AKTUALNOŚCI
Bierność zawodowa
Jak czytamy w podsumowaniu GUS „Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo (wyniki wstępne BAEL) – 1 kwartał 2024 roku”, osoby bierne zawodowo stanowiły w I kw. 2024 r. 41,5% (12,6 mln) ogółu ludności w wieku 15-89 lat. Było to więcej zarówno w porównaniu z VI kw. 2023 r., jak i z I kw. 2023 r.
Czym jest deskilling?
W dobie dynamicznie rozwijających się technologii i automatyzacji procesów, coraz częściej spotykamy się z pojęciem deskillingu. Na czym polega deskilling?
Uczenie się przez całe życie – 11 korzyści dla mózgu i nie tylko
Uczenie się przez całe życie to nie tylko sposób na zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, ale także klucz do zdrowia mózgu. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści przynosi ciągłe uczenie się i jak wpływa ono na nasz mózg.
Zapraszamy na bezpłatne seminarium on-line pt.: „Metoda Bilansu Kompetencji – podstawowe informacje” tłumaczone na Polski Język Migowy
Seminarium odbędzie się 7 sierpnia 2024 r., w godz. 10:00-12:00. Spotkanie jest skierowane do osób, które wspierają innych w rozwoju edukacyjnym i zawodowym, w szczególności do doradców zawodowych i edukacyjnych.
Słuchanie a uczenie się. Jak efektywne słuchanie wpływa na proces uczenia się
Słuchanie jest często niedocenianym składnikiem procesu uczenia się. W dobie cyfryzacji i natłoku informacji, umiejętność efektywnego słuchania staje się coraz ważniejsza. Jakie techniki mogą poprawić zdolności słuchania?
Migracje zarobkowe Polaków – dlaczego wyjeżdżają, dlaczego rezygnują
Migracje zarobkowe Polaków są zjawiskiem dynamicznym, wpływającym na rynek pracy i gospodarkę zarówno Polski, jak i krajów docelowych. Jakie są przyczyny tego zjawiska?
Chatbotka Zeterka na II Kongresie Nauka dla Społeczeństwa
Chatbotka Zeterka została zaprezentowana jako jedno z wdrożeń na 2. Kongresie Nauka dla Społeczeństwa, który odbywał się w dniach 9-10 czerwca w auli głównej Politechniki Warszawskiej.
Czym jest reskilling?
Reskilling to przekwalifikowywanie. W tym procesie pracownicy zdobywają nowe umiejętności, wiedzę i kompetencje, aby móc podjąć się zadań na zupełnie innym, niż dotychczas, stanowisku.
Nowy Kwartalnik ZSK
Dostępny jest już nowy kwartalnik ZSK, w którym poruszamy problemy i wyzwania stojące przed branżą mechaniczną – dziedzina spawalnictwo.
Seminaria nt. Metody Bilansu Kompetencji – podsumowanie maja i czerwca
Maj i czerwiec to najgorętszy okres, jeśli chodzi o seminaria dotyczące prowadzenia bilansu kompetencji przy użyciu Metody Bilansu Kompetencji (MBK) dla grup doradców zawodowych i edukacyjnych. Prowadziliśmy seminaria informacyjne dla grup doradców zawodowych i edukacyjnych w Ełku, Warszawie, Nakle Śląskim, Rybniku, Białymstoku i Olsztynie.
Zrealizowaliśmy cykl stacjonarnych seminariów dotyczących Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji przeznaczonych dla doradców zawodowych
Wraz z siecią Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego działających w Wielkopolsce zrealizowaliśmy cykl stacjonarnych seminariów dedykowanych dla doradców zawodowych dotyczących Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Seminaria dla publicznych służb zatrudnienia
Spotkania skierowane są do pracowników Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy.
Zapraszamy na otwarte spotkanie warsztatowe w formule online pt.: “Szlakiem kwalifikacji nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych”
Spotkanie ma charakter warsztatów i będzie interaktywnym wydarzeniem nastawionym na dzielenie się wiedzą, aktywność i przestrzeń na dyskusję.
Seminarium w Gorzowie Wielkopolskim i podpisanie listu intencyjnego
Eksperci ds. współpracy ze środowiskami branżowymi, Agnieszka Demichowicz oraz Dariusz Sikorski przeprowadzili seminarium pn.: „Zintegrowany System Kwalifikacji – aktualizacja wiedzy w kontekście zmiany Ustawy o ZSK” dla pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim., które odbyło się 13 czerwca 2024 r.
Byliśmy w Białymstoku z seminarium informacyjnym dla doradców zawodowych nt. Metody Bilansu Kompetencji
Spotkanie, przeprowadzone 11 czerwca 2024 r. przez ekspertki Instytutu Badań Edukacyjnych (Irminę Sokulską – kluczowego eksperta do spraw walidacji i uczenia się przez całe życie, Barbarę Fijałkowską – głównego eksperta do spraw uczenia się przez całe życie i Katarzynę Pałęcką – trenera), zostało zrealizowane w ramach projektu ZSK6 „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
Jak narzędzia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji mogą wesprzeć pracowników HR?
Dzień Pracownika HR, obchodzony 20 czerwca, to dobra okazja, żeby przedstawić narzędzia opracowane w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, które powstały m.in. po to, żeby wspierać specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi w ich codziennych zadaniach.
Jak było na konferencji „Trendy, innowacje i wyzwania w branży logistycznej w regionie łódzkim”?
Konferencja zorganizowana przez Zespół ds. ZSK Instytutu Badań Edukacyjnych, w partnerstwie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, była prawdziwym świętem branży logistycznej i okazją do networkingu. Partnerstwo merytoryczne objęli: Fundacja Instytut Przedsiębiorczości Społecznej i Klaster LODZistics. Patronat medialny objął portal PKB.24.pl. Podczas konferencji przede wszystkim skupiliśmy się na najnowszych trendach, innowacjach i wyzwaniach stojących przed branżą.
Międzynarodowy Dzień Surfingu – kwalifikacje w ZSK
Surfing, czyli ślizg na falach na specjalnej desce przystosowanej do takiego zastosowania, to rodzic wielu sportów wodnych i lądowych.
Powiązanie oferty edukacyjnej w szkolnictwie wyższym z wymaganiami rynku pracy głównym tematem seminarium, które odbyło się we Wrocławiu
W dniu 5 czerwca 2024 r. odbyło się seminarium “Edukacja dla przyszłości – powiązanie oferty edukacyjnej w szkolnictwie wyższym z wymaganiami rynku pracy”. Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych w partnerstwie z Dolnośląskimi Pracodawcami, dotyczyło zagadnień związanych z kształceniem i kompetencjami przyszłych absolwentów.
Kwalifikacje z branży beauty
Rynek beauty rośnie dynamicznie, a próg wejścia w wielu przypadkach jest stosunkowo niski. Dodatkowo – dbanie o siebie to czysta przyjemność, a wiedzę i umiejętności zdobyte na sobie i najbliższym otoczeniu można – po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów – wykorzystać w ramach rozwoju ścieżki zawodowej.
Dlatego być może warto spróbować znaleźć swoje miejsce w tym segmencie.
Kwalifikacje z branży IT w ZSK
Kim jest informatyk? To nie tylko osoba wykonująca jeden z zawodów informatycznych. To również badacze i naukowcy zajmujący się tą dziedziną oraz nauczyciele informatyki.
Za nami hybrydowe seminarium dla doradców zawodowych w Kaliszu – „Zintegrowany System Kwalifikacji – aktualizacja wiedzy w kontekście zmiany Ustawy o ZSK”
To już kolejne z cyklu seminarium zorganizowane w Wielkopolsce z kolejnym Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego – tym razem spotkanie odbyło się w Kaliszu.
Bezpłatne seminarium informacyjne on-line: „Metoda Bilansu Kompetencji – podstawowe informacje”
Zapraszamy na bezpłatne seminarium informacyjne on-line: „Metoda Bilansu Kompetencji – podstawowe informacje”, skierowane do osób wspierających innych w rozwoju edukacyjnym i zawodowym, w szczególności do doradców zawodowych i edukacyjnych.
Profesjonalna pomoc w nawigacji po ZRK
Wakacje za pasem. W związku z tym warto skorzystać z fachowej pomocy w planowaniu podróży. Proponujemy bardzo praktyczny przewodnik, choć niekoniecznie turystyczny…
Czym jest upskilling?
Upskilling to inaczej podnoszenie kwalifikacji, czyli rozwój w ramach już posiadanych kompetencji, który umożliwia pracownikom poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności w tym zakresie. Z kolei firmom pozwala np. na wypełnianie luki kompetencyjnej.
Dbamy o formę doradców zawodowych! Seminarium „Zintegrowany System Kwalifikacji – aktualizacja wiedzy w kontekście zmiany Ustawy o ZSK” w Pile
Seminarium było przestrzenią do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych niezwykle cennych kontaktów. W trakcie rozmów pojawiły się również pomysły na kolejne seminaria i warsztaty.
ZSK dla szkolnictwa wyższego
W ramach projektu ZSK6 “Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce” mamy przyjemność realizować działania wspierające instytucje szkolnictwa wyższego.
Zaproszenie na warsztaty dotyczące tworzenia lekcji z wykorzystaniem aplikacji wspierających planowanie rozwoju edukacyjnego i zawodowego
Zapraszamy doradców i nauczycieli realizujących zadania doradcy zawodowego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w warsztatach stacjonarnych, które odbędą się w Warszawie. Celem warsztatów będzie opracowanie ćwiczeń i zadań wykorzystujących aplikacje, które powstały z myślą o uczniach i nauczycielach.
Sprawozdanie ze spotkania z przedstawicielami Ministrów Właściwych i Podmiotów Zewnętrznego Zapewniania Jakości
W dniach 17-18 kwietnia 2024 r. w Warszawie, odbyło się spotkanie szkoleniowo-konsultacyjne pt. „Od aplikacji do mistrzowskich raportów: podejście do sprawozdawczości, tworzenia raportów ewaluacyjnych i optymalizacji ich jakości”. Przedstawiciele zespołów projektów ZSK6 i ZRK3 realizowanych w Instytucie Badań Edukacyjnych mieli przyjemność gościć przedstawicieli podmiotów zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ-otów) oraz Ministrów Właściwych (MW).
Zapraszamy na konferencję „Trendy, innowacje i wyzwania w branży logistycznej w regionie łódzkim”
Podczas konferencji skupimy się na prezentacji najnowszych trendów, innowacji i wyzwań, przed którymi stoją przedstawiciele branży logistycznej. Opowiemy o kwalifikacjach, kompetencjach i możliwościach wsparcia oferowanego pracodawcom w branży logistycznej przez Instytut Badań Edukacyjnych. Rozpoczniemy też dyskusję na temat współpracy pracodawców i sektora edukacji. Nie zabraknie również okazji do networkingu. Spotkanie odbędzie się 13. czerwca w Łodzi.
„O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji – nie tylko w kontekście rozwoju i technologii” – podsumowanie konferencji
15 maja 2024 r. odbyła się konferencja “O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji – nie tylko w kontekście rozwoju i technologii”, współorganizowana przez Instytut Badań Edukacyjnych i Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wydarzenie było częścią obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Wspieramy uczniów i nauczycieli! Pierwsze testy aplikacji za nami!
W kwietniu 2024 r. odbyły się testy aplikacji, które powstały z myślą o uczniach i nauczycielach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Mają pomagać w planowaniu rozwoju edukacyjnego i zawodowego.
Aktywnie wspieramy branżę AGD
Polska jest liderem w produkcji urządzeń AGD w Europie. Sprzęty dla gospodarstw domowych wytwarzane w naszym kraju trafiają na rynki wielu państw na całym świecie. W ślad za rozwojem przemysłu oraz produktów AGD w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na specjalistyczne kwalifikacje w tej branży.
Nowe webinary dotyczące szkolnictwa wyższego
Zapraszamy na webinary z udziałem ekspertek z obszaru lifelong learning, walidacji oraz założeń Europejskiej Ramy Kwalifikacji i wdrażania krajowych ram kwalifikacji, które odbędą się w dniach 23 i 27 maja br.
Nasza współpraca z WZK i BCU w Małopolsce – Festiwal Zawodów 2024
W województwie małopolskim, 24 i 25 kwietnia 2024 r., miało miejsce szczególne wydarzenie – XI Festiwal Zawodów organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Obok szkół, po raz pierwszy, swoją ofertę mogły zaprezentować Branżowe Centra Umiejętności.
Bezpłatne seminarium informacyjne pt.: „Metoda Bilansu Kompetencji – jak i w czym może pomóc?”
Seminarium odbędzie się 22.05.2024 r. w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym “Ogrodowa 58”.
Kwalifikacje związane z ochroną przeciwpożarową
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Wszyscy jesteśmy wdzięczni tym ludziom, którzy każdego dnia ryzykują zdrowiem i życiem, aby ratować majątek, zdrowie i życie innych.
ZSK dla BCU
Zespół ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji każdego dnia wspiera BCU m. in. poprzez organizację seminariów informacyjnych i spotkań roboczych.
Czym jest „papierowy sufit”?
Czym jest „papierowy sufit” i w jaki sposób Zintegrowany System Kwalifikacji może pomóc w pokonywaniu tego zjawiska?
Byliśmy na otwarciu BCU w Łukowie
Maciej Tauber, lider projektu ZSK 6, uczestniczył w otwarciu Branżowe Centrum Umiejętności w Łukowie w dziedzinie ślusarstwo, mechanika, obróbka skrawaniem. Uroczystości towarzyszył panel konferencyjny pt. „Kierunki rozwoju i innowacje w obróbce metali”.
Kwalifikacje związane z fotografią
W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji można obecnie znaleźć dwie kwalifikacje wolnorynkowe, które z pewnością zainteresują miłośników fotografii.
Grafika komputerowa – zawód dla kreatywnych
Grafik komputerowy to idealne zajęcie dla kreatywnych, którzy lubią pracować w zaciszu domowym.
Konferencja „O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji – nie tylko w kontekście rozwoju i technologii”
Zapraszamy 15 maja na konferencję, której celem jest popularyzacja rozwiązań istniejących w ZSK, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działań Ministerstwa Rozwoju i Technologii: gospodarka i budownictwo. Konferencja organizowana jest w ramach obchodów dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej. Organizatorzy: Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Instytut Badań Edukacyjnych.
Zintegrowany System Kwalifikacji – szanse i korzyści dla biznesu (seminarium)
Efektem współpracy Instytutu Badań Edukacyjnych z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej było seminarium zorganizowane w Zielonej Górze dla pracodawców na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Seminarium „Zintegrowany System Kwalifikacji w realiach Branżowych Centrów Umiejętności”
Co łączy branżę lotniczą, elektroniczną, weterynaryjną, energetyczną, pomoc społeczną czy górnictwo? W dniu 19 kwietnia w Rzeszowie połączyły je kwalifikacje sektorowe i potrzeba wymiany doświadczeń w zakresie tworzenia nowych placówek oświatowych czyli Branżowych Centrów Umiejętności na Podkarpaciu.
Kolejne udane seminarium poświęcone Metodzie Bilansu Kompetencji
Po raz kolejny, tym razem w Kielcach, nasze ekspertki szkoliły doradców i pedagogów z prowadzenia Metody Bilansu Kompetencji, która pomaga odkrywać i nazywać kompetencje rozwijane przez ludzi w różnym wieku w ramach ich różnorodnych aktywności.
Panel dyskusyjny Cedefop „VET in Action”
Nasz ekspert, dr Dawid Dymkowski (główny ekspert ds. sektorowych ram kwalifikacji, ZSK 6 / IBE), uczestniczył w 9. wirtualnym spotkaniu Cedefop, „VET in Action”, poświęconym realizacji priorytetów UE w krajowych planach kształcenia i szkolenia zawodowego.
Europejski Dzień Praw Pacjenta
Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzi się 18 kwietnia we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jest on okazją do przypomnienia 14 praw zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta.
Konferencja „LifeLong Learning a sztuczna inteligencja. Szanse i wyzwania dla kariery zawodowej”
11 kwietnia 2024 roku odbyła się konferencja „LifeLong Learning a sztuczna inteligencja. Szanse i wyzwania dla kariery zawodowej” organizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi.
Pierwsza konferencja z cyklu “Branża – wczoraj, dziś i jutro” – podsumowanie
W środę, 10 kwietnia 2024 r., w Kielcach, miała miejsce konferencja “Kompetencje w branży mechanicznej – dziedzina spawalnictwo w kontekście Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji”. Była to pierwsza z cyklu 9 zaplanowanych przez zespół ZSK konferencji branżowych.
Zaproszenie na kolejny webinar z cyklu „Szlakiem kwalifikacji nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych”
Zapraszamy na bezpłatny webinar pt.: “Szlakiem kwalifikacji nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych. Jak zarejestrować kwalifikację w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji”.
Targi Edukacyjno-Zawodowe „Absolwencie co dalej…?”
4. kwietnia 2024 r. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wlkp. (OHP Hufiec Pracy w Gorzowie Wlkp.) we współpracy z Akademią im. Jakuba Paradyża, Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym i Zespołem Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. zorganizowało Targi Edukacyjno-Zawodowe pod hasłem „Absolwencie, co dalej….?”.
Metoda Bilansu Kompetencji – jak i w czym może pomóc?
Nasze ekspertki szkoliły doradców i pedagogów z prowadzenia Metody Bilansu Kompetencji, która pomaga odkrywać i nazywać kompetencje rozwijane przez uczniów w ramach ich różnorodnych aktywności.
Pierwsza kwalifikacja wolnorynkowa 2024 r.
W „Monitorze Polskim” ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii o włączeniu do ZSK kwalifikacji wolnorynkowej „Wdrażanie wytwarzania przyrostowego i inżynierii odwrotnej” (5 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji).
e-raporty ZRK – dane o walidacji i certyfikowaniu w jednym miejscu
Aplikacja e-raporty ZRK (e-raporty.kwalifikacje.gov.pl) pozwala prosto i szybko przekazać informacje o walidacji i certyfikatach kwalifikacji wolnorynkowych oraz sektorowych. Ułatwia pracę instytucjom certyfikującym (IC), podmiotom zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ) oraz pracownikom ministerstw. Dzięki niej można łatwo monitorować walidacje prowadzone przez różne instytucje.
Zaproszenie na testy narzędzi Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji
Zapraszamy doradców i nauczycieli realizujących zadania doradcy zawodowego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do testów narzędzi ZRK. Narzędzia ZRK są tworzone z myślą o Państwa potrzebach. Mają ułatwiać prowadzenie lekcji z doradztwa zawodowego dla uczniów różnych typów szkół.
Kwalifikacje z tenisa stołowego w ZSK
6 kwietnia to nie tylko Międzynarodowy Dzień Sportu, ale także Światowy Dzień Tenisa Stołowego. Z tej okazji przypominamy kwalifikacje z tej dyscypliny dostępne w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Dzień Niewidzialnej Pracy – kwalifikacje w ZSK
Dzień Niewidzialnej Pracy zwraca naszą uwagę na wszystkie prace wykonywane dla rodziny lub w ramach wolontariatu. To zajęcia nieopłacane, często niezauważane nie tylko przez ekonomistów, ale nawet przez samych beneficjentów. Wiele z zajęć wykonywanych nieodpłatnie w ramach obowiązków domowych to kwalifikacje, które dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji można potwierdzać wiarygodnymi certyfikatami.
Współorganizowaliśmy seminarium „Zintegrowany System kwalifikacji – nowe możliwości rozwoju zawodowego”
25 marca w sali konferencyjnej Zespołu Szkół w Policach odbyło się pierwsze seminarium skierowane do nowopowstających Branżowych Centrów Umiejętności w Zachodniopomorskiem. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Policach oraz Zespołem Szkół w Policach – liderami Branżowego Centrum Umiejętności w branży chemicznej.
Wspieramy BCU w całym kraju organizując seminaria dotyczące ZSK
W dniu 26 marca 2024 r. w Poznaniu odbyło się seminarium pn. “Zintegrowany System Kwalifikacji w realiach Branżowych Centrów Umiejętności”, w którym uczestniczyli partnerzy skupieniu wokół tworzącego się Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa.
Kapitał ludzki – jak mogą pomóc SRK
Współczesny świat niesie nieustanne zmiany. Dotyczą one również zagadnień związanych z pracą. Praca jako taka (tradycyjne modele pracy) nie jest już sztywno definiowana poprzez ramy danego stanowiska. Miejsce pracy nie musi być stałe i jednakowe dla wszystkich zajmujących się takimi samymi zadaniami. Coraz rzadziej wykonuje się przez całe życie ten sam zawód.
ZSK wobec trendu quiet quitting
Z raportu „State of the Global Workplace: 2023 Report” Gallupa możemy poznać nastroje i poziom zaangażowania pracowników w 2022 r. Co ma wpływ na pracownicze zaangażowanie lub jego brak, i jak może pomóc Zintegrowany System Kwalifikacji?
Konferencja: „LLL – Działania podejmowane na rzecz rozwoju umiejętności pracowników”
25 marca 2024 r. uczestniczyliśmy w konferencji zorganizowanej w związku z realizacją projektu pn. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych, w Województwie Dolnośląskim”.
Już w maju nowe webinary dotyczące szkolnictwa wyższego
Zapraszamy na webinary z udziałem ekspertek z obszaru lifelong learning, walidacji oraz założeń Europejskiej Ramy Kwalifikacji i wdrażania krajowych ram kwalifikacji odbędą się w dniach 23 i 27 maja br.
Pierwsze wnioski w systemie e-wnioski ZRK
W styczniu 2024 r. uruchomiliśmy nowy system do składania i rozpatrywania wniosków e-wnioski ZRK. To nowy, wygodniejszy – zwłaszcza dla składających – sposób procedowania wniosków kierowanych do podmiotu prowadzącego Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji.
ZSK na seminarium „Doradztwo zawodowe wobec potrzeb i wyzwań rynku pracy”
15 marca 2024 roku odbyło się seminarium „Doradztwo zawodowe wobec potrzeb i wyzwań rynku pracy” organizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych w partnerstwie z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.
Doradcy zawodowi z Leszna wzięli udział w seminarium „Zintegrowany System Kwalifikacji – aktualizacja wiedzy w kontekście zmiany Ustawy o ZSK”
Seminarium było przestrzenią do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych niezwykle cennych kontaktów. W trakcie rozmów pojawiły się również pomysły na kolejne seminaria i warsztaty.
Zaproszenie na bezpłatne webinary dotyczące walidacji
Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza na spotkania informacyjne online. Celem webinarów jest przekazanie praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania się podmiotu do nadawania kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych, w tym zaplanowania walidacji od strony merytorycznej i organizacyjnej. Spotkanie adresowane jest do instytucji certyfikujących oraz podmiotów zainteresowanych nadawaniem kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych w ZSK.
Rynek pracy, edukacja, kompetencje – aktualne trendy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała kolejny raport na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji. Zawiera on syntetyczne wyniki badań i analiz dotyczących polskiego i europejskiego rynku pracy, które ukazały się w lutym 2024 r.
II Forum Wymiany Doświadczeń Interesariuszy ZSK – podsumowanie
W czwartek, 14 marca, spotkaliśmy się w gronie osób zaangażowanych w rozwój Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w ministerstwach oraz w Instytucie Badań Edukacyjnych na II Forum Wymiany Doświadczeń Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.