Konferencja „Profesjonalne kompetencje w sporcie – Zintegrowany System Kwalifikacji” – podsumowanie

napis "konferencja "Profesjonalne kompetencje w sporcie""
28 października 2024 roku w auli im. prof. dr hab. Adama Rosławskiego, w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu odbyła się konferencja „Profesjonalne kompetencje w sporcie – Zintegrowany System Kwalifikacji”.

To kolejne wydarzenie zrealizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, ponieważ Zintegrowany System Kwalifikacji staje się najlepszym narzędziem i gwarantem rozwoju kompetentnych kadr w polskim sporcie.

Konferencję otworzyli, Wiceminister Sportu i Turystyki Piotr Borys oraz JM, Rektor dr hab. Tadeusz Stefaniak, prof. AWF Wrocław.

Bez trenerów i instruktorów nie zbudujemy sportu profesjonalnego oraz powszechnego. Zawód trenera ma dawać aspiracje zawodowe i finansowe. Jest to konieczne, bo 30% dzieci i młodzieży jest w totalnym bezruchu. Będziemy chcieli inwestować w sport i infrastrukturę – zapewnił na AWF we Wrocławiu wiceminister Sportu i Turystyki, Piotr Borys podczas otwarcia konferencji.

Konferencja – „Profesjonalne kompetencje w sporcie – Zintegrowany System Kwalifikacji”
Konferencja – „Profesjonalne kompetencje w sporcie – Zintegrowany System Kwalifikacji”, fot. Adam Stępień

Tematem przewodnim konferencji była rozmowa o profesjonalnych kompetencjach trenerów i instruktorów sportu, ich roli w osiąganiu wysokiego wyniku sportowego i to, jak istotny mają oni wpływ na jakość i bezpieczeństwo prowadzonych zajęć w sporcie dla wszystkich.

Wydarzenie było okazją do prezentacji i dyskusji na temat Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Sporcie oraz zasad i standardów funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, ustawie, założeniach i etapach włączenia kwalifikacji do systemu opowiedział Maciej Tauber, lider projektu ZSK6.

Iwona Caputa zaprezentowała możliwości pozyskania wsparcia w finasowaniu walidacji kwalifikacji w ZSK, dostępnych w ramach aktualnych programów operacyjnych i krajowych.

Niezwykle ważnym elementem konferencji były również rekomendacje, które przedstawiła Rada ds. Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej MSiT

W ramach wydarzenia odbyły się 3 debaty dotyczące Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i możliwościach tworzenia na podstawie potrzeb sektora, systemu zapewniającego jakość kształcenia kadr szeroko rozumianego sportu. Rozmawialiśmy o zaangażowaniu we współtworzenie systemu ZSK, a tym samym wykwalifikowanych kadr w sporcie, o korzyściach jakie daje uczestnictwo w ZSK na różnych poziomach w tym samorządowym i szans dla uczelni wyższych kształcących kadry Kultury Fizycznej.

Wydarzenia „Profesjonalne kompetencje w sporcie – Zintegrowany System Kwalifikacji”, realizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i partnerów, w tym Instytut Badań Edukacyjnych, to przede wszystkim budowanie świadomości o ZSK w środowisku AWF-ów i innych uczelni kształcących kadry kultury fizycznej, okręgowych związków sportowych, organizacji sportowych i lokalnych władz oraz podmiotów świadczących usługi z zakresu sportu i rekreacji.

Do początku września 2024 roku w sektorze sportu, dzięki współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych oraz Radą ds. Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kultury Fizycznej, udało się włączyć do ZSK liczne kwalifikacje w dyscyplinach takich jak golf, narciarstwo alpejskie, zapasy czy piłka siatkowa. Funkcjonują również kwalifikacje związane z treningiem personalnym, nordic walkingiem, snowboardem, kitesurfingiem  oraz wieloma innymi dyscyplinami.

W systemie ZSK kluczową rolę odgrywają Instytucje Certyfikujące, które potwierdzają jakość i kompetencje osób pracujących w sporcie. Na przykład, Polski Związek Kiteboardingu oraz Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu wydały już łącznie 250 certyfikatów, co jest dowodem na rosnące znaczenie jakościowego kształcenia trenerów.

Cykl konferencji poświęconych profesjonalnym kompetencjom w sporcie to doskonała przestrzeń do budowania świadomości Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, profesjonalnych kadr w sporcie i możliwości dla całego sektora.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia i do obejrzenia filmu podsumowującego przygotowanego przez AWF im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu: https://youtu.be/zDBBOEaJP98?si=0ecE3CXpN8ndswPK

#FunduszeUE

Facebook
Twitter
LinkedIn