
Uprawnienia do nadawania kwalifikacji
Uzyskiwanie uprawnień do certyfikowania kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych
Instytucja certyfikująca (IC) to podmiot, któremu minister nadał uprawnienia do certyfikowania określonych kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych, włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK).
Taki podmiot może prowadzić walidację i wydawać certyfikaty potwierdzające nabycie kwalifikacji.
WYMOGI WOBEC INSTYTUCJI CERTYFIKUJĄCYCH
Warunki dotyczące uzyskania uprawnień do certyfikowania kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych określa Ustawa o ZSK.

W przypadku kwalifikacji wolnorynkowej instytucją certyfikującą może zostać podmiot, który:
- prowadzi działalność gospodarczą,
- wykaże, że zapewnia odpowiednie warunki kadrowe, organizacyjne i materialne, które umożliwią przeprowadzenie walidacji zgodnie z ramowymi wymaganiami zawartymi w obwieszczeniu o włączeniu danej kwalifikacji wolnorynkowej,
- nie zakończył lub nie zawiesił prowadzenia działalności gospodarczej lub w stosunku do którego nie została otwarta likwidacja lub nie ogłoszono jego upadłości,
- nie ma zaległości podatkowych i zaległości w opłacaniu składek na: ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W przypadku kwalifikacji sektorowej instytucją certyfikującą może zostać podmiot, który:
- jest organizacją o zasięgu ogólnokrajowym prowadzącą działalność statutową w obszarze danej branży lub danego sektora, działającą na podstawie jednej ze wskazanych ustaw w art. 15a ustawy o ZSK,
- wykaże, że zapewnia odpowiednie warunki kadrowe, organizacyjne i materialne umożliwiające przeprowadzenie walidacji zgodnie z ramowymi wymaganiami zawartymi w obwieszczeniu o włączeniu danej kwalifikacji sektorowej,
- nie ma zaległości podatkowych i zaległości w opłacaniu składek na: ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- nie zakończył lub nie zawiesił prowadzenia działalności statutowej lub w stosunku do którego nie została otwarta likwidacja lub nie ogłoszono jego upadłości.
Instytucjami certyfikującymi zostają bardzo różne podmioty. Są wśród nich organizacje branżowe, związki sportowe, stowarzyszenia, firmy szkoleniowe, firmy specjalizujące się w jakiejś dziedzinie – na przykład w serowarstwie, odzyskiwaniu danych, obsłudze specjalistycznych maszyn przemysłowych czy w branży beuaty.
PROCEDURA NADAWANIA UPRAWNIEŃ
Aby zostać instytucją certyfikującą (IC), trzeba złożyć wniosek o nadanie uprawnień do certyfikowania danej kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej.

Wniosek można złożyć po ogłoszeniu przez ministra właściwego naboru na instytucje certyfikujące dla danej kwalifikacji. Informacje o kwalifikacjach, dla których można składać wniosek są publikowane na stronie: https://kwalifikacje.gov.pl/ogloszenia/skladanie-wnioskow-o-ic
Do przygotowania i złożenia wniosków służy aplikacja e-wnioski ZRK, dostępna na stronie Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.
Wniosek musi zawierać:
- dane podmiotu,
- oświadczenie o braku zaległości z tytułu podatków i składek,
- informacje o spełnianiu wymagań dot. metod walidacji oraz wymogów kadrowych,
- organizacyjnych i materialnych związanych z walidacją.
Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie opłaty w wysokości 11 090 zł. Jest to opłata za rozpatrzenie wniosku, jednorazowa i bezzwrotna. W przypadku podmiotów, które wnioskują o uzyskanie uprawnień do certyfikowania kwalifikacji dla której ten sam podmiot złożył uprzednio wniosek o jej włączenie do ZSK, opłata wynosi 5545 zł.
Instrukcja składania wniosku oraz inne materiały pomocnicze znajdują się na stronie: https://kwalifikacje.gov.pl/o-zsk/materialy-pomocnicze
Schemat nadawania uprawnień do certyfikowania kwalifikacji WOLNOrynkowej włączonej do ZSK
1
Złożony w ZRK wniosek podlega ocenie formalnej. Jeśli jest prawidłowy – zostaje przekazany do ministra właściwego dla danej kwalifikacji. Minister ocenia wniosek. Może również zwrócić się do instytucji certyfikującej z prośbą o uzupełnienie informacji zawartych we wniosku.
2
Jeżeli ocena jest pozytywna, minister – decyzją administracyjną – nadaje uprawnienia do certyfikowania określonej kwalifikacji.
3
Od dnia nadania uprawnienia do certyfikowania instytucja certyfikująca może rozpocząć walidację i certyfikowanie danej kwalifikacji wolnorynkowej lub sektorowej.
4
Po nadaniu uprawnień minister właściwy wyznacza podmiot zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ) dla instytucji certyfikującej (IC). Następnie minister wyznacza PZZJ, z którym podpisuje umowę na zapewnianie jakości wobec danej instytucji certyfikującej.