Asystent Zdrowienia jako kwalifikacja rynkowa w ZSK

Do Zintegrowana Systemu Kwalifikacji włączona została kwalifikacja rynkowa o pełnej nazwie „Wspieranie osób doświadczających kryzysów psychicznych w procesie zdrowienia przez osoby z doświadczeniem psychozy (asystent zdrowienia)”.

Dokumentem potwierdzającym nadanie kwalifikacji jest certyfikat, który wydawany jest bezterminowo. Asystent zdrowienia jest przygotowany do wspierania osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. W swojej pracy posługuje się wiedzą i własnymi doświadczeniami z zakresu zdrowia psychicznego i procesu zdrowienia.

Asystent zdrowienia – co trzeba umieć?

Dzieli się z osobą, którą wspiera, wnioskami płynącymi z osobistego doświadczenia kryzysu psychicznego. Komunikuje się z osobą w kryzysie, członkami rodziny i innymi osobami z sieci oparcia społecznego oraz personelem terapeutycznym, stosując techniki aktywnego słuchania.

Motywuje osobę doświadczającą kryzysu psychicznego do zdrowienia, w tym zachęca ją do szukania własnych sposobów na powrót do zdrowia i dobrego samopoczucia. Udziela wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego zarówno przez informowanie na temat dostępnych form wsparcia w kryzysie, jak i towarzyszenie osobie doświadczającej kryzysu w rozmaitych sytuacjach życiowych.

Asystent Zdrowienia może znaleźć zatrudnienie w placówkach związanych ze zdrowiem psychicznym np.: szpitalu psychiatrycznym, psychiatrycznych oddziałach dziennych, zespołach leczenia środowiskowego, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, itp. Warto, by osoby pełniące funkcję Asystentów Zdrowienia uczestniczyły w procesie superwizji, współpracując z zespołami terapeutycznymi.

Więcej informacji o kwalifikacji można znaleźć tutaj.

ZSK krok po kroku – jak zdobyć certyfikat?

Wyjaśnimy to na przykładzie. Jesteś samoukiem, który najpierw ogrywał wszystkich w Fifę, potem sam kompletował sprzęt komputerowy, w końcu sam nauczył się programowania buszując po forach, czy oglądając filmy instruktażowe na YouTube. Do tego ogarniasz HTML, CSS i JavaScript, wiesz co to hosting, a konfiguracja serwera to dla ciebie drobnostka.

Wchodzisz na stronę Rejestru Kwalifikacji i sprawdzasz kwalifikacje. Możesz je pogrupować według odpowiedniej branży, albo wpisując słowa kluczowa. Okazuje się, że jest kilka ciekawych możliwości:

Każda z tych kwalifikacji jest dokładnie opisana. Możesz sprawdzić, jakie do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę, albo na ile lat wydawany jest certyfikat. Sprawdzisz tam również, jak potwierdza się umiejętności, czyli przechodzi walidację. Może to być tylko portfolio, ale najczęściej jest to test teoretyczny lub praktyczny.

Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź certyfikat

Kiedy już wybrałeś kwalifikację, zgłaszasz się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, podchodzisz do egzaminu, dokonujesz opłaty i… dostajesz certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej. Już niedługo będą one wydawane w cyfrowym standardzie Open Badges, gdzie pod jedną grafiką będą zapisane wszystkie osiągnięcia. 

Facebook
Twitter
LinkedIn