19 marca 2025 r. wspólnie ZeRKaliśmy w przyszłość.
Do jakich wniosków doszliśmy w trakcie ożywionych dyskusji?
- KLUCZOWY jest łatwy i intuicyjny dostęp do informacji o możliwościach edukacyjnych i zawodowych.
- Integracja i standaryzacja danych pozwala na LEPSZE WSPARCIE uczniów, studentów, pracowników i osób planujących zmianę zawodową.
- KONIECZNA jest ścisła współpraca między instytucjami odpowiedzialnymi za edukację, rynek pracy i rozwój kompetencji.
A o czym konkretnie rozmawialiśmy?
Na początku dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego, prof. UW Maciej Jakubowski, przedstawił wyniki badań dotyczących kompetencji Polaków oraz analizy danych administracyjnych.
>>> prezentacja „Co wiemy o kompetencjach Polaków? Wyniki badań kompetencji oraz analizy danych administracyjnych”
Następnie dyskutowaliśmy na temat roli danych w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. Między innymi wskazywaliśmy, jak dane gromadzone w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji mogą wspierać wybory młodzieży i dorosłych.
>>> prezentacja „W labiryncie umiejętności, kwalifikacji i zawodów. Czy Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji jest potrzebny?”
Agnieszka Marszałek, liderka projektu „Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji … – ZRK3” / IBE PIB i Leopold Będkowski, główny ekspert ds. lingwistyki obliczeniowej i rozwoju działań z obszaru AI, ZRK3 / IBE PIB
>>> prezentacja „Zasoby i narzędzia wspierające podejmowanie decyzji edukacyjnych i zawodowych bazujące na danych Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji”
dr Kamila Pawłowska, IBE PIB i Robert Ziółkowski, IBE PIB
Dlaczego ZRK jest ważny i jak może być jeszcze lepszym wsparciem dla Państwowych Służb Zatrudnienia?
[mówią: Agnieszka Marszałek, liderka projektu ZRK3 / IBE PIB i dr hab. Ewa Flaszyńska, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej]
Zależało nam na rozmowie o różnych kontekstach funkcjonowania Rejestru Kwalifikacji. Dlatego do dyskusji zaprosiliśmy różnorodne instytucje i przedstawicieli różnych środowisk. Nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele edukacji, rynku pracy, doradztwa edukacyjnego i zawodowego oraz osoby zajmujące się najnowszymi technologiami, np. przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE), Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI PIB), Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Konferencja była okazją, aby osoby z tych różnych instytucji mogły się spotkać i porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, pomówić o wyzwaniach i płaszczyznach potencjalnej współpracy. W centrum postawiliśmy człowieka – rozwój jego kompetencji i potrzeby z tym związane.
Koniecznie zobacz!
Zapis transmisji online:
- https://www.youtube.com/live/1EcpnZ5nCGU
- https://www.youtube.com/live/4yWIBHcouV4 [PJM]
- https://www.youtube.com/live/pZCxlwDXMsg [napisy]
Obszerniejsze podsumowanie:
#FunduszeUE