfikujący e-materiały dla uczniów i nauczycieli języków obcych. Absolwentka studiów doktoranckich z językoznawstwa, studiów podyplomowych z zarządzania zasobami ludzkimi oraz administracji państwowej i samorządowej. Propagatorka Lifelong Learning.
Dr inż. Bartłomiej Szwed jest adiunktem na Politechnice Świętokrzyskiej, gdzie pełni funkcję kierownika laboratorium spawalnictwa. Posiada tytuł Międzynarodowego/Europejskiego Inżyniera Spawalnika, uprawnienia do wykonywania badań NDT w pięciu metodach oraz jest certyfikowanym spawaczem. Ponadto, jest asystentem w Laboratorium Elektronowej Mikroskopii Skaningowej i Mikroanalizy. Jego obszar specjalizacji to Inżynieria materiałów metalowych i spawalnictwo.
Pani Joanna Kubit ukończyła Akademię Pedagogiczną w Krakowie i inne liczne formy doskonalenia zawodowego. Od 2011 roku jest dyrektorem ZSNG, wdraża innowację programową i projekty edukacyjne umożliwiające wprowadzenie treści związanych z technologią wodorową. Jest zaangażowana w działania Porozumienia Sektorowego w obszarze edukacja.