Jak było na konferencji „Trendy, innowacje i wyzwania w branży elektroenergetycznej w regionie mazowieckim”?

słup wysokiego napięcia na tle rozświetlonego miasta i wykresu wzrostowego
Konferencja, która miała miejsce 29 października 2024 r. w Siedlcach, zgromadziła liczne grono osób związanych z kształceniem zawodowym, przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu lokalnego i wszystkich zaangażowanych w branżę elektroenergetyczną.

Konferencja „Trendy, innowacje i wyzwania w branży elektroenergetycznej w regionie mazowieckim” była kolejnym spotkaniem stwarzającym przestrzeń do nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń, dzielenia się dobrymi praktykami i budowania współpracy. Cieszymy się, że możemy ułatwiać to jakże potrzebne sieciowanie.

Rozmawialiśmy o:

  • uczeniu się przez całe życie i o tym, dlaczego to takie ważne;
  • roli Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w uczeniu się przez całe życie;
  • sektorowych ramach kwalifikacji jako narzędziach do zarządzania kompetencjami z uwzględnieniem specyfiki danej branży;
  • współczesnym rynku pracy: pracodawcach – pracownikach – kompetencjach;
  • reskillingu i upskillingu w zarządzaniu rozwojem i karierą zawodową oraz o tym, jaka jest rola doradcy zawodowego w procesie zmiany;
  • kształceniu zawodowym w praktyce szkolnej – o problemach i wyzwaniach;
  • budownictwie elektroenergetycznym – o szansach i zagrożeniach;
  • wyzwaniach związanych z modernizacją oświetlenia ulicznego;
  • sieci trakcyjnej – o zapotrzebowaniu, warunkach pracy, perspektywach;
  • transformacji energetycznej i o tym, jak przeprowadzić ją w Polsce;
  • rynku pracy w branży elektroenergetycznej z perspektywy pracodawcy – o szansach i wyzwaniach.

Tradycyjnie już tematem przewodnim była współpraca edukacji z biznesem

Otwierając konferencję, Dariusz Stopa, wiceprezydent Miasta Siedlce, powiedział:

Kształcenie zawodowe bez współpracy z przedsiębiorcami nie istnieje. Oni wyznaczają trendy, pokazują, w jakich branżach potrzeba pracowników. A my, jako organ zarządzający szkolnictwem, musimy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.

Znaczenie kooperacji podkreśliła również Małgorzata Szymaniuk-Kruk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach:

W rozwoju istotna jest współpraca – to, żebyśmy nawzajem się słuchali i poznawali nasze potrzeby. Jeśli je poznamy, zawsze ktoś znajdzie rozwiązanie, nie szukając problemów, albo otworzy się na coś, co przyjdzie.

.

Podstawowym i fundamentalnym pytaniem jest “dlaczego robimy to, co robimy”. Robimy to z myślą o uczniach. Chcemy projektować dla nich możliwości, żeby mieli świadomość, w którym kierunku mogą kierować swoje drogi zawodowe. To oni motywują nas do budowania Systemu, który będzie przejrzysty i będzie im umożliwiał potwierdzanie kompetencji w trudnych czasach, jakie mamy teraz. Działając ramię w ramię – edukatorzy, przedsiębiorcy i samorząd – możemy sprawić, że uczniowie będą mieli łatwiej w wyborze, a przynajmniej będą mieli świadomość tego, co stoi przed nimi, co mogą wybrać

– Maciej Tauber, lider projektu ZSK6.

Nieodłącznym elementem każdej naszej konferencji jest panel dyskusyjny, do którego zapraszamy przedstawicieli biznesu, edukacji oraz instytucji aktywnie działających na rzecz rozwoju branży. To czas na wymianę spostrzeżeń i doświadczeń. To także niezwykle ważny moment zatrzymania się i doceniania tego co za nami, przyjrzenia się inicjatywom aktualnie realizowanym oraz pretekst do rozmów o przyszłości – zgodnie z myślą przewodnią cyklu branża – wczoraj, dziś i jutro

– Aneta Czarniecka, główny ekspert ds. koordynacji wsparcia środowisk branżowych w regionach, ZSK6.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego podkreślili, że obecnie jedyną stałą jest zmiana, z czego wynika konieczność dostosowywania programów szkół zajmujących się kształceniem zawodowym tak, aby nadążały za zmianami na rynku i dostarczały pracodawcom fachowców, na których jest aktualnie zapotrzebowanie. Współpraca na linii edukacja – biznes powinna mieć charakter wspierania, towarzyszenia młodzieży w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz stałego ich rozwijania. Przy czym bardzo ważne jest obecnie kształcenie praktyczne – młodzi ludzie nie są zainteresowani  tylko i wyłącznie zapamiętywaniem teorii bez możliwości sprawdzenia i zastosowania jej w praktyce, ale chcą doświadczać, próbować, testować.

W edukacji też musimy mieć na uwadze to, że mamy teraz do czynienia ze zmianami, których w jednym pokoleniu zachodzi po kilka i to tych bardzo istotnych

– prof. Sławomir Cieślik, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich

Jedną z tych zmian jest coraz większe docenianie nie tylko kompetencji twardych (wiedza, umiejętności, doświadczenie), ale i miękkich, takich jak: komunikacja, elastyczność, gotowość do nieustannego dokształcania się, uczenia się i rozwoju, otwartość na nowe rzeczy. Nie da się obecnie funkcjonować bez wiązania doświadczenia z wiedzą nt. nowych technologii. Nie można jednak zapominać, że technologie to nie wszystko – ważna jest umiejętność łączenia faktów i wyciągania wniosków.

Również pracodawcy powinni wykazywać się gotowością do uczenia pracowników, wspierania ich rozwoju, umożliwiania im zdobywania nowych kompetencji.

Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie Elektryków Polskich, CKZ w Siedlcach, TRAKCJA SA, ASAJ

Patronaty honorowe: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Siedlce

Patronat medialny: Polskie Radio RDC

baner z nazwą i datą konferencji w Siedlcach

„Branża – wczoraj, dziś i jutro”

Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie w ramach projektu „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce” organizuje cykl 9 regionalnych konferencji pod hasłem „Branża – wczoraj, dziś i jutro”, których celem jest przekazanie aktualnej wiedzy na temat najnowszych trendów, innowacji i rozwoju w danej branży. Konferencje są platformą do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wdrażania rozwiązań dostępnych w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, a także stają się okazją do nawiązania współpracy pomiędzy podmiotami z danej branży.

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn