AKTUALNOŚCI

rysunek mózgu; nad nim napis reskilling, pod nim - pasek postępu ładowania z napisem "loading"

Czym jest reskilling?

Reskilling to przekwalifikowywanie. W tym procesie pracownicy zdobywają nowe umiejętności, wiedzę i kompetencje, aby móc podjąć się zadań na zupełnie innym, niż dotychczas, stanowisku.

Czytaj więcej »
kobieca dłoń podpisująca dokument

Seminarium w Gorzowie Wielkopolskim i podpisanie listu intencyjnego

Eksperci ds. współpracy ze środowiskami branżowymi, Agnieszka Demichowicz oraz Dariusz Sikorski przeprowadzili seminarium pn.: „Zintegrowany System Kwalifikacji – aktualizacja wiedzy w kontekście zmiany Ustawy o ZSK” dla pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim., które odbyło się 13 czerwca 2024 r.

Czytaj więcej »
dłoń, a nad nią - grafika z "i" jak informacja

Byliśmy w Białymstoku z seminarium informacyjnym dla doradców zawodowych nt. Metody Bilansu Kompetencji

Spotkanie, przeprowadzone 11 czerwca 2024 r. przez ekspertki Instytutu Badań Edukacyjnych (Irminę Sokulską – kluczowego eksperta do spraw walidacji  i uczenia się przez całe życie, Barbarę Fijałkowską – głównego eksperta do spraw uczenia się przez całe życie i Katarzynę Pałęcką – trenera), zostało zrealizowane w ramach projektu ZSK6 „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.

Czytaj więcej »
wnętrze magazynu - wysokie regały pozastawiane różnymi rzeczami

Jak było na konferencji „Trendy, innowacje i wyzwania w branży logistycznej w regionie łódzkim”?

Konferencja zorganizowana przez Zespół ds. ZSK Instytutu Badań Edukacyjnych, w partnerstwie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, była prawdziwym świętem branży logistycznej i okazją do networkingu. Partnerstwo merytoryczne objęli: Fundacja Instytut Przedsiębiorczości Społecznej i Klaster LODZistics. Patronat medialny objął portal PKB.24.pl. Podczas konferencji przede wszystkim skupiliśmy się na najnowszych trendach, innowacjach i wyzwaniach stojących przed branżą.

Czytaj więcej »
ilustracja mózgu dotykanego z jednej strony przez ludzką dłoń, a z drugiej - przez wygenerowaną komputerowo dłoń robota / sztucznej inteligencji

Powiązanie oferty edukacyjnej w szkolnictwie wyższym z wymaganiami rynku pracy głównym tematem seminarium, które odbyło się we Wrocławiu

W dniu 5 czerwca 2024 r. odbyło się seminarium “Edukacja dla przyszłości – powiązanie oferty edukacyjnej w szkolnictwie wyższym z wymaganiami rynku pracy”. Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych w partnerstwie z Dolnośląskimi  Pracodawcami, dotyczyło zagadnień związanych z kształceniem i kompetencjami przyszłych absolwentów.

Czytaj więcej »
paznokcie z french manicure

Kwalifikacje z branży beauty

Rynek beauty rośnie dynamicznie, a próg wejścia w wielu przypadkach jest stosunkowo niski. Dodatkowo – dbanie o siebie to czysta przyjemność, a wiedzę i umiejętności zdobyte na sobie i najbliższym otoczeniu można – po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów – wykorzystać w ramach rozwoju ścieżki zawodowej.

Dlatego być może warto spróbować znaleźć swoje miejsce w tym segmencie.

Czytaj więcej »
różnej wielkości strzałki skierowane w górę

Czym jest upskilling?

Upskilling to inaczej podnoszenie kwalifikacji, czyli rozwój w ramach już posiadanych kompetencji, który umożliwia pracownikom poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności w tym zakresie. Z kolei firmom pozwala np. na wypełnianie luki kompetencyjnej.

Czytaj więcej »
zbliżenie na ręce, notatki i komputery osób siedzących wokół drewnianego stołu

Zaproszenie na warsztaty dotyczące tworzenia lekcji z wykorzystaniem aplikacji wspierających planowanie rozwoju edukacyjnego i zawodowego

Zapraszamy doradców i nauczycieli realizujących zadania doradcy zawodowego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w warsztatach stacjonarnych, które odbędą się w Warszawie. Celem warsztatów będzie opracowanie ćwiczeń i zadań wykorzystujących aplikacje, które powstały z myślą o uczniach i nauczycielach.

Czytaj więcej »
uścisk dłoni na tle stylizowanego wykresu wzrostu

Sprawozdanie ze spotkania z przedstawicielami Ministrów Właściwych i Podmiotów Zewnętrznego Zapewniania Jakości

W dniach 17-18 kwietnia 2024 r. w Warszawie, odbyło się spotkanie szkoleniowo-konsultacyjne pt. „Od aplikacji do mistrzowskich raportów: podejście do sprawozdawczości, tworzenia raportów ewaluacyjnych i optymalizacji ich jakości”. Przedstawiciele zespołów projektów ZSK6 i ZRK3 realizowanych w Instytucie Badań Edukacyjnych mieli przyjemność gościć przedstawicieli podmiotów zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ-otów) oraz Ministrów Właściwych (MW).

Czytaj więcej »
wnętrze magazynu - wysokie regały pozastawiane różnymi rzeczami

Zapraszamy na konferencję „Trendy, innowacje i wyzwania w branży logistycznej w regionie łódzkim”

Podczas konferencji skupimy się na prezentacji najnowszych trendów, innowacji i wyzwań, przed którymi stoją przedstawiciele branży logistycznej. Opowiemy o kwalifikacjach, kompetencjach i możliwościach wsparcia oferowanego pracodawcom w branży logistycznej przez Instytut Badań Edukacyjnych. Rozpoczniemy też dyskusję na temat współpracy pracodawców i sektora edukacji. Nie zabraknie również okazji do networkingu. Spotkanie odbędzie się 13. czerwca w Łodzi.

Czytaj więcej »
osoba naprawiająca pralkę automatyczną

Aktywnie wspieramy branżę AGD

Polska jest liderem w produkcji urządzeń AGD w Europie. Sprzęty dla gospodarstw domowych wytwarzane w naszym kraju trafiają na rynki wielu państw na całym świecie. W ślad za rozwojem przemysłu oraz produktów AGD w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na specjalistyczne kwalifikacje w tej branży.

Czytaj więcej »
ludzie łączący dłonie w geście teamworkingu

ZSK dla BCU

Zespół ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji każdego dnia wspiera BCU m. in. poprzez organizację seminariów informacyjnych i spotkań roboczych.

Czytaj więcej »
zdjęcie procesu obróbki skrawaniem

Byliśmy na otwarciu BCU w Łukowie

Maciej Tauber, lider projektu ZSK 6, uczestniczył w otwarciu Branżowe Centrum Umiejętności w Łukowie w dziedzinie ślusarstwo, mechanika, obróbka skrawaniem. Uroczystości towarzyszył panel konferencyjny pt. „Kierunki rozwoju i innowacje w obróbce metali”.

Czytaj więcej »
konferencja 15 maja 2024, w tle dwie ręce - ludzka i robota, pomiędzy którymi przeskakuje iskra życia

Konferencja „O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji – nie tylko w kontekście rozwoju i technologii”

Zapraszamy 15 maja na konferencję, której celem jest popularyzacja rozwiązań istniejących w ZSK, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działań Ministerstwa Rozwoju i Technologii: gospodarka i budownictwo. Konferencja organizowana jest w ramach obchodów dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej. Organizatorzy: Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

Czytaj więcej »
banner reklamujący panel "VET in action"

Panel dyskusyjny Cedefop „VET in Action”

Nasz ekspert, dr Dawid Dymkowski (główny ekspert ds. sektorowych ram kwalifikacji, ZSK 6 / IBE), uczestniczył w 9. wirtualnym spotkaniu Cedefop, „VET in Action”, poświęconym realizacji priorytetów UE w krajowych planach kształcenia i szkolenia zawodowego.

Czytaj więcej »
młody człowiek stojący na rozdrożu wyznaczonym przez trzy żółte strzałki wskazujące trzy różne kierunki

Targi Edukacyjno-Zawodowe „Absolwencie co dalej…?”

4. kwietnia 2024 r. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wlkp. (OHP Hufiec Pracy w Gorzowie Wlkp.) we współpracy z Akademią im. Jakuba Paradyża, Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym i Zespołem Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. zorganizowało Targi Edukacyjno-Zawodowe pod hasłem „Absolwencie, co dalej….?”.

Czytaj więcej »
siatka połączonych punktów, pomiędzy którymi unoszą się ikony kopert

e-raporty ZRK – dane o walidacji i certyfikowaniu w jednym miejscu

Aplikacja e-raporty ZRK (e-raporty.kwalifikacje.gov.pl) pozwala prosto i szybko przekazać informacje o walidacji i certyfikatach kwalifikacji wolnorynkowych oraz sektorowych. Ułatwia pracę instytucjom certyfikującym (IC), podmiotom zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ) oraz pracownikom ministerstw. Dzięki niej można łatwo monitorować walidacje prowadzone przez różne instytucje.

Czytaj więcej »
dwie osoby trzymające przybory do sprzątania

Dzień Niewidzialnej Pracy – kwalifikacje w ZSK

Dzień Niewidzialnej Pracy zwraca naszą uwagę na wszystkie prace wykonywane dla rodziny lub w ramach wolontariatu. To zajęcia nieopłacane, często niezauważane nie tylko przez ekonomistów, ale nawet przez samych beneficjentów. Wiele z zajęć wykonywanych nieodpłatnie w ramach obowiązków domowych to kwalifikacje, które dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji można potwierdzać wiarygodnymi certyfikatami.

Czytaj więcej »
uścisk dłoni narysowany na połączonych puzzlach

Współorganizowaliśmy seminarium „Zintegrowany System kwalifikacji – nowe możliwości rozwoju zawodowego”

25 marca w sali konferencyjnej Zespołu Szkół w Policach odbyło się pierwsze seminarium skierowane do nowopowstających Branżowych Centrów Umiejętności w Zachodniopomorskiem.  Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Policach oraz Zespołem Szkół w Policach – liderami Branżowego Centrum Umiejętności w branży chemicznej.

Czytaj więcej »
drewniane schematyczne figurki ludzkie oglądane przez lupę

Kapitał ludzki – jak mogą pomóc SRK

Współczesny świat niesie nieustanne zmiany. Dotyczą one również zagadnień związanych z pracą. Praca jako taka (tradycyjne modele pracy) nie jest już sztywno definiowana poprzez ramy danego stanowiska. Miejsce pracy nie musi być stałe i jednakowe dla wszystkich zajmujących się takimi samymi zadaniami. Coraz rzadziej wykonuje się przez całe życie ten sam zawód.

Czytaj więcej »
mężczyzna w garniturze trzymający wizytówkę z napisem "quiet quitting"

ZSK wobec trendu quiet quitting

Z raportu „State of the Global Workplace: 2023 Report” Gallupa możemy poznać nastroje i poziom zaangażowania pracowników w 2022 r. Co ma wpływ na pracownicze zaangażowanie lub jego brak, i jak może pomóc Zintegrowany System Kwalifikacji?

Czytaj więcej »
ikona zabezpieczonego maila wpisana w wyobrażenie płytki drukowanej

Pierwsze wnioski w systemie e-wnioski ZRK

W styczniu 2024 r. uruchomiliśmy nowy system do składania i rozpatrywania wniosków e-wnioski ZRK. To nowy, wygodniejszy – zwłaszcza dla składających – sposób procedowania wniosków kierowanych do podmiotu prowadzącego Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji.

Czytaj więcej »
różne rodzaje puzzli jako wyobrażenie konstruowania idei

Zaproszenie na bezpłatne webinary dotyczące walidacji

Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza na spotkania informacyjne online. Celem webinarów jest przekazanie praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania się podmiotu do nadawania kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych, w tym zaplanowania walidacji od strony merytorycznej i organizacyjnej. Spotkanie adresowane jest do instytucji certyfikujących oraz podmiotów zainteresowanych nadawaniem kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych w ZSK.

Czytaj więcej »
obrazek kłódki w stylistyce grafiki komputerowej

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Cyberbezpieczeństwa jest już dostępna!

Po niespełna pół roku intensywnej współpracy ekspertów IBE z ekspertami branżowymi przedstawiamy 21. sektorową ramę kwalifikacji w ZSK – SRK dla Cyberbezpieczeństwa. Z uwagi na dynamiczny rozwój technologiczny, wzrost liczby zagrożeń w Internecie spowodowany m.in. popularyzacją pracy zdalnej i wojną w Ukrainie a także nowymi wymogami unijnymi z zakresu zarządzania ryzykiem w sieci tym razem postawiono na kompetencje dotyczące ochrony w wirtualnym świecie.

Czytaj więcej »
fragment zrzutu ekranu ze strony www Metody Bilansu Kompetencji

Zaproszenie na seminarium informacyjne pt.: „Metoda Bilansu Kompetencji – jak i w czym może pomóc?”

Seminarium jest skierowane do osób, które wspierają innych w rozwoju edukacyjnym i zawodowym, w szczególności do doradców zawodowych i edukacyjnych. Przygotowano je z myślą o osobach, które mają już doświadczenie w identyfikowaniu i nazywaniu kompetencji (np. w prowadzeniu rozmów doradczych lub kwalifikacyjnych, stosowaniu wywiadów biograficznych i behawioralnych).

Czytaj więcej »